Odhalením všech srdcí původně zakrytých obří hvězdnatou vlajkou Unie vyvrcholily letošní oslavy 550. výročí mírové mise krále Jiřího z Poděbrad a zároveň 10. výročí vstupu naší země do Evropské unie.

Na rozdíl od dopoledního průvodu krále Jiřího s doprovodem, který dorazil až na druhé nádvoří „svého" zámku, odpolednímu setkání 
v parku hrubě nepřálo počasí. Proto byly pod řadou deštníků schováni všichni zástupci ambasád zemí EU v České republice, starosta Poděbrad a nakonec i český premiér Bohuslav Sobotka. Setkání moderoval z postaveného pódia známý rozhlasový redaktor Jan Pokorný.

Na úvod zazněla národní hymna v podání dětí ze spojených pěveckých sborů. „Doufejme, že ta samá hymna zazní také večer v Minsku po našem hokejovém utkání s Dánskem. Omlouvám se dánské delegaci," zažertoval na chvíli Pokorný aniž by tušil, jak krutě se v případě hokejového zápasu a hymny po něm mýlí.

Za silného deště pak na pódium vystoupal starosta Ladislav Langr, který mimo jiné vyzdvihl význam existence Evropské unie. „Můžeme mít Evropské unii ledacos za zlé. Ale nesmíme zapomínat, že právě díky ní jsme za dobu její existence nezažili útrapy války," řekl Langr.

Vítězné „véčko" nemohlo chybět

Následovalo slavnostní odhalení srdcí s motivy jednotlivých zemí. České srdce zdobí kromě národní trikolóry také prsty zdvižené do vítězného „véčka", symbolu sametové revoluce.

Na řečniště se vzápětí dostavil premiér Bohuslav Sobotka, který hned na úvod reagoval na neutěšené počasí. „Je třeba v této souvislosti vzpomenout na ty, kteří momentálně trpí záplavami, ať už je to v Srbsku nebo na sousedním Slovensku. Věřím, že jsme schopni na situaci okamžitě reagovat a poskytnout případnou pomoc," zmínil Sobotka, než přešel k tématům souvisejícím s oslavami.

Nádherná srdce vytvářeli studenti středních uměleckoprůmyslových škol. Mimo jiné také Střední škola oděvní a grafického designu v Lysé nad Labem.

Srdce je možné si prohlédnout do konce června na poděbradském zámku, pak budou rozvezena na jednotlivé ambasády.