Koryto řeky se dá na několika místech, zejména v úseku Týnec nad Sázavou a Pikovice přejít doslova suchou nohou. Je tedy logické, že se vodáci tomuto místu vyhýbají a míří do jiných kempů, buď proti či po proudu řeky Sázavy, o které spisovatel Fráňa Šrámek napsal, že čaruje. Se svou hladinou to ale očividně neumí.

„Klientů máme méně. Ale to bývá každý rok. Ve chvíli, kdy hladina řeky klesne, a půjčovny přestanou půjčovat lodě, odrazí se to v návštěvnosti našeho kempu," potvrdila krutou realitu Soňa Šuťaková, recepční rekreačního areálu Sázavský ostrov s tím, že příliš vysoké venkovní teploty odrazují od kempování i rodiny s malými dětmi. „Pokud bych současnou situaci srovnala se stejným obdobím v loňském roce, tak je tady méně vodáků i v uvozovkách obyčejných lidí," dodala Soňa Šuťaková.

Stejné problémy má i další rekreační středisko. Tentokrát Tábořiště Paluba v Čerčanech. Také tam se kvůli tropům potýkají s nedostatkem zákazníků. „Poslední dva týdny jsme zaznamenali nejen rapidní pokles vodáků, ale méně lidí je i v tábořišti," uvedla vedoucí čerčanské základny Marie Vítková, která prý nemůže srovnávat. „Loni patřilo tábořiště jinému provozovateli, takže nelze říct v čem a o kolik se letošní sezóna liší od té loňské," dodala Marie Vítková.