Kutná Hora žádá v těchto dnech o dvacetimilionovou dotaci na první etapu sportovní haly na Klimešce. „Podporujeme projekty, které se dělají v obcích a městech, ale v zásadě na 95 procent procent je to o spolufinancování. Musí tam být zodpovědnost i městské samosprávy a já jsem rád, že Kutná Hora požádala o dotaci MŠMT," řekl Miloš Petera.

„Domluvili jsme se s paní ministryní, že Středočeský kraj dá priority některým investičním akcím na svém území a tělocvična v Kutné Hoře tu prioritu dostala," doplnil hejtman. Miloš Petera zároveň zdůraznil, že je s projektem sportovní haly seznámen a označil ji za „dost nadstandardní pro potřeby školství ve Středočeském kraji".

Z toho důvodu Petera ocenil, že nákladný projekt bude rozdělen do tří etap. V každé musí vzniknout funkční celek, který bude možné zkolaudovat. Celkem by měla výstavba trvat tři roky. Již dříve bylo avizováno, že jenom na první etapu, která bude obnášet vybudování hlavní haly, má jít asi 56 milionů korun. Ta etapa by měla být v případě získání dotace hotová do konce roku.

Druhá etapa se zaměří na zázemí, zahrnující ubytování, občerstvení a sociální zařízení. Ve třetí etapě pak vznikne další hala, určená na tréninky. Celá stavba má sloužit školákům i veřejnosti, pořádány by v ní měly být i společenské a kulturní akce, jako jsou přednášky, burzy nebo výstavy.

Rozkol v zastupitelstvu

Jednání zastupitelů s hejtmanem připomnělo i rozkol v zastupitelstvu z prvního letošního čtvrtletí, kdy opoziční zastupitelé vyčítali místostarostce a náměstkyni hejtmana pro veřejné zakázky a investice v jedné osobě, Zuzaně Moravčíkové, že nedopomohla Kutné Hoře ke krajské dotaci pro sportovní halu a dotační peníze nakonec získalo město Hořovice.

„Rozdíl mezi Kutnou Horou a Hořovicemi je ten, že Hořovice už měly příslib na dotaci a my přidali peníze na spolufinancování. Když to tak bude i u Kutné Hory, jsme připraveni o tom jednat," řekl na zasedání Petera. Potvrdil tak zprávu, která se objevila už na začátku dubna.

To bylo řečeno, že vedení Středočeského kraje hovořilo o možnosti finanční podpory stavby haly. Tehdy ale Zuzana Moravčíková uvedla, že na věc není jednotný názor a krajské vedení se k němu vrátí, jakmile bude známé, jak žádost města uspěla na MŠMT.

Stavba sportovní „dvouhaly" se v minulých měsících stala předmětem dlouhých debat vedení města. Důvodem byl i fakt, že někteří zastupitelé považují spoléhání se na získání tří štědrých dotací z MŠMT za nereálné. Poukazovali na to, že žádostí o dotaci na MŠMT v rámci tohoto programu přijde mnoho a je jen malá šance, že by Kutná Hora uspěla třikrát za sebou v maximální výši.

Výstavba haly za každou cenu

Vyvstaly obavy, že by byla postavena první etapa a k těm dalším už by se z finančních důvodů nemohlo přistoupit. Kutná Hora chce ale prý halu postavit za každou cenu. V úterý vedení města odsouhlasilo přijetí investičního úvěru, jehož součástí jsou zamýšlené projekty města, včetně stavby sportovní haly.

Ta je v seznamu záměrů navíc označena jako ten projekt, který začne, i když nebude dotace. S nedůvěrou vůči tomuto plánu vystoupil Karel Koubský mladší. „Stavět halu za každou cenu i bez dotace - obávám se, aby se nám z Klimešky nestal Temelín," řekl zastupitel.

Naopak podporu návrhu vyjádřila zastupitelka Běla Hejná, která zdůraznila, že prostor pro sport bude v budoucnu důležitější než dřív. „S novými technologiemi budou volnočasové aktivity z hlediska prevence kriminality nabývat na důležitosti," poznamenala Běla Hejná.

Přijetí investičního úvěru nakonec ze 26 přítomných zastupitelů podpořilo 15. Úvěr tak byl přijat.

Čtěte také: Kutná Hora chce sportovní halu, vsadila na dotace