„Je fakt, že s námi zatím nikdo oficiálně nejednal. Chtějí sem přestěhovat děti ze základní umělecké školy, kde údajně mají nevyhovující hygienické podmínky," uvedly dvě ze tří nájemnic v DPS.

Seniorky užívají společnou koupelnu a záchod na chodbě, zrovna tak třetí žena, která bydlí o poschodí výše obývaném muži. Těch je v DPS pět. Celkem sedm bytů je prázdných.

Jeden je vybavený kuchyňskou linkou, v dalších nejsou dokončené vnitřní stavební úpravy a podlahy. „Zájem o bydlení lidé mají, ale obec žádné nové nájemníky nepřijímá," podotkly obyvatelky DPS.

Výkřik do tmy

Starosta Čerčan Martin Richter připustil, že se zastupitelé myšlenkou stěhování seniorů i základní umělecké školy zabývali. „Byl to výkřik do tmy, který je v současné době nerealizovatelný.

Jednání je pozastavené, protože řešíme projekt základní školy, který je za osmdesát milionů korun. Je natolik nákladný a potřebnější, že dokud ho nevyřešíme, nebudeme se posouvat někam dál. Nemůžeme rozdělat dvacet věcí najednou," vysvětlil starosta Martin Richter.

Radnice zvažuje výstavbu zcela nového domu s pečovatelskou službou na obecním pozemku v blízkosti vlakového nádraží u supermarketu, který by zcela nahradil současný, byť částečně opravený objekt v Sukově ulici.

„Byty v něm jsou volné, protože objekt není k tomu, aby sloužil účelu DPS. Není dodržená bezbariérovost, jsou tam společná sociální zařízení na chodbě. To není byt pro 21. století," upřesnil Martin Richter.

Čtěte také: Pražané stárnou a městu hrozí, že pro ně nebude mít bydlení