„Stačí přijet, vybrat si místo a začít. Spousta plodin roste skoro sama a nepotřebuje prakticky žádný dohled," řekla Karolína Josková, autorka projektu a předsedkyně občanského sdružení Přátelé bájné hory Blaník s tím, že k dispozici pro polní zahradničení, je nově založený remízek s ovocným sadem. Pozemek o rozloze téměř tři tisíce metrů čtverečných s výhledem na horu Blaník je oplocený proti zvěři.

„Po dohodě si můžete vybrat jakékoliv místo a to osázet dle svého. Vybranou část pozemku budete mít k dispozici zdarma, políčko si označíte a co si vypěstujete je vaše," dodala Karolína Josková.

Sdružení zatím nedisponuje dostatkem pracovního nářadí. Jedinou sadu si mohou zájemci předem rezervovat nebo si raději dovézt nářadí vlastní. Přestože provoz zahrady nikdo nefinancuje, členové sdružení věří, že se jim společnou dobrovolnickou prací podaří pole přeměnit v životaschopnou zahradu. Organizátoři projektu mají pro zájemce připravený malý dárek do začátku v podobě semen měsíčku lékařského z vlastní produkce.

„V říjnu plánujeme podzimní sázení česneku a pravděpodobně bude akce probíhat souběžně s budováním mokřadů a tůní. Je možné si připravit bylinkové a trvalkové záhonky, či si jen prostě obhlédnout terén," uvedla Josková. 

Pokud se bude dařit, plánuje sdružení zahradu rozšířit na kombinované biocentrum s babiččinou zahrádkou, chovem ovcí, včel, drůbeže a s místem pro kempování, které by se rozkládalo i na dalších pozemcích s výhledem na Blaník.

Sdružení přátelé bájné hory Blaník na zřízení kombinovaného biocentra s experimentální babiččinou zahradou zažádalo o grant z programu, jehož cílem je podpořit projekty, řešící problematiku obnovy krajiny a péče o životní prostředí a které mají zároveň pozitivní komunitní dopad. Je proto důležité zapojení místních obyvatel, ale také další veřejnosti, což by zvýšilo jejich zájem o otázky životního prostředí.

Karel Chlumec