Připomíná, že není možné vhazovat do kanalizace jakékoliv odpady, které tam nepatří, ať tuhé, či kapalné. Zvláště nebezpečné jsou jakékoliv chemikálie například ropné látky, vyjeté oleje, kyseliny, louhy, jedy, barviva, hnojiva, či léky.

Co se týká pevných předmětů, nejčastěji prý na čistírnu připlují hadry, dětské pleny, kosmetické ubrousky nebo hygienické potřeby, které mohou způsobit ucpání čerpadel.

„Dnes již někteří výrobci hygienických potřeb nabízejí produkty z rozložitelných materiálů, proto doporučujeme, přečíst si na obalu, jak s použitým odpadem naložit, dříve než jej odhodíte do toalety," nabádá mluvčí.

Odpad z drtičů

Dalším problémem jsou podle vodohospodářů kuchyňské odpady a používání drtičů na tento odpad. Odpad z drtičů způsobuje značnou zátěž, na kterou nejsou čistírny plánovány a jejich používáním dochází k porušování kanalizačního řádu.

„Pokud máte pochybnosti, zda látku, kterou máte doma můžete vypouštět do kanalizace, neváhejte se zeptat. Napravení poškození čistírny toxickou látkou je finančně značně náročné a viník může být potrestán citelnými sankcemi," varovala Blaszczyková.

Co tedy s těmito odpady? Biologický odpad a hygienické potřeby patří do kontejneru na směsný odpad; tuky, chemické a nebezpečné látky odneste do sběrného dvora; léky můžete odnést zpět do lékárny.

Čtěte také: Velvary výrazně zdražily stočné. Kvůli dotaci na kanalizaci