Ten rovněž udělil firmě pokutu 300 tisíc korun „za porušení podmínek integrovaného povolení." Firmě běžela patnáctidenní lhůta, ve které měla možnost nepravomocné rozhodnutí kraje napadnout.

V případě zastavení provozu tak mohla učinit 
a učinila odvoláním k ministerstvu pro místní rozvoj. V případě udělené pokuty je odvolací instancí ministerstvo životního prostředí.

Oba úřady mají nyní podle zákona až 60 dnů na to, aby o situaci definitivně rozhodly. Pokud dodrží zákon a jeho ustanovení 
o lhůtách pro vydání rozhodnutí.

V něm se říká, že pokud nelze rozhodnutí vydat bezodkladně, „je správní orgán povinen vydat rozhodnutí do 30 dnů od zahájení řízení, k nimž se připočítává doba až 30 dnů, jestliže je potřeba nařídit ústní jednání nebo místní šetření, je-li třeba někoho předvolat…nebo jde-li o zvlášť složitý případ."

Starosta: Hra o čas

Časové omezení pro vydání rozhodnutí o odvolání se pak může protáhnout na dobu potřebnou pro zpracování znaleckého posudku.

Aktuální posun komentoval i starosta Tomáš Mach. „Podle mého mínění hrají 
o čas. My se soustředíme na soudní jednání, které se koná v úterý 10. května a které může také skončit rozhodnutím 
o zastavení výroby. Samozřejmě i v tomto případě se firma může odvolat," vysvětlil starosta.

Podle jeho slov obyvatelé dále mohou hlásit situace, kdy ucítí zápach. „Tyto poznatky stále registrujeme a předáváme příslušnému ministerstvu," uvedl Mach.

Správná předpověď

Zatím se tedy situace odvíjí tak, jak už po rozhodnutí kraje předpovídali zástupci hnutí Permanent. To zastupuje obyvatele nespokojené s tím, že AZOS stále ještě v Nymburce působí 
a požaduje okamžité zastavení provozu a odchod firmy z Nymburka.

„Vše je nepravomocné a AZOS se pochopitelně odvolá. Uzavření továrny v nejbližších měsících nevidíme jako reálné. Pokud by kraj chtěl doopravdy konat ve prospěch občanů Nymburka, již dávno by AZOSu odebral integrované povolení," uvedla krátce po rozhodnutí kraje o ukončení provozu předsedkyně Permanentu Miloslava Štěrbová.

„Objektivních důvodů pro odebrání shledáváme vícero. AZOS mnohokrát hrubě porušil podmínky integrovaného povolení, na jehož základě podniká," dodala.

Čtěte také: AZOS v Nymburce zatím jede dál. Město podobnou situaci nezažilo