„Při výběrovém řízení na nového městského architekta mnozí uváděli, že by si střed města zasloužil nějakou formu regulace," řekl starosta Vít Rakušan. Nová regulace by podle jeho slov měla vymezovat například, jak by měly vypadat reklamy v centru města, jakou podobu by měla mít nová stavební činnost, jak vysoké by měly budovy být atd. Samotný plán ještě nadefinovaný není. Bude to nejspíš první zásadní úkol nového architekta města.

Penize od ministerstva kultury

Zastupitelé na svém posledním zasedání zároveň řešili aktualizaci současného programu regenerace městské památkové rezervace. Kolínský program vychází z programu ministerstva kultury, letos se v rámci něj povedlo získat peníze na opravu aron ha-kodeš (schránky na tóru) v synagoze a podle místostarosty Michaela Kašpara se bude ještě opravovat dlažba v podloubí ve vchodu do zámku, schodiště do kaple zámku a některé objekty soukromníků plus dům čp. 17 v Brandlově ulici patřící Římskokatolické církvi.

Aktualizaci plánu pro příští rok si vyžádal fakt, že město dostalo několik požadavků na zařazení do tohoto programu. Jen na domy v programu mohou totiž majitelé žádat radnici o díl peněz, které město dostane od ministerstva. „Do programu přibyl dům čp. 48 v Husově ulici, tedy rohový dům, kde je Monet, a také kašna na Karlově náměstí," upřesnil místostarosta Michael Kašpar.

Oprava západního křídla zámku

O další peníze na opravy v městské památkové rezervaci bude město žádat ministerstvo během jarních měsíců. „Pracujeme také na tom, abychom opravili západní křídlo zámku, tvoří se projekt obnovy fasády tohoto křídla," uvedl místostarosta Michael Kašpar. Projektantská společnost by ho měla mít hotový před koncem roku, probírat by se tedy měl na prosincovém zasedání zastupitelstva.

Jedná se o křídlo, kde je kaple, v níž Miloš Kim Houdek vystavuje díla, jinak je křídlo víceméně prázdné. „Podle původní studie tam měla být obrazárna, zvažovala se trvalá výstava kolínských fotografů, hovořilo se i o nové knihovně v areálu zámku. Nicméně projekt počítal i s částečným komerčním využitím areálu. Je to dlouhodobá koncepce a toto je teprve krůček jedna. Musí se ale začít fasádou. Chceme opravit i ten příšerný průchod, který vypadá i dost nebezpečně," podotkl starosta Rakušan.

Čtěte také: V říjnu vysadí po Kolíně již květiny na jaro