Přesto dokáže lidem prostřednictvím karet vyložit jejich osud. V přítmí, které rozjasňuje pouze světlo zapálené svíčky, vůně vonných tyčinek a keltská muzika, jež napomáhá k duševní rovnováze všech přítomných, nechává Jana Rubešová svým klientům nahlédnout do budoucnosti.

Kdo by čekal starší ženu s havraními vlasy, černým kocourem na rameni a uhrančivým pohledem, mýlil by se. Dveře vám přijde otevřít mladá žena s prosvětlenými vlasy a širokým úsměvem, který ji ani na okamžik neopouští.

Jano, karty vykládáte už řadu let. Studovala jste nějaké okultní vědy?
Ne. Nikdy.

Jak jste se tedy k vykládání karet dostala?
V podstatě s kamarádkou Lenku. Když jsme jako náctileté chodily na diskotéky, zkoušely jsme si vykládat na takové ty holčičí věci. A ono to vycházelo. Koho tam potkám, jestli to bude ten pravý, … Prohlubovat se to začalo ale až s porody, kdy začala fungovat intuice.

Kolik vám tedy bylo let, když jste začala karty vykládat?
Takových sedmnáct, osmnáct.

Koupila jste si na to nějaké speciální karty?
Ne. Vykládala jsem a stále pracuji s úplně obyčejnými mariáškami.

Ještě se vrátím k těm porodům. Tomu příliš nerozumím. Můžete mi to vysvětlit?
Prostě z hora začaly přicházet intuice. Dřív to bylo jen,… to je těžké popsat. Ale postupem času jsem začala ty obrázky vnímat úplně jinak a vidět tam souvislosti. Takže jsem se tomu začala věnovat víc. Sice stále v rovině hobby, ale v daleko vyšší míře.

To znamená, že byste se klidně vykládáním karet živila?
Určitě. Kdyby mě to uživilo, nic jiného by už nedělala. Bavilo by mne to. I když na druhou stanu, ti lidé chodí s různými problémy, a i když nechcete, stejně se vás ta jejich trápení dotknou. Takže potřebujete někam uniknout. Někam, kde musíte přemýšlet úplně o něčem jiném. A na to je nejlepší práce zase s jinými lidmi.

Chcete říct, že chtě nechtě se vás dotknou i problémy, pro vás úplně neznámého člověka?
Určitě se nad tím zamyslíte. Ale musíte to z té hlavy vypustit. Nosit si jeho trable domů, nebo je s někým rozebírat, to nejde. Prostě je to člověk, který sem přišel, sám, s nějakým problémem, který mi sdělí. A já jsem povinna si ho nechat pro sebe. Stejně jako je lékař vázaný lékařským tajemstvím, kněz zpovědním tajemstvím, i já si všechno, co slyším, musím nechat jenom pro sebe. Protože on se mi tady vyzpovídá. Někdo to pojme jako výklad, ale někdo tak opravdu bere tak, že si potřebuje s někým o svých problémech popovídat. Takže jsem v podstatě i takový psycholog.

Kde všude věštíte?
Kdekoliv. Nejčastěji samozřejmě v Benešově, kde mám svou pracovnu, ale jinak nemám problém. Klidně i někde v parku na trávníku.

Říkáte, že pro vaši práci není důležité místo. Máte alespoň nějaký rituál?
Zklamu vás, ale ani to ne. Žádné zaříkávání, žádný talisman, který by vedl mou ruku. Žádná křišťálová koule, černá kočka za krkem, nebo had omotaný kolem těla. Nic takového.

Máte alespoň nějakou přezdívku?
Věštírna Janina. Nic tajemného nebo složitého. Prostě jednoduše a výstižně.

Na chvíli se zase vrátíme na začátek. Od kdy se svému koníčku věnujete naplno?
Více méně od těch osmnácti, dvaceti let. Ze začátku jsme si vykládaly s Lenkou karty navzájem, potom kamarádkám, a postupně to přecházelo v úplně neznámé lidi. Už to nebyly ty diskotéky, ale děti a tak. Klientů začalo přibývat a vraceli se. Dneska přichází nejvíce lidí na doporučení. A musím říct, je jich hodně.

Jaké je spektrum vašich klientů?
Různorodé. Začínají chodit i muži. Nejvíc chodí asi mladé dívky, tak kolem osmnácti, dvaceti let, které řeší milostné vztahy. Chlapi začínají chodit, až když začnou mít se slečnami nějaké problémy. Takže tak pětadvacetiletí. A potom je hodně silná věková kategorie, ten střední věk, kdy řeší zdravotní stránku, a potom své nejbližší. Což jsou nejčastěji děti. Jestli se budou mít dobře, zda vydrží jejich vztah, co práce, a tak. I když teď tady byla zrovna osmdesátiletá paní.

Stane se, že za vámi nepřijde jedinec, ale třeba manželský pár?
I to se stává, ale nemám to moc ráda. Jednou to totiž nedopadlo dobře. Ať si vyřeší problémy nejprve jeden, potom druhý, ale dohromady, to není dobře. Tehdy se mi tady ta dvojice pohádala, a já měla být ta, která dá za pravdu buď tomu, nebo tomu. A to já dělat nebudu. Zatímco jiní klienti se vrací, tihle už víckrát nepřišli.

Doporučíte některému svému klientovi návštěvu psychologa?
Já znám spíš opačný postup. Že po návštěvě psychologa přijdou zamnou. Potřebují si o svém problému popovídat jinak než s tím odborníkem. Jednoduše, lidsky. Oni se z těch svých trablů potřebují někomu vypovídat. Ale rozhodně nikomu neradím, aby přestal brát léky, nebo mu nenaordinuji nějakou léčbu. Nejsem lékař. Já řeším jeho nesnáze po lidské stránce. Motivačně je navedu na nějakou moudrou knihu, aby si přečetli, aby vyrazili někam relaxovat.

Co byste nikomu nevěštila?
V kartách vidíte i smrt. Ale ta se říct nesmí. Je to něco mezi nebem a zemí, a to má zůstat tak, jak to je. Hlavně, kdybyste to tomu člověku řekla, úplně ho psychicky zničíte.

Stane se někdy, že chce vyčíst z karet úplnou hloupost?
I to se někdy stane. Byla tady paní, která se zeptala na věc, nad kterou zůstával rozum stát. A když jsem váhala s odpovědí, řekla mi, že já jsem tady od toho, abych jí na onu otázku zodpověděla. Nechala jsem jí tedy si vytáhnout jednu kartu, ať už to máme za sebou a doufala, že nebude následovat další podobně nesmyslná otázka. Ale většinou mají věcné a rozumné dotazy.

Chodí k vám pouze klienti po předchozím objednání, nebo někdo zaklepe náhodně na dveře?
Vím, že sem tam někdo zaklepe, ale já tu nejsem. Nebo telefonuje, že teď hned potřebuje znát odpověď. Takovým lidem musím říct, že bohužel ihned nemohu a musí se objednat. Vyjdu vstříc, ale jsou určitá pravidla, která se musí dodržovat.

Věštíte i po telefonu?
To jsem dělala, ale tudy cesta nevede. V ten okamžik začnou lidé volat i kvůli naprostým hloupostem. Nedávno se mi stalo, že se objednala paní, která někam letěla a potřebovala znát takové ty věci, jako jak dopadne cesta a tak. Pak ale volala, že by potřebovala vědět ještě jednu věc. Tak té jsem po telefonu vyhověla. Když se jedná o dlouholeté a pravidelné klienty, tak není problém na jednu, dvě otázky odpovědět tímto způsobem. Ale jinak ne.

Máte tedy klienty, kteří se vrací?
Ano. Jednou za dva, tři měsíce, za půl roku, ale asi nejčastější interval je jednou za rok. Těch je asi nejvíc.

Setkala jste se někdy s tím, že vám někdo přišel vynadat, že se mu vaše věštba nevyplnila?
Ono nejde říct: „Do roku se oženíš, najdeš si novou lásku". Tady záleží na jedinci, jak je v životě rychlý. Někomu vychází karty v poměrně krátkém intervalu, jiný potřebuje času víc. Nikdy neřeknu, že to či ono vyjde přesně do té a té doby. To ani nejde. Vlastně jednou mi vynadala kamarádka a rok se mnou kvůli tomu nemluvila. Pak ale přišla a omluvila se mi, že jsem měla pravdu a jsme přátelé dodnes. Týkalo se to jejího milostného vztahu.

A naopak. Našel se někdo, kdo vám přišel poděkovat?
Takových lidí je docela dost. Buď poděkují osobně, nebo zavolají.

Kolikery karty k vykládání používáte?
Mám jich hodně. Ale většinou používám mariášovky a dvoje andělské.

Každé jsou na vykládání jiného osudu?
Mariášovými kartami vykládám všechno a takovéto poslání, to hezké těmi andělskými.

Jak dlouho trvá vyložení osudu jednomu klientovi?
Půl hodiny. Když má hodně doplňujících otázek, tak hodinu. To je ale opravdu maximum.

Jaká je správná atmosféra pro vaši práci?
Zapálím vonné svíčky a tyčinky, pustím muziku.

Říkala jste, že jste se právě vrátila z dovolené. Vozíte si sebou karty?
Vozím. Pokaždé. Ale ne vždy je vytáhnu.

Vykládáte na dovolené karty jen sobě nebo i náhodným klientům?
Tentokrát jsem to neudělala, ale když někdo chce, vyložím mu je.

Máte dvě dcery. Vykládáte jim karty?
Tahají si karty na otázky, na něž potřebují odpovědět.

Co manželovi?
Tomu poměrně pravidelně.

A sobě?
Já to beru tak, že na všechno podstatné věci se ptá manžel. Je to objektivnější. Jako mladá jsem si je vykládala, a když bylo potřeba, dovytáhla jsem si kartu, která mi scházela k tomu, aby mi to vyšlo.

Účastníte se nějakých kurzů spojených s vykládáním karet?
Jako svobodná jsem si dělala kurzy reiki, což je předávání energie. Ale jak přišly děti, není na to čas.

Na Ukrajině jsou teď nepokoje, a někteří lidé se obávají, aby se to nezvrhlo v třetí světovou válku. Chodí si lidé nechat vyložit karty i na toto téma?
To ne. Občas přijde nějaká Ukrajinka a ta řeší svou rodinu tam. Ale zase pouze v osobní rovině.

A co politická situace u nás, nebo to, jak dopadnou podzimní volby?
To fakt v rámci vykládání karet neřeší. Víte, pokud si mají něco zaplatit, tak se ptají na své osobní věci a neřeší politiku a podobně.

Bavily jsme se o Ukrajině a vy jste zmínila, že máte klientelu i odtamtud. Tedy tady trvale žijící. Chodí k vám i jiné národnosti?
Z cizinců asi pouze ti Ukrajinci a Slováci.

Vizitka
Jana Rubešová oslaví v letošním roce své čtyřicáté narozeniny. Je vdaná a má dvě dcery. Dvanáctiletou Denisku a devítiletou Verunku. Pochází z Benešova, kde navštěvovala nejprve základní školu a poté i střední odborné učiliště. Odtud pak odešla do Vlašimi, kde vystudovala Střední strojírenskou školu. Mezi její koníčky patří vykládání karet a cestování. Protože ráda pracuje s lidmi, působí coby obchodní manažerka ve firmě zabývající se ekologickou bytovou kosmetikou.