Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči varují: Při pálení ohňů neriskujte

Středočeský kraj /ANIMACE/ - Také na kopcích v celém Středočeském kraji se v úterý rozhoří stovky vater. Hasiči upozorňují, že při pálení čarodějnic je nutné dodržovat základní pravidla.

30.4.2013 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Martina Svatoňová

„Ohniště musí být ohraničeno nehořlavým materiálem, například kameny. Oheň se nesmí zapalovat za pomoci hořlavých kapalin," konstatoval za berounské profesionální hasiče Hynek Černý a doplnil, že pálení musí být vždy přítomna osoba starší osmnácti let, která nebude pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek.

Lidé by neměli zapalovat hranice při silném větru nebo suchu. Navíc by měli dodržovat bezpečnou vzdálenost vzhledem k velikosti ohniště od lesního porostu, domů, aut, plotů a podobně.

Místo pálení ohňů nesmí zůstat bez dozoru a lidé by měli mít po ruce například lopatu, konev s vodou, či přenosný hasicí přístroj. „Velikost ohniště je nutné volit tak, aby všechen hořící materiál shořel v době, kdy je na místě přítomen dozor," prohlásil hasič.

V případě, že se oheň vymkne kontrole a nelze ho uhasit vlastními silami, musí lidé okamžitě vzniklý požár ohlásit na tísňovou linku 150.

Než ohně vzplanou, lidé jsou povinni nahlásit pálení do internetové aplikace na stránkách HZS Středočeského kraje na adrese www.hzssck.cz. Osoba zde nahlášená musí mít při pálení neustále zapnutý mobilní telefon.

Základní pravidla pro pálení

- pálení musí být vždy přítomna osoba starší 18 let, která nebude pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek

- oheň nerozdělávat za pomoci hořlavých kapalin

- ohniště musí být ohraničeno nehořlavým materiálem například kameny

- neprovádět pálení při nepříznivých povětrnostních podmínkách (silný vítr, sucho)

- dodržovat bezpečnou vzdálenost vzhledem k velikosti ohniště od lesního porostu, zástavby a hořlavých předmětů (domy, auta, ploty apod.)

- mít k dispozici jednouché hasební prostředky (lopata, konev s vodou, nataženou zahradní hadici, přenosný hasicí přístroj apod.)

- velikost ohniště volit tak, aby všechen hořící materiál shořel v době, kdy je namístě přítomen dozor

- nenechávat místo pálení bez dozoru

- osoba provádějící pálení musí mít neustalé u sebe zapnutý mobilní telefon uvedený v aplikaci nahlášeného pálení pro případné ověření rozsahu pálení ze strany operačního a informačního střediska HZS

- v případě, že se oheň vymkne kontrole a nelze ho uhasit vlastními silami, je osoba provádějící pálení povinna okamžitě vzniklý požár ohlásit na tísňovou linku 150

Buďte večer opatrní. Oslavy se mohou změnit v tragédii

Popálené části těla, v nejhorším případě ztráty na lidských životech. Domy, chaty či les v plamenech a samozřejmě hasiči s technikou bojující se šířícím se ohněm. I v takto tragický scénář se může proměnit každoroční nevinné veselí u zapálené hranice.

Na řadě míst na Rakovnicku s přicházejícím soumrakem vzplanou vatry, hranice s čarodějnicemi a i menší táboráky. Chybět nebude opékání vuřtů, děti převlečené za černokněžníky a čarodějnice, hudba, chmelový mok a také i tvrdší alkoholické nápoje.

A právě tato kombinace nejvíce děsí hasiče. Ti nabádají organizátory, aby dostatečně dbali na bezpečnost tedy nepoužívali velmi hořlavé látky jako benzin k zapálení hranic a také vybrali vhodné umístění vatry.

„Hranice a táboráky je nutné umístit dostatečně daleko od lesa, domů i hospodářských objektů," řekla Rakovnickému deníku Lenka Kostková, mluvčí středočeských hasičů. Ta již dříve dodala, že kromě samotné noci mají hasiči obavy nejčastěji ze špatně uhašeného ohně. „Rozdmýchaný oheň bývá nejčastější příčinou výjezdů hasičů v noci na prvního máje," podotkla Lenka Kostková.

Hasiči v této souvislosti upozorňují na povinnost ohlášení pálení vatry. Pálení vater, ale i další i další jiné pálení vždy musíte podle platného zákona nahlásit profesionálnímu hasičskému záchrannému sboru. Na jejich oficiálních webových stránkách najdete k tomuto účelu vytvořenou aplikaci.

„Nahlášení pálení je bezplatné a není nutné se přihlašovat nebo registrovat. Uživatel uvede do políček aplikace termín a čas zapálení ohně, příslušnou obec, kontaktní údaje a způsob protipožárního zajištění, orientační body, může dopsat i textovou poznámku a následně klikne do připravené mapy pro přesné určení místa s GPS souřadnicemi. Celý proces vyplnění zabere i neznalému uživateli maximálně deset minut," uvedl Hynek Černý, vrchní komisař z HZS Středočeského kraje Územního odboru Beroun.

Ten zároveň podotkl, že lidé by měli aplikaci pro ohlašování požáru využívat celoročně. „Aplikaci doporučujeme užívat celoročně i při jakémkoliv jiném pálení, ale pozor nahlášením pálení nedochází k jeho schválení, je pouze evidováno Operačním a informačním střediskem Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje. Evidence slouží jen pro možnost ověření místa pálení s možným nahlášením požáru. Možnost nebo zákaz pálení klestí nebo listí na hromadách řeší samostatně obecně závazné vyhlášky jednotlivých obcí," řekl Hynek Černý.

Zamezení planých výjezdů hasičů

Důvodem, proč hasiči lpějí na dodržování povinnosti hlásit pálení a ohně je především bezpečnost a také zabránění zbytečných výjezdů. Ve formuláři totiž kromě místa pálení také vyplníte políčko, kde je nutné uvést mobilní telefonní číslo na osobu, jež za oheň zodpovídá.

„Pokud neučiníte opatření proti vzniku a šíření požáru, vystavujete se udělení pokuty až do výše dvaceti tisíc korun, a v případě, že způsobíte požár, až do výše pětadvaceti tisíc korun. Právnické a podnikající fyzické osoby mohou dostat až půlmilionovou pokutu," řekla Lenka Kostková, mluvčí středočeských hasičů.

Například v loňském roce během července museli hasiči několikrát vyjet k údajnému požáru lesa. Jednou do lokality nad areálem tankodromu v Rakovníku. měl zde hořet les.

„Na tísňovou linku hasičů byl v devět hodin dopoledne nahlášen požár. Jak se později ukázalo, jednalo se o planý poplach, neboť dotyčný zde pálil. Ovšem jeho povinností bylo pálení nahlásit. Následovala řádná domluva," řekla tehdy Rakovnickému deníku Lenka Kostková. Naštěstí v inkriminovaný čas nikdo jiný pomoc hasičů nepotřeboval. Příště to však platit nemusí.

Slety čarodějnic se chystají 
do vsí

Filipojakubská noc. Čarodějnice. Beltain. Několik názvů, které však znamenají jediné: tradiční pálení ohňů a oslavy příchodu jara. I letos se chystá na Nymbursku zažehnout vatry řada obcí, ale také měst.

Ačkoliv ohlašovací povinnost ke včerejšímu poledni splnili pouze organizátoři ve Velkém Zboží. „Nikdo jiný zatím tuto akci nenahlásil. Neoficiálně jsme ještě informováni o konání čarodějnic ve Všechlapech, ale to je vše," řekl Luděk Turek, velitel hasičské stanice 
v Nymburce.

Přitom právnické osoby, tedy i města a obce, ohlašovací povinnost při jakémkoliv pálení mají. „Právnické a podnikající fyzické osoby mají povinnost spalování ohlásit. Na webových stránkách středočeských hasičů je k dispozici jednoduchý formulář pod lištou Evidence pálení. Ten stačí vyplnit a odeslat," vysvětluje vyšetřovatel příčin požárů Jaromír Brzák.

A kde všude chtějí v úterý večer čarodějnice pálit?

Po roční odmlce vzplane oheň na nymburské Špičce. Program pro děti je plánován od 17 hodin, první plameny vyšlehnou v půl osmé večer. Také Poděbrady chystají oslavu Filipojakubské noci. Jednak ve Velkém Zboží a podle neoficiálních informací také na Jezeře.

Mládežníci v Lysé a Městci Králové uspořádali čarodějný rej už o víkendu, v Milovicích chystají slet na úterní čtvrtou odpoledne ve školní zahradě.

Patrně ještě silnější tradici než ve větších městech mají Čarodějnice v obcích. Výčet všech obcí na Nymbursku, kde se opět sejdou téměř všichni obyvatelé, aby oslavili příchod jara, by byl dlouhý. Namátkou jmenujme třeba Sloveč u Městce Králové, kde vše začíná pochodem od hřiště v 18 hodin a součástí večera bude ohodnocení nejlepších masek.

Tradičně velkou vatru dokážou postavit také v Senicích nedaleko Poděbrad. Ani letošek nebude výjimkou.

Jasná záře by měla osvítit také nebe nad Kostomlaty, kde hronětičtí hasiči zapálí oheň na Šibické louce. Zájemci si mohou přinést a opéct buřty.

A co říkají meteorologové na počasí o přelomové noci? Podle posledních zpráv má být typické jarní. Teploty by se měly pohybovat zvečera kolem 13 stupňů, s přibývající nocí se bude pochopitelně ještě trochu ochlazovat. Což ovšem poznají jen ti, kteří se nebudou hřát u mohutných ohňů. Místy má spadnout pár kapek, ovšem výrazný déšť rosničky nepředpokládají.

Výrazné obavy v tomto ohledu nemusí mít ani hasiči, kterým pochopitelně nejvíce vrásek na čele přidělává silný vítr, který by mohl plameny rozfoukat i tam, kde si je nikdo nepřeje. Žádný mimořádně silný vítr se však dostavit nemá.

Ohně vzplanou také po celém Kladensku

Svatojakubské ohně budou v úterý večer svítit snad v každé vesnici kladenského regionu. Také z tohoto důvodu budou v pohotovosti hasiči, kteří radí nepodceňovat sílu ohně a zodpovědně dodržovat povinnosti, které vyplývají ze zákona o požární ochraně. V neposlední řadě dbát na opatrnost.A kde všude vzplanou ty největší hranice?

Kladno
V Kladně se pálení čarodějnic uskuteční hned na několika místech. Tradičním místem je areál městského stadionu Sletiště. Nejinak tomu bude i v úterý. Akce na Sleťáku začne od 16 hodin a její konec je naplánován na 22. hodinu. Kromě vystoupení kapely Amistar jsou na programu také hry pro děti.

Například soutěž o nejlepší masku či malování na obličej. Občerstvení je na místě zajištěno. Včetně možnosti koupit si uzeniny či maso. Hranice bude zapálena v 19 hodin. V úterý bude po zimě navíc otevřen trampolínový park, na který bude o čarodějnicích vstup zdarma.

Další pálení se uskuteční na zahradě Labyrintu, střediska volného času v Arbesově ulici. Připraveny jsou soutěže, masky a opékání na ohni. Návštěvníci by si neměli zapomenout přinést něco na opečení.

Další hranice bude zapálena na fotbalovém hřišti FC Slavoj Kladno, které se nachází ve směru na Kožovu horu. Akci pořádá kapela Anopheles od 18 hodin. Chybět nebudou skákací hrad, cukrová vata, velká hranice a především pořádná porce hudby. Kromě Anopheles vystoupí ještě další dvě kladenské kapely: Heuréka a Poslední kro(c)k. Pořádající hudebníci navíc mají pro návštěvníky veliké překvapení. Spolu s nimi totiž vystoupí finalistka druhé řady SuperStar Kristýna Peterková.

Svatojakubský oheň tradičně zapaluje také oddíl TJ Baník Švermov na svém hřišti v Kladně-Švermově. Špekáčky návštěvníci nosit nemusí, zajistí je taktéž členové oddílu.

Skanzen Mayrau
Plameny pohltí velkou hranicí také v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích. Akce začne v úterý od 16. hodiny ukázkou práce psovodů při zásahu. Poté vystoupí kapela Dynamit a v 19 hodin bude zapálen oheň. Návštěvníkům až do 23. 30 hodin bude hrát kapela SPK Rock. Děti se mohou těšit na skákací hrad, malování na obličej a industriální hřiště.

Slaný
Po sedmi letech se koná pálení čarodějnic také ve Slaném-Kvíčku. Vatra bude připravena na hřišti za sokolovnou. Připravena je hudební produkce v podání kapely Ikaros. Chybět nebude ani občerstvení. Na 21.30 hodin je přichystán ohňostroj.

Stochov
Pálení čarodějnic začne ve Stochově v úterý od 19.30 hodin průvodem od místní základní školy. Vatra bude připravena ve sportovním areálu. Program se skládá z opékání buřtů, zábavy, tance a veselení. Hrát bude kapela Freestyle. Ve 21.30 se všichni mohou těšit na ohňostroj.

Unhošť
Lampionový průvod, který v 19 hodin vyjde od městského úřadu, zahájí pálení čarodějnic v Unhošti. Oheň vzplane u rybníka Bulhar. K tanci i poslechu zahraje kapela Corbel Brothers.

Buštěhrad
Pálení čarodějnic začne v úterý v Buštěhradu pochodem, který se v 17.30 hodin vydá z Žižkova náměstí k rybníku Na Babkách. Jako první se mohou příchozí těšit na dětskou čarodějnickou show. Od 18.30 zahraje folková kapela Marná snaha. O hodinu později návštěvníci zhlédnou předtančení a poté bude zapálena hranice. Dále uvede Hradní Duo keltské a irské lidové písně. Ve 21.30 hodin se spustí ohnivá show a potom zahraje oblíbená Buštěhradská dráha. Pro děti v maskách je připravena odměna.

Smečno
Plameny v úterý pohltí hranici na starém hřišti ve Smečně. Čarodejnické odpoledne odstartují v 16.30 hodin různé hry a soutěže pro děti. Oheň vzplane v 18.45 hodin. Občerstvení je zajištěno pro malé i velké, včetně špekáčků pro všechny zdarma.

Hostouň
Na školní zahradě za poštou v Hostouni začíná pálení čarodějnic v 17 hodin. Příchozí čeká bohatý program: kolo trestů pro čarodějnice, dramatická scéna před inkvizicí, soutěže pro děti i dospělé, stánky s masem a pivem. „Přijďte v čarodějnickém hávu," vzkazují pořadatelé.

Lány
Strašidelný průvod, ohňostroj a zapálená hranice. Takové bude pálení čarodějnic v Lánech. Procesí masek s čarodějnicí vychází v 18 hodin od hasičárny u Židovského rybníka směrem k Modelářskému letišti na Kopanině, kde bude připravena hranice. Oheň bude zapálen v 19 hodin. Dvě hodiny před půlnocí se mohou přítomní těšit na ohňostroj. Po celou akci bude hrát hudba a občerstvení je zajištěno. V úterý budou také vyhlášeny výsledky soutěže ve výzdobě oken či předzahrádek v duchu čarodějnického sabatu.

Braškov
Mladí dobrovolní hasiči z Braškova připravili pálení čarodějnic také letos. Sraz v maskách je v úterý od 18 hodin před hasičskou zbrojnicí. Odtud projde průvod čarodějnic a čarodějů obcí až na Čertovku, kde budou kromě ohně také hry pro děti a občerstvení.

Žilina
Průvod čarodějnických masek projde Žilinou v úterý v 19 hodin od místního obecního úřadu. „Přijďte v kostýmech nejen děti, mládež, ale i dospělí," vzkazují pořadatelé. Hranice u rybníka vzplane zhruba ve 20 hodin. Pro děti jsou buřty zdarma. Připraveny jsou soutěže.

Doksy
V Doksech u rybníka začne pálení čarodějnic v 19 hodin. K zábavě bude hrát oblíbená kapela Černý brejle. Občerstvení je zajištěno.

Slatina
Ve Slatině bude oheň zapálen na fotbalovém hřišti. V 19 hodin vyjde od základní školy průvod čarodějnic.

Lidice
Účastníci tradice se v Lidicích sejdou v 19 hodin před obecním úřadem. Zde se budou půl hodiny konat hry a soutěž masek. Potom se příchozí přesunou k hranici, která se nachází u Sportovního rybníka. V čele lampionového průvodu půjde paní Zima. Ve 20 hodin bude upálena. Děti se mohou těšit na čarodějné balíčky. Možnost zakoupení občerstvení bude přímo u hranice.

Hořešovice
V Hořešovicích se pálení čarodějnic uskuteční na hřišti u rybníka. Občerstvení bude zajištěno už od 17. hodiny. Hranice pak vzplane ve 20 hodin.

Brandýsek
V Brandýsku se čarodějnice a černokněžníci sejdou v 18.45 hodin v hospodě U Matičků. Odtud se vydají na pochod obcí až k čističce odpadních vod, kde je připravena hranice. Občerstvení je zajištěno na celou noc.

Družec
Lampionovým průvodem začne pálení čarodějnic také v Družci. Lidé se sejdou před zdejší školou ve 20 hodin. Odtud se vydají do sportovního areálu SK Družec. K dobré pohodě přispěje vystoupením skupina New Rebels.

Lhota
Pálení čarodějnic ve Lhotě začíná v 17 hodin před obecní úřad. Odtud se půjde k restauraci U Splavu.

Hasiči si na čáry přejí chladné počasí a varují před chemikáliemi

Poslední dubnový podvečer a na něj navazující filipojakubská noc se ani letos neobejdou bez tradičních ohňů, které zaplanou napříč celým mělnickým regionem. Pálení čarodějnic ale nikdy není zcela bez rizika.

Na ta největší upozorňuje čtenáře Mělnického deníku velitel místních hasičů Jan Hadrbolec. „Lidé by neměli zapomínat, že oheň skutečně pálí, a zranění, která způsobuje, jsou nepříjemná, špatně se hojí a bolí. Podle toho by se měli chovat a k ohňům přistupovat opatrně," uvedl.

Zároveň dodal, že nejčastějším prohřeškem je používání hořlavin na zapálení ohně. „Pálit se mohou pouze přírodní produkty, vůbec by se neměly používat žádné podpalovače nebo dokonce benzín," důrazně varoval.

Ačkoli je počasí v posledních dnech proměnlivé a občas i zaprší, velitel mělnických hasičů vysvětlil, že ve skutečnosti je v přírodě sucho. „Jeden deštík nic neřeší, rozhodně se nedá říct, že je tráva mokrá a nemůže zahořet," upozornil Hadrbolec, který zároveň apeloval na organizátory pálení čarodějnic, aby byli připravení, kdyby nějaká ta jiskra přece jen přeskočila. „Vždycky by mělo být po ruce vědro s vodou a lopata na případné uhašení nežádoucích plamenů," doporučil.

Přestože večer ohně zaplanou takřka v každé vesnici, Jan Hadrbolec dnešek považuje za den jako každý jiný. „Statisticky se žádný zvýšený počet požárů nekoná," poznamenal s tím, že pokud lidé dodrží bezpečnostní opatření, není důvod k tomu, aby museli hasiči vyjíždět. „Je samozřejmě potřeba dodržovat například minimální vzdálenost od lesa, která je podle zákona sto metrů. Nicméně žádné mimořádné riziko letos nehrozí. Ale vždycky je to o lidech," uzavřel.

Jeho slova potvrdila také mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková. „Kdo je zodpovědný, ten si dává pozor a nic se nestane. Ale když se někde sejde parta a do toho připočítáte alkohol…" naznačila, že ne vždy je pálení čarodějnic bezproblémové.

„Taky záleží na počasí, my bychom si samozřejmě přáli, aby bylo spíš chladněji, to je potom jednodušší oheň udržet v patřičných mezích," doplnila s tím, že o bezpečnost Středočechů se vedle hasičů z kraje postarají také dobrovolní hasiči z obcí. „Oni si to ohlídají, hodně nám v tomto dni pomáhají," přiznala mluvčí Kostková.

Autor: Radka Kočová, Miroslav Elsnic, Miroslav Jilemnický, Daniela Řečínská

30.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Irácká armáda vtrhla do Kirkuku.
17

Irácký Kurdistán pozastavil přípravu voleb, v oblasti sílí spory

Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

VIDEO: V Ostravě padl rekord. Tatrovka se vydrápala na kovové monstrum

/FOTOGALERIE/ Podívaná, z níž se tajil dech a běhal mráz po zádech, se ve středu odpoledne naskytla návštěvníkům Centra bezpečné jízdy Libros v Ostravě-Přívoze.

Miliardář Soros převedl většinu svého zbylého jmění na Fond otevřené společnosti

Investor George Soros převedl 18 miliard dolarů na jím založenou síť neziskových organizací Fond otevřené společnosti, která je podle mediálních ohlasů druhou největší filantropickou grantovou skupinou v USA. Částka představuje většinu odhadovaného Sorosova jmění.

Evropský soud: minimální výška coby podmínka pro přijetí k policii omezuje ženy

Požadování téže minimální výšky pro muže i ženy, ucházející se o práci u policie, je pro ženy diskriminující. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie.

Merkelová začala jednat o budoucí německé vládě. Její pozice je oslabená

Německá kancléřka Angela Merkelová podnikla ve středu první zkusmé kroky k vytvoření nové spolkové vlády. Potenciálně obtížná jednání by měla vést ke vzniku národní koalice konzervativců (CDU/CSU), svobodných demokratů podporujících podnikání (FDP) a Zelených. Kancléřka má ale oslabenou pozici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení