Za nedlouho budete rok hejtmanem. Jak se ohlížíte?

Práci jsem relativně znal, protože v té době jsem zde byl pět a půl roku. Hejtman se musí operativně rozhodovat. Požaduje se po něm, aby měl vize, směřoval kraj určitým směrem a měl by se řídit volebním programem za stranu, za kterou byl delegován. To se nám myslím splnilo.

Co konkrétně?

Chtěli jsme stabilizovat kraj a dneska je na kraji i v úřadě dobrá atmosféra. Podařilo se nám navázat na předchůdce Řiháka a stabilizovali jsme ekonomiku 
kraje. Výsledkem toho je přebytek rozpočtu, který nepřepočítaný je přes miliardu korun a čistý přebytek je 350 milionů korun. To je největší úspěch.

Můžete ještě něco vypíchnout?

V první řadě by to byly nemocnice, kde jsme se dostali do černých čísel, pokud nepočítáme pavilony, kde musíme dotovat provoz. Ekonomicky jsme se zvedli v řádu sta milionů korun, kdy jsme velmi šetřili. Pak se podařilo a podaří, že vyčerpáme evropské peníze z Regionálního operačního programu Střední Čechy. Chceme, abychom měli peníze na spolufinancování a byli schopní peníze vyčerpat. Věřím, že to na konci letošního roku potvrdíme.

A co se týká stavebních projektů?

Chtěl bych zmínit, že jsme dokončili velké stavby, ať už se jedná o kontroverzní letecké muzeum v Mladé Boleslavi, které slavnostně otevřelo v neděli. Otevřeli jsme stavbu dvou domovů důchodců. 
V dopravě bych vypíchl tangentu kolem Boleslavi a most přes Poděbrady přes železniční trať.

Počet obyvatel kraje stále stoupá

Jaké jste si vzal předsevzetí do letošního roku?

Myslím si, že bychom měli pracovat tak, aby byli Středočeši spokojení. Aby tu chtěli žít, což si myslím, že se naplňuje, protože jako v jediném kraji u nás stoupl počet obyvatel. A jsme vlastně i největším krajem. Další věcí je, abychom zvládli reformu v sociální oblasti, protože přešly kompetence z hlediska sociálních služeb od ministerstva. Je to velký úkol, protože přes nás teče necelá miliarda korun, kterou musíme rozdělit mezi subjekty sociálních služeb.

Je těžké vést kraj, jehož minulost se řeší u soudu?

To je složitá otázka. Když věc nastala, nikdo by si v té době nevsadil na to, že sociální demokracie vyhraje volby. Chtěl bych říct, že nebudu komentovat proces, což mi i jako politikovi nepřísluší. Ale podle voleb se asi ne všechno dělalo špatně, lidé docenili i vládnutí za Davida Ratha a my jsme vyhráli a dostali další možnost.

Jak s ní ale naložit?

Měli bychom to ale přijmout s pokorou, protože je to spíše výzva a závazek vůči voličům. My bychom je neměli zklamat. Příští rok nepůjde sociální demokracie do voleb jinak než na vítězství, ale vyhrát potřetí je velmi složité. Uděláme všechno pro to, abychom mandát ještě jednou dostali a mohli pokračovat tam, kde jsme začali.

Řešíte i nějaké věci, které zde předtím nebyly?

Po volbách v Praze jsme se s paní primátorkou a náměstkem Dolínkem domluvili na užší spolupráci. Je to oblast, v níž vztahy nebyly úplně ideální. Dal jsem si za cíl to zlepšit. Zatím jsme rozjeli integrovaný systém z Mělnicka a doufám, že v tom budeme pokračovat.

Příští rok se uskuteční krajské volby. Budete obhajovat svůj post?

Dostal jsem předběžnou podporu na kandidování hejtmana v příštím období. Vyjádřil jsem se, že bych do toho znovu šel. Není to jenom o kandidátovi, ale o celém týmu kolem něj. Myslím, že 
s podporou svých spolupracovníků a strany se nám podaří sestavit dobrý tým. Záleží jen na nás, jak pracujeme a jak oslovíme voliče.

Co vám v poslední době udělalo radost?

V poslední době to, že končí zima. Mám rád jaro a všechno pokvete. Co se týká kraje, podařilo se nám vcelku dobře sestavit rozpočet pro letošní rok. Myslím si, že není špatný. Našli jsme i dobrou řeč s opozicí, komunikujeme o problémech. Vždycky je někdo v opozici a tak to má být. Radost mi dělá fotbal v Nymburce a máme na postup do divize.

Nestýská se vám po Nymburku?

Po šestnácti letech na radnici už byla změna pro Nymburk potřeba. Po určité době se naučí spolupracovníci 
v tom žít a přijde nový provoz, který to posune dál. Na druhou stranu přeji novému vedení, ať se mu daří. Doufám, že budou spokojení s projekty, které jsme tam začali, a navážou na pozitivní věci.

Hejtman musí dát odpovědi všem

Jaké je tajemství vašeho úspěchu?

Vždycky je potřeba mít určitou ctižádost. Je to služba veřejnosti, a proto by se politik měl angažovat ve veřejném životě, já jsem byl například u sportovců. Tam bylo velké množství lidí, kteří člověka určitým způsobem motivují, a teprve potom může odejít do politiky. Podstatné je, že člověk musí lidem naslouchat a mít zpětnou vazbu. Když někoho vyslechne, musí mu dát odpověď. Tedy ne jen vyslechnout, ale i záporná odpověď je odpověď a ten dotyčný to ocení.

Můžete popsat váš jeden den 
v úřadě?

Vstávám brzo o půl šesté, protože jsem aktivní ve společnosti Vodovody a kanalizace Nymburk, kam dorážím na sedmou. Mám agendu, kdy se starám o investice, takže jsem tam do půl osmé. Schůzky na kraji mám od devíti hodin. Setkávám se s lidmi, se kterými řeším aktuální projekty. Není to jenom o tom, že bychom seděli jenom na úřadě, ale musíme i vyjíždět. Rozjeli jsme proces, kdy s integrovaným systémem jezdíme do pověřených měst, seznamujeme je s informacemi. Zatím to má pozitivní vliv. Končím většinou kolem sedmé hodiny. Potom zhlédnu zprávy, a protože jsem skřivan, jdu brzy spát.

Jak relaxujete?

Když mám víkend volný, odjíždím na chalupu v Českém ráji. Nejlepší je to na jaře, protože tam pěstuju i kytky. Teď jsem si přikoupil starou motorku. Je to Jawa Californian, která se vyráběla 
v sedmdesátých letech a ve své době to byla špička v motorkách. Tehdy na nich jezdila policie a nikdo by se za ní nestyděl.

Jezdil jste na motorkách jako mladý kluk?

Mám ještě pionýra a pak harley. To už je vyšší třída a tam je to o nespoutaném setkání s přírodou a lidmi, které bych při svojí práci nepotkal. U motorkářů se mi hodně líbí, že se odbourávají sociální rozdíly. Na motorce 
v kůži může sedět dělník i ministr a všichni jsou si rovni.

Pojedete na dovolenou na harley?

Nevím, jestli na dovolenou, ale pojedeme po Českém ráji. Tam je to pro to jako stvořené, hlavně uličky kolem Valdštejna. To k velké motorce patří. Dříve jsem chtěl jet napříč Spojenými státy, ale to už padlo. Rád bych se podíval do bývalé Jugoslávie na Plitvická jezera, kde se hezky jezdí. Ale myslím si, že už to nestihnu, že mi bude stačit Česká republika.

Jestli plánujete důchod, můžete to stihnout?

Stále pracovat by nešlo. Je to stále náročnější. Nezdá se to, ale každý rok je znát. Motorka může být na důchod zajímavá.

Zřízení národního parku je priorita

Můžete shrnout několik věcí, které máte rád na Středočeském kraji?

Střední Čechy jsou zvláštní od ostatních krajů tím, že je uprostřed Praha. V každém městě jsou jiní lidé. Na Rakovnicku mají jiné starosti než v Polabí nebo Příbrami. Jednou z oblastí je příroda, která je rozmanitá. Máme tady příjemná místa a protékají tu dvě velké řeky, ke kterým se váží cyklostezky a sportovní vyžití. Za to se nemáme co stydět.

Jedním z vašich témat je i příroda. Co je stěžejní?

Trochu kontroverzní je například Národní park Křivoklát. Někdo se domnívá, že ne, ale podle mě už to má přidanou hodnotu v samotném názvu. Přitahuje to pozornost návštěvníků z ciziny, větší než chráněná krajinná oblast. Doufám, že se mi to podaří posunout, třeba to vyhlásit také na menším území. Potom čekám, jaký bude další vývoj vojenského újezdu Brdy, který příští rok přejde pod civilní správu. Mám jedno velké přání, aby byl zachovaný ekosystém, který nám dosud chránili vojáci. Je to unikátní systém a važme si míst, které tu máme.

Čím jsou střední Čechy podle vás ještě typické?

Je tu spoustu památek, které jsou i na seznamu UNESCO. Karlštejn, Křivoklát i Konopiště, které je velmi navštěvované. Podle žebříčku je nejvíce navštěvovaná Kutná Hora, Karlštejn a právě Konopiště. Je tu plno významných průmyslových celků, automobilový průmysl v Boleslavi i Kolíně, tím pádem máme nižší nezaměstnanost.

Kdybyste měl prsten od Arabely, co byste si přál?

Kdybych mohl zatočit, asi bych myslel na mezilidské vztahy. Po revoluci jsme šli cestou materiální a myslím si, že když jsme se dostali tak daleko, je tu naprostá závislost. Chtěl bych, aby se lidé chovali lépe. Ale jsou místa, kde je to dobré. Například v televizi ukazovali, jak jsou lidé na Slovácku u sebe, ale čím víc se blížíte v Praze, objevuje se tu duch maloměšťáctví.

Jaký je úkol hejtmana?

Podle mě má být hejtmanství otevřené, což za mých předchůdců nebylo. A s lidmi řešíme různé věci. Může za mnou přijít babička, která řeší sousedské problémy 
s plotem. Nebo na druhou stranu pak také řešíme 
s ministrem Danielem Ťokem obchvat Prahy. O tom hejtmanství je.

Miloš Petera- narodil se 14. března 1958 v Hradci Králové
- vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou Praha
- do roku 1997 pracoval v cukrovaru, poté byl ředitelem Vodovodů a kanalizací Nymburk
- do roku 2010 byl osm let místostarostou Nymburka, poté čtyři roky starostou
- čtyři roky byl náměstkem hejtmana Středočeského kraje, hejtmanem je roku 2014
- s manželkou Evou má dvě dcery Kateřinu a Veroniku