„Denně se tu koupe přibližně dvacet lidí, to je asi takový průměr," řekla obsluha bistra u písníku a dodala, že personál lidi na stav vody často upozorňuje. Ani to, ani možné zdravotní komplikace ale, zdá se, nejsou pro někoho překážkou v tom jít si zaplavat mezi sinice.

Na břehu najdete cedule se zcela jasným pokynem. Zákaz koupání. Je tento zákaz vymahatelný? Může se člověk za jeho porušení dočkat postihu?

Zeptali jsme se na kolínské městské policii, byť Hradišťko nespadá do katastru Kolína.

„Pokud byl zákaz koupání vyhlášen hygienou, tak je závazný a je tedy vymahatelné, aby byl dodržován," řekl pro Kolínský deník strážník František Beneš.

Vymahatelné by toto porušení bylo v případě, že by se v této zkažené vodě koupala například matka s dítětem, jelikož jako jeho zákonný zástupce jedná za něj a musí jednat tak, aby jej nepoškodila nebo mu nepřivodila zdravotní komplikace. V tomto případě by tedy rozpor vznikl, jelikož koupání v takto znečištěné vodě je pro dítě životu nebezpečné.

Jak potvrdila mluvčí kolínské státní policie Věra Zídková, muži zákona by takového jednání řešili jako přestupek.

Pokud by se tedy našla například matka, která ve vodě plné sinic nic nechá cáchat své malé dítě, pravděpodobně by od státní policie dostala nejprve napomenutí. Mohlo by se jí ale také stát, že její přestupek poputuje do správního řízení, kde se lze nadát ještě vyšší pokuty, než bývá ta udělovaná na místě.

Nejvíce nepochopitelný je ale fakt, že lidé riskují své zdraví, přestože se mohou vykoupat v sousedském písníku, který je čistý. Obě vodní plochy jsou od sebe vzdálené jen pár minut chůze.

Petr Homoky