Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kandidáti nové koalice v Kutné Hoře míří na místa nejvyšší. Co ale přináší?

Kutná Hora - Lídři nové kutnohorské koalice začali pracovat na programovém prohlášení, které ovlivní komunální politiku na následující čtyři roky. „Shodujeme se asi na 95 procentech záležitostí," řekl Josef Viktora, kandidát na místostarostu.

22.10.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Šmok

Spojení politických uskupení Kutnohorská změna, ANO 2011 a ČSSD disponují dohromady 15 mandáty, což jim v zastupitelstvu se sedmadvaceti členy dává prakticky neomezenou moc.

„Programové prohlášení bychom měli mít hotové tak do měsíce," dodal Josef Viktora. Mezi „horkými" tématy je například „tepelná" politika města, vydávání radničních periodik, či možné ekologické projekty, které by mohly městu prospět.

Dále se již delší dobu diskutuje o tom, jak do středu města přitáhnout lidi. To neplatí pouze pro turisty, ale i Kutnohořany, kteří se centru večer vyhýbají. Palackého náměstí se tak po šesté hodině večerní mění v místo duchů, které okupují lidé nevalné pověsti. I s tímto fenoménem by si nové vedení město rádo nějak poradilo.

Mým krédem je spolupráce s lidmi

Martin StarýMartin Starý je kandidátem na starostu, který do letošních komunálních voleb vedl uskupení Kutnohorská změna.

Před několik dny jste v rozhovoru uvedl, že chcete „zlepšit zaměstnanost a celkově „udělat" Kutnou Horu příjemnějším městem", jak toho chcete dosáhnout?

Důležitým krokem je oslovovat investory a využívat veškeré grantové možnosti k tomu, abychom do Kutné Hory dostali zaměstnavatele. Byli bychom rádi i za malé podniky s několika desítkami pracovních míst. Někde začít musíme a věřím, že se nám během několika let podaří tenhle problém vyřešit. Další možností, jak zlepšit zaměstnanost, je podporovat drobné živnostníky a podnikatele z oblasti cestovního ruchu. Každý člověk, který má nějaký podnikatelský záměr, nápad a nechce jen sedět a stěžovat si, by měl možnost se realizovat. Chceme vytvořit takové podmínky a přístup, aby tito lidé měli chuť se zapojit a ne být po pár jednáních na „městě" znechuceni.

Zmínil jste také, že Kutná Hora má více jak dva problémy, které to podle vás jsou a jak je chcete řešit?

Problém je např. bezpečnost, kamionová doprava, transparentnost a rovnost při výběrových řízeních, nedostatečné využívání dotačních titulů, parkování, „mrtvé centrum" atd. Je toho opravdu moc a nelze zde o každé věci šířeji informovat. Ne, že bych nechtěl, ale není to odpověď na pár řádků. Je to především o práci, vzájemné komunikaci s úředníky, odborníky, občany.

Práce starosty není osmihodinový úvazek, ale zaměstnání, které vyžaduje mnoho času a energie. Jak to hodláte skloubit se svými nynějšími aktivitami. Vzdáte se některých z nich?

To máte pravdu, rozhodně to není práce na 8 hodin. Otázkou je, jak si dokážete rozvrhnout čas a rozdělit úkoly i mezi spolupracovníky. I když jsem byl mnohdy označován za solistu, mým krédem je spolupráce s lidmi, kteří mají co říct, znají problematiku a jsou ochotni přiložit ruku k dílu. Nejsem člověk, který musí figurovat ve všem za každou cenu. Je ale pravdou, že pak vyžaduji od spolupracovníků práci na sto procent. S takovým týmem, kterému můžu věřit a jde nám o stejný cíl, věřím, že dosáhneme dobrých výsledků. Energie mám snad dost. Mnoho věcí jsem se rozhodl zrušit (přírodovědný kroužek) či omezit (Denemark). Chtěl bych energii, kterou jsem plně věnoval do všech projektů, teď soustředit pro celé město. Kolegyně Iva Baláčková a Tomáš Klail převezmou štafetu ve sdružení. Určitě nebudeme dělat náročné projekty typu naučných stezek, ale lidé nepřijdou o sousedský jarmark, bubnování, Keltský telegraf. Nově připravujeme „ples neziskovek" a např. Festival ekofilmu. Nechci, aby sdružení přestalo fungovat, ale jsem si vědom důležitějších závazků.

Ekologie je jedním z hlavních okruhů vašeho zájmu. Jaké projekty máte připraveny na vylepšení (pokud je to potřeba) situace v Kutné Hoře?

Rád bych po 18 letech práce a úsilí dotáhl do konce vyhlášení údolí Vrchlice za Přírodní památku. Důležité je také začlenění příměstských lesů do života občanů. S tím souvisí kontrola a sankce za vytváření černých skládek a černé kácení v lesích. Chceme se také věnovat otázce tranzitní kamionové dopravy.

Mohl byste v deseti větách popsat sám sebe, vaše silné a slabé stránky, vaše koníčky, rodinu i zázemí?

Stihl jsem za svůj život už moc věcí a splnil jsem si hodně životních snů. Takže do deseti vět se to rozhodně nevejde. Slabé a silné stránky musí posoudit spíš moji blízcí. Jsem si vědom toho, že nejsem zkušený politik a jednání s lidmi beru spíše se selským rozumem a empatií. Nemám rád v osobním ani profesním životě podrazy, pokrytectví ani poklonkování. S tím u mě asi nikdo nepochodí. Vážím si upřímnosti a držím se toho, že je lepší mít jen pár kvalitních přátel než stovky pochlebovačů. Koníčků je moc fotografování, zahradničení, chovatelství, cestování, sochařina, četba, dobrý film, přátelé, někdy i vaření. Bydlím sám, v panelovém domě. Partnerka není, zatím. Ne každá vydržela moje tempo a záliby. Rodiče i prarodiče bydlí v Kutné Hoře, mladší sestra s manželem a roční neteří Emou v Praze.

Nejde tu o zaměstnání, ale o službu městu

Ředitel kutnohorské Agentury pro zemědělství a venkov Josefa Viktora.Josef Viktora je kandidátem na místostarostu za hnutí ANO 2011.

Práce místostarosty není osmihodinový úvazek, ale zaměstnání, které vyžaduje mnoho času a energie?

Šel jsem do komunální politiky s vědomím, že se nejedná o zaměstnání, ale o práci pro naše město. Chci řešit každodenní starosti a problémy občanů. Věřím tomu, že se nám podařilo sestavit tým zastupitelů, který nebude dělat velkou politiku, ale budeme makat na tom, aby život všech obyvatel v městě byl lepší. Jsem odhodlán tomu podřídit vše i věnovat veškerou energii.

Na kutnohorských stránkách hnutí ANO 2011 se hodně věnujete teplu a firmě Tebis. Jaké plánujete změny ve vztahu k „tepelné" politice města?

Já nejsme odborník na energetiku. Na naše stránky jsme dávali názor občana Kutné Hory, který mě přesvědčoval, že se v problematice tepla vyzná. Samozřejmě po prostudování smlouvy o dodávkách tepla předpokládáme, že se shodneme na tom, že bude podrobena auditu. Skutečně není mojí prioritou tuto smlouvu zpochybňovat, nebo jakýmkoliv způsobem vypovídat. Ještě nejsme s problémem dostatečně obeznámeni.

Nyní jste zastupitel a pravděpodobný místostarosta. Co konkrétně byste chtěl změnit?

V koalici začínáme pracovat na společném programovém prohlášení, zasadíme se o zlepšení komunikace s občany, odstranění byrokracie, chci být nestranný, uděláme audity hospodaření ve všech městských společnostech, seškrtáme nesmyslné externí služby a případně i zakázky. Naší prioritu je vytváření projektů, které budou skutečně sloužit lidem a využít zapojení se do všem možných dotačních titulů.

Mohl byste v deseti větách popsat sám sebe, Vaše silné a slabé stránky, Vaše koníčky, rodinu i zázemí?

Od roku 1976 bydlím v Kutné Hoře ve vlastním rodinném domě. Vystudoval jsem Vysokou školu zemědělskou v Praze. Znám problematiku Kutné Hory. Od roku 1991 jsem pracoval ve vedoucí funkci na ministerstvu zemědělství České republiky. V současném době jsem v důchodu a příležitostně poskytuji poradenské služby, převážně pro zemědělce. Mezi mé největší koníčky patří práce v přírodě a dnes už jen pasivně sport.

Nikdy jsem nepracovala jen osm hodin

Náměstkyně středočeského hejtmana Zuzana Moravčíková.Zuzana Moravčíková je kandidátkou na místostarostku za stranu ČSSD.

Mohla byste v deseti větách popsat sama sebe, Vaše silné a slabé stránky, Vaše koníčky, rodinu i zázemí?

Nechtějte po mně, abych se sama popsala. To by měli udělat ti, co mě znají. Snažím se být slušná, pracovitá, komunikativní, empatická. Někteří o mně říkají, že jsem nevýrazná, ti mě však neznají. Už jsem si v životě prošla ledasčím a problémy jsem vždy dokázala zvládnout. Rodinné zázemí mám výborné. Děti jsou dospělé, takže mám čas věnovat se věcem veřejným. Obrovské potěšení mi dělá vnouček Alešek od dcery.

Práce místostarostky není osmihodinný úvazek, ale zaměstnání, které vyžaduje mnoho času a energie. Jak byste ho skloubila se svými nynějšími aktivitami? Vzdala byste se některých z nich?

Nikdy jsem nepracovala jen osm hodin. Samozřejmě na prvním místě vždy byla dobře vykonávaná práce v zaměstnání a rodina. Kromě toho jsem byla předsedkyní odborové organizace při Okresním úřadu v Kutné Hoře a bývalí zaměstnanci vědí, jak jsem hájila jejich zájmy. Jsem předsedkyní Místní organizace ČSSD v Kutné Hoře, členkou Okresního výkonného výboru ČSSD. Ve všech funkcích se snažím pracovat poctivě. V současné době jsem náměstkyní hejtmana Středočeského kraje. Spojení funkce místostarostky a náměstkyně může být pro Kutnou Horu přínosem vzhledem k tomu, že na kraji se dostávám k důležitým informacím, které mohu využít v práci pro město. Samozřejmě jsem o nové situaci informovala hejtmana a kolegy a mám od nich podporu. Pokud ovšem nebudu schopna svoje aktivity zvládat, rozhodnu se, co dál.

Před volbami jste silně kritizovala vydávání některých tiskovin nynější radnicí za městské peníze. V případě vašeho zvolení, chtěla byste nějak měnit praxi vydávání Kutnohorských listů či dalších tiskovin produkovaných radnicí?

Vydávání Kutnohorských listů mi nevadí, je dobré informovat občany o dění na radnici, i když v současné době je snadné poskytovat informace prostřednictvím internetu. Nicméně pro starší občany jsou Kutnohorské listy zdrojem informací. Co mi vadilo, bylo vydání Magazínu Kutnohorských listů, který stál cca 383 000,- Kč, před volbami. Jak je možné, že o tom zastupitelé nevěděli? Nikdo jiný, než Šance pro Kutnou Horu, takovou možnost prezentace nedostala. Předpokládám, že městské noviny budeme vydávat i s okénkem pro opoziční zastupitele. Věřím však, že budeme spolupracovat i s dalšími subjekty a tak výsledky naší společné práce můžeme občanům sdělovat prostřednictvím Kutnohorských listů.

Nyní jste zastupitelka a pravděpodobná místostarostka. Jaké jsou Vše priority při práci pro Kutnou Horu? Co konkrétně byste chtěla změnit?

Co bychom chtěli, je uvedeno v našem programu, např. průhledné hospodaření města, veřejné zakázky na internetu od začátku do konce, radnice otevřená podnětům občanů a veřejné kontrole apod. Velmi důležité bude řešení nezaměstnanosti, chceme do Kutné Hory přitáhnout investora. Je jasné, že to nebude jednoduché. Kutná Hora má velký potenciál v cestovním ruchu a ten je třeba využít. Víme o nevyužívaných budovách (areál pivovaru, budova cukrovaru, škola Na Náměti, budova na Palackého náměstí…). Bude potřeba rozhodnout, co s nimi. Je toho dost, co nás čeká. Z mého pohledu bude nutné zlepšit chod úřadu. To se dá udělat víceméně bez nákladů.

Autor: Jiří Kalát

22.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Český premiér Andrej Babiš (vlevo) se 14. prosince 2017 v Bruselu před summitem EU setkal s šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem.
3 4

Summit EU je v plném proudu. Babiš poprvé reprezentuje Česko

Vladimír Putin
3 6

Nikdy neuznáme jaderný status KLDR, prohlásil Putin

Nejstarší tvor na světě? Žralok grónský se dožívá 512 let, zjistili vědci

Grónskému žralokovi, který byl před několika měsíci objeven ve vodách Severního Atlantiku, vědci zpočátku přisuzovali věk v rozmezí 272 až 400 let. Nové výzkumy ale ukázaly, že žralok může být ještě mnohem starší – až 512 let. Stává se tak suverénně nejstarším obratlovcem na světě. Informoval o tom časopis Science.

Fischer napsal Zemanovi dopis. Zahajte kampaň, vyzval ho

Prezidentský kandidát Pavel Fischer dnes vyzval stávající hlavu státu Miloše Zemana, aby vstoupil do volební kampaně. Fischer to Zemanovi napsal v dopise, který poskytl také ČTK. Zeman při ohlašování své druhé kandidatury prohlásil, že nebude vést žádnou kampaň, nebude se vyjadřovat ke svým protikandidátům a nebude se účastnit ani debat. Podle odborníků však současný prezident vede kampaň po celou dobu svého mandátu.

Růžička z ANO se cítí nevinen. Požádá sněmovnu, aby ho vydala

Poslanec hnutí ANO Pavel Růžička žádá, aby ho sněmovna vydala k trestnímu stíhání. Sdělil to v dnešní tiskové zprávě. Ještě před sněmovními volbami policie obvinila Růžičku jako městského radního Postoloprt na Lounsku kvůli údajně nevýhodnému prodeji obecního domu. Cítí se nevinen.

AKTUALIZUJEME

U Nového Města havaroval autobus s dětmi, jedenáct zraněných

Nedaleko Chlumce nad Cidlinou ve čtvrtek hodinu po poledni havaroval autobus s dětmi. Najel do kruhového objezdu, zraněno je osm dětí ve věku od 8 do 9 let, dvě učitelky a řidič.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT