Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Končící primátor Kladna Dan Jiránek: Sliby se slibují a blázni se radují

Kladno /ROZHOVOR/ - Dlouhých deset let byl prvním mužem kladenské radnice. V příštích dnech ale Dan Jiránek (ODS) primátorskou kancelář opustí a čeká ho role na úrovni města pro něj nezvyklá, v opozičních lavicích zastupitelstva.

8.11.2014
SDÍLEJ:

FUNKCI PRIMÁTORA KLADNA zastával Dan Jiránek deset let. Nyní místo za stůl prvního muže radnice usedne do opozičních lavic. Poprvé od roku 1994 občanští demokraté komunální volby v největším středočeském městě nevyhráli.Foto: Josef Seifert

Rozhodli tak v říjnových volbách voliči i konkurenční politici, kteří sestavili koalici bez občanských demokratů. Role se otočily. Dan Jiránek ve funkci primátora vystřídal v roce 2004 svého tehdejšího spolustraníka Milana Volfa. Ten se na radnici vrací, tentokrát v barvách strany Volba pro Kladno.

V kanceláři primátora jste strávil deset let. Připočtu-li dalších šest roků v roli náměstka, je to dlouhý úsek života. S jakými pocity budete tuto kancelář opouštět?

Je to dlouhý kus života, navíc ještě dva roky předtím jsem byl auditorem. A je to už dvacet let, co jsem se stal poprvé zastupitelem. Pocity jsou smíšené. Na jednu stranu si říkám, že odcházím, když jsem se tuto práci naučil dělat, na druhou to bylo psychicky a časově nesmírně náročné, takže pociťuji i trochu úlevu. Budu teď mít více času na rodinu, na maminku, které bude příští rok osmdesát roků. Konečně si budu moci například uklidit garáž a udělat další potřebné věci, které jsem neustále kvůli práci odsouval.

Ohlédneme-li se na uplynulých deset let, co se vám jako primátorovi nejvíce povedlo?

Určitě bych zmínil kladenskou fakultu biomedicínského inženýrství a spolupráci města s ČVUT. Ukázalo se, že tuto spolupráci lze dobře propojit i s projekty dotovanými Evropskou unií. Zmodernizovali jsme náměstí Sítná před Kokosem, v němž fakulta sídlí. Fakulta zase vybudovala patro laboratoří, nyní objekt opravuje a zatepluje. My naopak dokončujeme přestavbu kasáren na vysokoškolský areál. To jsou záležitosti, které dlouhodobě změní podobu města.

V čem?

Protože to znamená příliv mladých lidí. Protože obor souvisí s podnikáním, které v Kladně existovalo už před příchodem fakulty. Je tu například firma produkující zdravotnické implantáty. Rozrůstá se zubní edukační středisko nacházející se rovněž v areálu bývalých kasáren. Prodej objektů vysoké škole za symbolickou korunu se ukazuje být správným krokem. Připomenu ještě výzkumák ČVUT, který vznikl na pomezí Kladna a Buštěhradu. Dlouhodobě spolupracujeme s dopravní a stavební fakultou, i některými dalšími.

Kladno patří i k městům, která jsou úspěšná v čerpání dotací.

A to nám ještě polovinu dotací zapomněli připočítat. Například kanalizaci ve Švermově, která už je dokončena. Patříme i tak v tomto směru mezi deset nejúspěšnějších měst. V minulých dnech byl navíc zveřejněn žebříček měst orientující se na otevřenost a transparentnost veřejných zakázek. A v něm jsme také v republice na desátém místě. Výběrová řízení jsme zadávali poctivě. Nemáme ani nálezy ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, že bychom něco porušili. Samozřejmě, při zpracování zakázek se někdy chyby také dělají. Ale z osm set milionů korun čerpaných dotací jsme museli korekce provádět jen u dotací za zhruba osmi milionů korun. To je, myslím, krásný výsledek a doufám, že v tom město bude pokračovat i s novým vedením. Trochu se ale obávám o úspěšnost získávání dalších evropských dotací, neboť to stojí hodně času a vyžaduje to preciznost výběrových řízení.

V čem spočívá taková výhodnost dotací?

Obrovsky to zvyšuje potenciál města. Za každou naši investovanou korunu dostaneme minimálně jednu navíc, ale často také dvě nebo tři koruny. Můžeme tak provést větší počet investic a ve městě to jeho obyvatelé poznají. Například tím, že jsme zateplili za pomoci dotací mateřské školy, jsme ušetřili prostředky města za vytápění, ale i rodičů, kteří z poloviny platí provozní náklady. Navíc jsme zlepšili životní prostředí. Zvýšili jsme kapacitu mateřských škol. Máme slušnou kapacitu v základních školách, která se bude ještě zvyšovat. Můžeme se chlubit kvalitou výuky v těchto školách i kvalitním personálním obsazením pozic jejich ředitelů. Podařilo se nám také získat strategického investora pro město Kladno, kterým je společnost Lego, máme připravený projekt cyklostezky do této průmyslové zóny. Povedlo se spustit projekt Kladno seniorům…

Co po vás naopak zůstane jako pomyslný pomníček? Co se vám nepodařilo?

Takovým pomníčkem je samozřejmě kladenské divadlo. Zákony na výběrová řízení jsou ale stanovené a je otázkou, zda jsme mohli postupovat jinak. Vybraná stavební firma z našeho pohledu zkrachovala, a v okamžiku, kdy přestala plnit své závazky, jsme odstoupili od smlouvy. Už je vypsaná nová veřejná soutěž. Vše se ale o rok opozdí. Je to chyba. Snad to bylo možné udělat rychleji. Mohli jsme postupovat tvrději, jako v případě hazardu, kde jsem uspěli u Ústavního soudu a domohli se toho, že města mohou hazard regulovat.

ODS byla v uplynulých volebních obdobích v Kladně tradičním vítězem. Proč jste tentokrát prohráli?

Z části to budou naše chyby. Nejsem ale příznivcem dávat nesplnitelné sliby typu: Až se každé ráno probudíte, bude město dokonale uklizené. Dávat je může jen ten, kdo si neláme hlavu s tím, jak takový slib plnit. Nepomohla nám ani špinavá kampaň, včetně evidentně zfalšovaných průzkumů veřejného mínění. K tomu se snad ani nechci vyjadřovat. Objevily se například informace, že jsem koupil pozemek města a dalšího zájemce jsem přeplatil o čtyřicet korun. Ve skutečnosti to bylo padesát tisíc korun a zaplatil jsem za tento nezasíťovaný pozemek podstatně více než politici z jiných stran, kteří se pyšní tím, jak jsou nezkorumpovatelní a transparentní. Mám svědomí čisté.

Vy jste vedl poměrně intenzivní předvolební kampaň. Byl jste vidět na mnoha akcích. Připadá mi, že jste ale v tomto boji byl z ODS trochu osamocený. Některé lidi z vaší kandidátky jsem nikde nepotkal.

Asi to mohu těžko posuzovat. Podle mě volební kampaň začíná zavřením volebních místností a sečtením hlasů. Kdo to nedělá celé čtyři roky, už to za poslední měsíc nedožene.

Jak hodnotíte vzniklou povolební situaci, kdy koalici vytvořila Volba pro Kladno společně s hnutím ANO 2011 a KSČM?

Je zvláštní, že strana, která do nás čtyři roky tepala, že jsme málo pravicoví, protože jsme vytvořili koalici s ČSSD, se spojí s komunisty. Navíc pokud slibovala před volbami, že jakoukoli spolupráci s KSČM vylučuje. To mi připadá absurdní. Ale není to naštěstí naše starost.

Jaká bude vaše role v opozici?

I když jsme v opozici, budeme se snažit prosazovat některé věci z našeho programu. Něco se nám už naštěstí podařilo prosadit včas, jako například projekt Kladno v mobilu. Myslím si, že by se mělo pokračovat také v tom, scházet se s lidmi v jednotlivých lokalitách a diskutovat nad investicemi města z rozpočtu. Což se v konečném důsledku může ukázat pro město i jako levnější varianta. To určitě budeme chtít prosazovat.

Patrně se změní také systém dotování sportu.

Před volbami se všechny strany zaklínaly tím jak systém změní. Myslím, že systém, který jsme nastavili, je vcelku povedený. Když jsem nastoupil do funkce, činily dotace do takzvaných malých sportů jeden milion korun. Na volejbal, SK Kladno a hokej sedmatřicet milionů. Letos už byl poměr deset milionů ku třiatřiceti a půl milionu. Jsem zvědavý, zda se bude i v příštích letech pokračovat v trendu podporovat zejména mládež. Námi zavedený grantový systém byl podle mého krok správným směrem. Podařilo se nám přivést řadu lidí od pasivního sledování sportu k aktivnímu sportování.

Strany budoucí koalice šly do voleb s určitými programy. Je v nich něco, co bez problémů podpoříte?

Zatím jsem neviděli žádný koaliční program, jen jaké obsadí posty. Některé slibované věci se podle mého zařídit nedají. Trvalo by to léta a stálo by to mnoho úsilí. Mám trochu pochybnosti. Ale třeba budu příjemně překvapen, že to bude už třeba od ledna fungovat.

Můžete být konkrétnější?

Teď mám na mysli volební program ANO 2011. Nevím, jak chtějí svých cílů dosáhnout. Připadá mi, že tyto programy směřují k tomu, že město má neomezeně finančních prostředků a jsem přesvědčen, že v koaliční smlouvě budou muset nakonec vytyčit priority. A jiné věci, které jsou ve stylu: Sliby se slibují a blázni se radují, budou muset zrušit. Protože je prostě nebude možné splnit. Nejsou na ně peníze.

Mělo by město i nadále hospodařit s vyrovnaným rozpočtem?

Ani my jsme vždy vyrovnaný rozpočet neměli, vzhledem k půjčkám. Jednalo se ale například o úvěry do zateplení budov, které se městu po zhruba sedmi letech vrátí na úsporách za teplo. Nabídek úvěrů městu je vzhledem k jeho dobrému hospodaření hodně. Je však potřeba je dobře zvážit. Zda například postavit aquapark (pozn.: Byl vybudován za bývalého primátora Volfa, jemuž však v té době dělal náměstka právě Dan Jiránek), jehož provoz pak stojí další peníze navíc, nebo investovat do zateplení a kanalizace, kde je návratnost, a dokonce na nich lze dlouhodobě vydělat. Je rozdíl mezi investicemi, které další prostředky přinášejí, nebo je spotřebovávají.

Budete i v opozici nadále spolupracovat se sociálními demokraty, s nimiž jste tvořili koalici?

Budeme spolupracovat se všemi, s nimiž najdeme názorovou shodu. Nikdo ale nemůže čekat, že zvedneme ruku například pro elektrická vozítka pro seniory, stejně jako nebudeme hlasovat pro to, aby se městská policie vrátila na koně. To je plýtvání penězi města. Stálo nás to dva a půl milionu korun a počet úspěšných zásahů jízdních hlídek se blížil nule. Výsledkem pak je, že z toho má zisk jen ten, kdo koně městským policistům ustájí. Strážník na kole nebo skútru toho zvládne mnohem více a skútr nedostane koliku.

Velkými předvolebními tématy v Kladně byl zákaz hazardu a boj proti ubytovnám pro nepřizpůsobivé. Volba pro Kladno se v případě hazardu chce vrátit k vyhlášce, který ho nezakazuje, ale jen reguluje. Jaký je váš názor?

Je to rozhodně krok zpět. Léta jsme se snažili o nějakou regulaci hazardu. Zakázat ho před volbami se ale ukázalo jako chyba. Myslím, že část finančních prostředků na špinavou kampaň, která proti nám byla vedena, pocházela právě ze zdrojů spojených s hazardem. Komunisté také usilovali o zákaz hazardu, tak uvidíme, zda své programové prohlášení nevymění za pár teplých míst.

Lze problém ubytoven vyřešit na úrovni města, nebo musí parlament schválit v tomto směru nové zákony?

Na úrovni města ho zcela vyřešit nelze. Musí být i tlak shora. Některým ubytovnám jsme zabránili ve vzniku, u dalších jsme zrušili kolaudační rozhodnutí vydané v rozporu se zákonem. Rozjednali jsme koupi bývalého hotelu Merkur, kde by mohlo vzniknout například kvalitní ubytování pro seniory.

Co vás teď čeká pracovně?

Teoreticky bych se měl vrátit do funkce auditora města, ale budeme muset dojít k nějaké dohodě. Není asi správné řešení, aby tuto funkci vykonával někdo, kdo je veden určitými politickými zájmy. Dále budu minimálně do přelomu května a června vykonávat funkci předsedy Svazu měst a obcí ČR.

Čtyři roky jsou v politice dlouhá doba. Přesto: Chcete se v příštích komunálních volbách pokusit o návrat?

To záleží na mnoha faktorech, třeba i zdravotním stavu či rodině. V politice se nikdy nemá říkat: Nikdy! Takže neřeknu: Nikdy se nebudu snažit být zase primátorem. Ale záleží to také na tom, jakým směrem se město v příštím volebním období posune a kam se posune politika v něm.

Dan JiránekČlen ODS. Primátor města Kladna, zastupitel Středočeského kraje a předseda Svazu města a obcí ČR. V letech 1981 - 1985 absolvoval Vysokou školu báňskou v Ostravě. Mezi roky 1985 - 1996 byl zaměstnán jako výzkumný pracovník v Poldi Kladno. V roce 1994 byl zvolen do kladenského zastupitelstva. Poté dva roky pracoval jako auditor v Městském úřadu Kladno. V období 1998–2004 byl náměstkem primátora pro životní prostředí, dopravu a rozvoj. Od roku 2004 je primátorem Kladna. Je ženatý, má dvě děti.

Autor: Robert Božovský

8.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
2 10

Volební urny nahradí internet, slibují politici

Ilustrační foto
1 7

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

V Třebové se nemocnice bourá, v Třebíči staví: Prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. října 2017.

Osobnosti píší papeži. Zastávají se ho před kritiky, kteří jej viní z kacířství

Několik desítek signatářů a stovky podporovatelů má otevřený dopis na podporu papeže Františka. Inicioval ho teolog, profesor Karlovy univerzity Tomáš Halík. Reaguje na kritiku papeže od skupiny konzervativních katolíků. Obvinili ho z šíření kacířství za některá stanoviska týkající se manželství.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

/FOTOGALERIE/ Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Ostrava 2067. Vzkazy v truhle pro budoucí generace

Město Ostrava připravilo společně s Kulturním centrem Cooltour jako součást oslav 750. výročí první písemné zmínky o své existenci poselství do budoucnosti s názvem Ostrava 2067. Tím je dřevěná truhla, do níž dnešní Ostravané umístí své „vzkazy budoucím generacím“. Truhla bude otevřena za 50 let při oslavách 800. výročí města Ostravy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení