Cyklotrasa by tak nově vedla přímo podél břehu Rakovnického potoka. Tímto opatřením by hojně využívaná cyklostezka vedla z osmdesáti procent mimo komunikace. Cyklostezka by tak byla přesunuta na levý břeh potoka od mostu plynárny po lávku u ulice Bořivojova. 

„Toto opatření tak umožňuje provést mimoúrovňové křížení formou podjezdů," uvedla Alida Štulajterová, mluvčí rakovnické radnice. Ta dále podotkla, že mimoúrovňové křížení by také sloužilo chodcům pro bezpečné přecházení obou frekventovaných u­lic.

Zda nakonec k takovému řešení dojde, není zatím dopředu jasné. Cyklostezka totiž zasahuje do prostoru záplavové části Rakovnického potoka při jeho nejvyšším průtoku vody. Proto Rakovničtí museli ještě požádat o stanovisko hydrotechnologa. A to je podle mluvčí Štulajterové záležitost na zhruba čtyři až pět měsíců. 

„Odborníků v této problematice je málo, proto je zde delší lhůta," vysvětlila Alida Štulajterová a podotkla, že není vůbec zřejmé, jestli by se případná úprava páteřní cyklostezky realizovala ještě v letošním roce.

Prvořadý cíl studie

„Danou problematikou se zabýváme již delší dobu, v loňském roce jsme iniciovali několik jednání, k nimž byl přizván jak projektant, tak i zástupci policie, odboru dopravy a další. Cyklostezka je velmi využívána nejen návštěvníky, ale také místními, a to od dětí až po seniory. Zvýšení jejich bezpečnosti je tedy prvořadým cílem studie," sdělil starosta Rakovníka Zdeněk Nejdl.

Po řešení situace volají již delší dobu samotní cyklisté. Kromě nebezpečných přechodů jim vadí, že stezka není příliš dobře značena a svádí k přejíždění komunikace i v místech, kde to není bezpečné. 

„Pokud pojedete po cyklostezce od Senomat, musíte přejet na levý břeh Rakovnického potoka a dostanete se až k mostu v Ottově ulici. Nic už vás nenavede na přechod pro chodce na opačném břehu potoka. Stejné je to i dále, v Nádražní ulici," řekl už dříve Rakovnickému deníku Václav Ryska, jenž v létě skoro denně cyklostezku využívá. „Děti se odstěhovaly do Prahy, mám tu občas na prázdniny vnoučata a ukazuji jim krásy našeho regionu z kola," dodal.

Nová cyklostezka

Rakovnicko je velmi často mezi příznivci cykloturistiky nazýváno „křižovatkou cyklotras". Už letos na Rakovnicku by se měli cyklisté a turisté dočkat nové trasy, ale spíše až v závěru letošního roku. Město Rakovník by totiž s jižními obcemi Rakovnicka měla propojit nová stezka kopírující starou historickou cestu mezi Pavlíkovem a městem Rakovník.

„Hodnotící komise operačního programu schválila žádost o dotaci na vybudování cyklostezky mezi Rakovníkem a Pavlíkovem. Hotova by mohla být na podzim letošního roku," řekl dříve Rakovnickému deníku Marcel Chládek, dnes ministr školství a také senátor.

„Výstavba nové cyklostezky je určitě přínosem pro rozvoj turistiky na Rakovnicku. Navíc, když jsem tudy kdysi běhal, byl jsem vždy po kotníky v blátě," řekl Marcel Chládek. Ten zároveň ještě připomněl, že je nakonec dobře, že se nepotvrdily spekulace na přelomu srpna a září loňského roku, kdy Rakovnickem kolovala „zaručená" zpráva, že projekt na výstavbu cyklostezky nezískal potřebné body a byl vyřazen.

Kopírování historické cesty

„Jsem nakonec rád, že se tyto spekulace nepotvrdily," dodal už dříve senátor Marcel Chládek. Výstavbu cyklostezky už před lety vítal i starosta Pavlíkova Miroslav Truxa. Ten se nechal slyšet, že pokud bude historická cesta obnovena a její povrch zpevněný, může se o okolí cesty starat multifunkční traktor především sekat kopřivy a lebedu na okrajích cesty.

Nová stezka propojující město Rakovník s obcí Pavlíkov by měla být dlouhá zhruba čtyři a půl kilometru a jak již bylo řečeno, její vybudování by mělo stát okolo třinácti milionů korun. Stezka by měla navíc kopírovat historickou cestu, kterou využívali obyvatelé Pavlíkova při cestě do Rakovníka. Výstavbou stezky tak dojde k její obnově.

Nová stezka otevře ještě více turistickou cestu do jižní části rakovnického regionu, a to nejen k údolí řeky Berounky. Hned v Pavlíkově můžete navštívit v budově úřadu stálou expozici ve výstavní síni známého a uznávaného grafika Jiřího Anderleho či o kousek dále muzeum starých motocyklů.

V Pavlíkově vaše cesta rozhodně neskončí. Polními cestami, značenými turistickými cestami či po málo frekventovaných okresních silnicích můžete vyrazit do dalších zajímavých koutů jižního Rakovnicka. Jedním z nich je určitě zřícenina hradu Krakovec, Elektroskanzen Šlovice či zámek ve Slabcích.