„Vedení města se kvůli tomu mimořádně sešlo ještě hodinu před zasedáním zastupitelstva," řekl starosta Martin Starý. „Rodina pana Jelínka nás prosila, abychom to schválili ještě na lednovém zasedání, neboť pan Jelínek má v únoru osmdesáté narozeniny a dostane titul k narozeninám," vysvětlil starosta.

Někteří zastupitelé se ze začátku přikláněli k myšlence materiál odložit na další zasedání, aby jej mohli více prostudovat. To by však znamenalo, že by populární český herec dostal čestný titul až po svém životním jubileu.

Svůj návrh tak na schůzi osobně obhajovali členové pracovní komise pro udělení čestného občanství. „Rudolf Jelínek je významnou osobnosti kultury. Osobně jsem s ním v kutnohorské knihovně i spolupracovala. Mám jen ty nejlepší zkušenosti a vím, že si titul čestného občana zaslouží," řekla ředitelka Městské knihovny Kutná Hora Gabriela Jarkulišová.

Zdůraznění původu v televizi i při besedách

Ředitelka kutnohorské knihovny navíc zdůraznila, že Rudolf Jelínek je hrdým kutnohorským rodákem a svůj původ zdůrazňuje v televizi i při veřejných besedách. Okamžité udělení titulu podpořila i zastupitelka Běla Hejná, která připomněla, že Rudolf Jelínek má kromě působení v kultuře i pedagogické zásluhy. „Pamatuji si, jak kdysi vyučoval herecký kroužek na gymnáziu. Ani to nesmí být zapomenuto," řekla.

Udělení titulu nakonec bylo schváleno takřka jednohlasně a vedení města bude nyní informovat rodinu Rudolfa Jelínka o dalších úkonech pro udělení čestného občanství.

Herec se tak přidal k mnoha osobnostem kultury i politiky, které již tento titul mají. Mezi nimi jsou například literární historik a pedagog Radko Šťastný, dánská profesorka a cestovatelka Inge Bro Jørgensen a spoluzakladatelka a předsedkyně Terezínské iniciativy Dagmar Libelová. Poslední byli jmenováni na přání veřejnosti Zdeněk Jelínek a Richard Jung. V minulosti byli titulem čestný občan Kutné Hory vyznamenáni například i Jan Masaryk.

Kutnohorský rodák začínal u ochotníků

Rudolf Jelínek pochází z kutnohorské živnostnické rodiny a je nejstarším z pěti dětí. Už jako dítě hrál ochotnické divadlo. Při studiích na gymnáziu pak jevil zájem o techniku, kterou chtěl dále studovat, případně zamýšlel i dráhu učitele.

Nakonec ale nastoupil na DAMU, kterou absolvoval v roce 1957. Jeho první divadelní štací bylo Beskydské divadlo v Novém Jičíně, následovalo liberecké Divadlo F. X. Šaldy a stěhování do Prahy, kde postupně hrál v Divadle S. K. Neumanna a Divadle Za branou, po jeho zrušení nastoupil do Vinohradského divadla, jemuž zůstal věrný přes třicet let. V současnosti pohostinsky vystupuje v Městském divadle v Příbrami, dále například v Divadle na Jezerce nebo v Divadle pod Palmovkou.

Před filmovou kamerou se objevil již za studií, většinou v komparsech či malých vedlejších rolích. Větší hlavní na sebe ovšem nenechaly dlouho čekat. Zahrál si například v Baronu Prášilovi režiséra Karla Zemana či v Sequensově Atentátu, kde ztvárnil postavu parašutisty Jana Kubiše.

V sedmdesátých letech rolí ubylo, velkou příležitostí byla až role majora Hradce v seriálu Třicet případů majora Zemana. Na filmovém plátně se poté ještě uvedl rolemi ve slovenském filmu Kosenie jastrabej lúky, v české tragikomedii Příhody pana Příhody nebo ve filmu Obsluhoval jsem anglického krále. Hrál také často v televizních inscenacích a pohádkách, jeho jméno můžeme zaznamenat také v titulcích řady seriálů.

James Bond i zlý strýček Harryho Pottera

Rudolf Jelínek se dlouhodobě věnuje také dabingu. V minulosti svůj zvučný a nezaměnitelný hlas propůjčil největším filmovým a televizním hvězdám a postavám. Namluvil například Jamese Bonda, a to v podání Seana Conneryho, Rodgera Moora a George Lazenbyho. Jeho hlas slýchali i fanoušci Buda Spencera, kterého namluvil například v komedii Dvojníci.

Dále propůjčil hlas Šimonovi v komediích Šimon a Matouš a Šimon a Matouš jednou na Riviéru. Stopu zanechal i ve filmech o Harrym Potterovi, kde daboval zlého strýce Vernona Dursleyho. Dalšími hereckými matadory, kteří promlouvali jeho hlasem, byli například Harvey Keitel, Michael Gambon nebo akční hrdina Charles Bronson.

Čtěte také: Herec Luděk Munzar se stal čestným občanem Prahy 12