Přitom ještě několik dnů před tím, v polovině ledna, Benešovský deník zaslal otázky na téma chystaného převodu objektu Pražských kasáren z ministerstva obrany na ministerstvo vnitra a případné umístění migrantů v Benešově.

Mluvčí Hana Malá, se nejprve k otázkám nevyjádřila vůbec a teprve po urgenci odpověděla. „Ze strany ministerstva vnitra není dosud rozhodnuto o případném využití objektu benešovských Pražských kasáren," sdělila Malá přes to, že už na začátku prosince loňského roku v Benešově se starostou a oběma místostarosty jednala šestice ministerských úředníků.

„Zvažovali tehdy zřídit v Pražských kasárnách migrační centrum," připomněl tehdejší starosta Benešova Jaroslav Hlavnička. „Tuhle možnost jsme rezolutně odmítli a informovali je o tom, že žádáme ministerstvo obrany, jemuž objekt patří, o přednostní prodej do majetku města. A to každou cenu," uvedl bývalý starosta.

Ministerští úředníci poté z Benešova odjeli s tím, že v případě, že by tam ministerstvo vnitra dál uvažovalo o zřízení migračního střediska, ozve se další týden. 

„Ujistili nás, že v případě, že tak neučiní, máme považovat celou záležitost za uzavřenou. Současně nás požádali, abychom do doby, než se námi znovu spojí, záležitost nezveřejňovali. To jsme slíbili a slib dodrželi," přiznal Jaroslav Hlavnička a připomněl ještě, že poté, co se během domluvené lhůty nikdo více z ministerstva neozval, byla pro vedení města tahle záležitost uzavřena.

Informace nebyla ze zákona utajovaná

O návštěvě ministerských úředníků v Benešově na začátku prosince se ale před několika dny dozvědělo také nové vedení města a zveřejnilo to při veřejném jednání zastupitelů v pondělí 1. února.

„Tehdejší vedení města to neřeklo ani svým koaličním partnerům ani veřejnosti a nastalou situaci nijak neřešilo. Oni neudělali vůbec nic. Přitom ta informace nebyla ze zákona utajovaná, byla tedy veřejná. Proto to měli veřejnosti říci," hodnotí postup svých předchůdců starosta Benešova Petr Hostek.

Jeho předchůdce Jaroslav Hlavnička však má k postupu tehdejšího vedení města vysvětlení. „Dodrželi jsme, na rozdíl od ministerských úředníků, kteří o tom mluví, dané slovo. Už jsme ale neměli šanci se situací cokoliv dalšího udělat. Za několik dnů po vypršení domluveného termínu jsme byli zastupitelstvem odvoláni," vysvětlil Jaroslav Hlavnička.

V současné době je situace pro obyvatele Benešova, z pohledu umístění migrantů do Pražských kasáren, nejasná, ale stále vážná. Ministerstvo vnitra totiž dál zvažuje, že se Benešov stane jedním z míst, kde bude resort soustřeďovat před vyřízením azylových formalit běžence z Afriky a Asie. Druhým takovým vytipovaným místem, jsou Králíky na Ústeckoorlicku v Pardubickém kraji, ležící na hranicích s Polskem.

Postoj v Králíkách může být příkladem

V úterý 2. února ale ČTK vydala v 13.50 hodin zprávu, v níž se píše: „Pobytové zařízení pro žadatele o azyl z bývalého dětského výchovného ústavu v Králíkách nevznikne. Ministerstvo vnitra od svého záměru ustoupilo. Proti zřízení azylového centra byla část obyvatel i někteří politici. Jejich hlavními argumenty byly obavy, že přítomnost cizinců poškodí turistický ruch v regionu, přistěhovalci se nezačlení mezi místní obyvatele a nemuseli by se v malém městě cítit dobře. Iniciativa Ne azylovému domu v Králíkách uspořádala protestní petiční akci, při níž nasbírala zhruba 2500 podpisů. Radnice v Králíkách petici předala ministru vnitra Milanu Chovancovi s tím, že záměr zřízení azylového centra rovněž nevítá.

Znepokojující informaci potvrdil Benešovskému deníku v pondělí 1. února před jednáním benešovského zastupitelstva sám starosta Petr Hostek. Ten o tom totiž během pondělního odpoledne hovořil telefonicky s náměstkem ministra vnitra Jiřím Nováčkem. „Pro nás je taková možnost, i vzhledem k tomu, že se jedná o objekt v centru města, kde je poblíž třeba i základní a střední škola, naprosto nepředstavitelná," tvrdí rezolutně starosta Benešova.

Současně připomněl, že za odvrácení zmiňované hrozby vede jeho kolegyně z rady města, poslankyně Jaroslava Jermanová, jednání s funkcionáři resortu obrany a on, jako bývalý policista, s vysokými úředníky ministerstva vnitra. „Chceme, aby ministerstvo vnitra od svého úmyslu ustoupilo a pokud se nám to nepodaří, tak se je budeme snažit přesvědčit o tom, že tahle lokalita v centru města je pro takové účely naprosto nevhodná," nastínil další postup vedení města jeho starosta.

„Ideální by ale bylo, kdyby ministerstvo vnitra rozhodlo o tom, že objekt nechce, a my o tom po té jednali s ministerstvem obrany," dodala starosta Benešova Petr Hostek s tím, že je životní optimista, proto věří, že přesvědčí odpovědné státní úředníky o tom, že vybudovat zařízení pro migranty v centru šestnáctitisícového města „na dohled" od Prahy, je holý nesmysl. „Budeme tak dlouho leštit ministerské kliky, až se nám to podaří," slíbil.

Čtěte také: Blýská se kasárnám v Mladé Boleslavi na lepší časy? Luxusní hotel tam nebude