To nabídne skvělou a poučnou zábavu nejen obyvatelům města, ale právě i turistům z celé země. Rada Středočeského kraje totiž schválila vítěze výběrového řízení na zhotovitele nového leteckého Muzea Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi.

Zhotovitelem díla se stane společnost Energie stavební a báňská, která s cenou 146 milionů korun byla vyhodnocena jako nejlepší. „Předpokládáme, že samotná stavba začne v dubnu letošního roku a zhotovitel má na její dokončení jeden rok,“ uvedl náměstek hejtmana Středočeského kraje Robin Povšík.

Letecké Muzeum Metoděje Vlacha bude obsahovat desítky historických exponátů, multimediální prezentaci a speciální zkušební věž. Většina exponátů budou plně funkční repliky letadel, část strojů zapůjčí Národní technické muzeum.

„Je to velká akce, proto jsme rádi za to, že stavbu realizuje Středočeský kraj,“ říká Vladimír Handlík z Nadace Letadlo Metoděje Vlacha, která za projektem stojí. Samotné muzeum bude provozovat kraj a stane se jakýmsi odštěpným pracovištěm Muzea Mladoboleslavska. Budova vyroste na městském pozemku na území současného letiště na Sahaře.

Muzeum se bude stavět podle projektu uznávaného architekta Michala Hlaváčka a bude postaven tak, že bude kombinovat jak prvky a vlastnosti klasického muzea, tak i potřeby a funkce hangáru.

Galerie zavěšená v prostoru a výhled na letadla

„V hale se počítá s galerií umístěnou v prvním patře a bude z ní vidět na exponáty umístěné na hlavní ploše i zavěšené v prostoru,“ uvedl Vladimír Handlík. Součástí areálu má být kavárna, promítací sál a kanceláře. K dispozici bude i vyhlídková věž.

Podle zkušeností diváky nejvíce zajímá to, jak se do letadel leze, jak se startují, jak se tankuje palivo. Lidé si prostě chtějí sáhnout na „živé“ letadlo. Expozice proto bude sestavena tak, že všechna letadla budou funkční a bude možné vytlačit je ven, a také budou lítat. Vedle toho ale bude v muzeu asi 5 originálních exponátů zapůjčených Národním technickým muzeem a Leteckým muzeem Gbely.

K vidění tak budou opravdu cenné kousky, přičemž důraz je kladen na exponáty právě Nadace Letadlo Metoděje Vlacha, která už roky organizuje v Mladé Boleslavi letecký den.

„Naše nadace má nyní deset letadel, dvě se realizují. Šest až osm letadel pak bude ze sbírek jiných nadšenců. K vidění tak bude například první české letadlo Bohemia, ale také stroje, které zatím v České republice nelétaly, nyní jsou v dostavbě a létat začnou během letošního roku. Pro návštěvníky tak jistě budou velkým překvapením,“ dodal Vladimír Handlík.

Podle Robina Povšíka by se stavět mohlo začít v průběhu dvou měsíců. „Jsem rád, že jsme tento projekt dotáhli do konce a že jsme splnili naše sliby,“ dodal Povšík.

Kraj nyní dokončuje stavbu nového pavilonu boleslavské nemocnice a dále začne pracovat na stavbě nového vlakového nádraží v Mladé Boleslavi a také na stavbě takzvané severovýchodní tangenty.