Když se vrátíme úplně na začátek, jak moc se za dobu od svého vzniku nemocnice změnila?

Došlo samozřejmě k enormnímu rozvoji, nejen pokud se bavíme o areálu nemocnice, ale především medicíny jako takové. Jen pro srovnání, před sto dvaceti lety nemocnice fungovala ve dvou hlavních areálech na ploše dvou tisíc metrů čtverečních. V současné době zaujímá plochu šest a půl hektaru a máme další detašovaná pracoviště v okolních městech a obcích. Tehdy byla nemocnice na kraji města, dnes je v centru.

Tehdy se tedy měla nemocnice kam rozvíjet, to je asi v současné době problém?

To máte určitě pravdu, dnes jsme skutečně polohou v centru města limitováni. Už nemáme kam se prostorově posouvat.

Zajímavé jsou jistě i statistiky z dob před sto dvaceti lety ve srovnání s těmi dnešními…

To jistě, tehdy například byli v nemocnici čtyři lékaři a dvacet osob z řad ošetřujícího personálu. V současné době máme kolem 1 600 zaměstnanců a srovnáváme opravdu nesrovnatelné, medicína za tu dobu udělala obrovský pokrok. Začínali zde s pavilonem pro infekční nemoci a chirurgickým a interním oddělením, my máme v tuto chvíli třiatřicet oddělení. další zajímavá čísla ukazují, že tehdy zde bylo za 8 měsíců provedeno 890 operací, my jich za rok uděláme přes 13 tisíc.

Zmiňme se ještě o vyvrcholení oslav, tedy dnešním Dni zdraví.

V nemocnici vlastně vyroste stanové městečko, kde si lidé budou moci nechat změřit tlak, zkontrolovat zrak, držení těla a různé jiné preventivní akce. K dispozici jim zde budou odborníci od 10. až do 15. hodin. Při té příležitosti si lidé také mohou v komunikační chodbě prohlédnout výstavku historických fotografií, které mapují vývoj nemocnice.

Letošní rok ale nepatří jen oslavám, stejně jako ten loňský je plný stavebního ruchu?

Sto dvacet let jsme vlastně oslavili i tím, že jsme otevřeli další budovy nemocnice. Mluvím o novém pavilonu 5 a nedávno otevřené modernizované lékárně s prodejnou zdravotnických potřeb. To je vlastně vyvrcholení té velké etapy rozvoje, ovšem momentálně už probíhá projektování otevření interní ambulance a příjmu, které chceme otevřít na konci roku. Připravujeme ale i projektovou dokumentaci na parkovací dům a pavilon pro matku a dítě.

Buduje se ve velkém, medicína jde kupředu mílovými kroky, ale situace není ani zdaleka ideální. Co nemocnici aktuálně nejvíc trápí?

Je to rozhodně nedostatek zdravotnického personálu, a ten trend je opravdu velmi varující, momentálně nám chybí cca sto lidí. Netýká se to ale jen naší nemocnice, je to celorepublikový problém. Ovšem nám situaci ztěžuje i zdejší automobilka, respektive její mzdová politika.

Čtěte také: Práci Lékařů bez hranic ukazuje polní nemocnice v centru Prahy