Podle výkonného ředitele sdružení Petra Vrzáně se mapováním nelegálních provozoven zabývají už delší dobu, reagují tím na údajný rozmach černého hazardu.

Vrzáň tvrdí, že nelegální herny se objevují hlavně na místech, kde radnice přehnaly regulaci, nebo rovnou vyhlásily nulovou toleranci legálnímu provozu loterií. „Obdobné zkušenosti mají také v dalších zemích, kde zavedli nulovou toleranci hazardu a nyní bojují se zvýšenou nezaměstnaností, kriminalitou, mafiemi a úbytkem prostředků ve veřejných rozpočtech," říká.

Města: „Nepravdivé, neaktuální"

Podle některých měst a obcí, které jsou na mapě označené, jsou však informace sdružení nepřesné nebo neaktuální.

Na mapě figuruje například Čáslav, kde se údajně nelegální herna vyskytuje v ulici Jeníkovská. Starosta města Jaromír Strnad však na dotaz Deníku, zda o této herně ví, reagoval překvapeně: „To se mi nezdá. Ta herna je u nás provozována normálně jako legální. Neznám detaily toho, co tam kdo zjistil, ale oficiálně mají automaty zaregistrované a platí za to poplatky." Starosta Čáslavi dále uvedl, že tuto hernu nechají prověřit, případně se spojí i se sdružením Spelos.

V Čáslavi hazard zredukovali pouze částečně: od roku 2012 zde platí omezená doba provozování výherních hracích automatů a videoloterijních terminálů na čtyři hodiny denně. „Nechtěli jsme to zakazovat úplně. Jsou z toho vázané určité příjmy, které dáváme do sportu a báli jsme také vzniku černých heren," vysvětlil Strnad s tím, že tématem hazardu by se zabývalo po volbách nové zastupitelstvo města.

Radikální řešení v Sedlčanech

V Sedlčanech na Příbramsku se k problému hazardu postavili radikálně: zakázali ho úplně. V této chvíli by zde podle starosty města Jiřího Buriana neměly být žádné herny, které provozují automaty povolené městem. „Pokud tu nějaké automaty jsou, tak jde o takzvaná jiná technická zařízení, která povoluje ministerstvo financí," upřesnil Burian.

Přesto se zde podle webu mapynelegalnihohazardu.eu údajně vyskytují černé herny hned na třech adresách. Místostarosta Sedlčan Miroslav Hölzel tyto údaje pokládá za neaktuální. „Herna na jedné z adres je mimo v této chvíli mimo provoz, ačkoliv svého času se zde hazard nelegálně opravdu provozoval. Na další adrese, kterou uvádějí, funguje herna, kde by měly být zařízení s povolením ministerstva financí," komentoval zprávu o nelegálních hernách v Sedlčanech Hölzel. Jestli se nějaké herny ve městě vyskytují, tak jej vyšetření je dle místostarosty v kompetenci Policie České republiky.

O údajných nelegálních hernách se starosta Sedlčan Jiří Burian dozvěděl minulý týden „z ulice". „Budeme se tímto problém zabývat na jednání města. Pokud se ukáže, že je to pravda, budeme to řešit," konstatoval.

Spelos: Chyba? Je to možné

Výkonný ředitel Spelosu Petr Vrzáň připouští, že by údaje na mapě, která byla spuštěna na začátku letošního července, skutečně v této chvíli nemusely být pravdivé. „Je možné, že nějaká herna ze dne na den skončí a potom v databázi bude v neaktuálním stavu," uvedl s dodatkem, že pokud někdo chybu nahlásí, tak to bude administrátorem prošetřeno a případně bude adresa vymazána.

Herny, kde se provozuje nelegální hazard, sledují členové sdružení, ale může je nahlásit kdokoliv z veřejnosti. „Stačí jen vyplnit jednoduchý oznamovací formulář a upozornit tak na nelegální hernu, která zatím v databázi schází," podotkl Vrzáň. Tyto informace jsou následně kontrolovány osobní návštěvou některého pracovníka Spelosu.

Vrzáň doufá v to, že aplikací osloví sdružení co nejširší veřejnost a lidé budou černé herny ohlašovat z vlastní iniciativy. Číslo 117, které v této chvíli mapa hlásí, by tedy podle něj nemuselo být konečné. „Momentálně máme k dispozici již 117 adres, na nichž dochází k nelegálnímu provozu loterií. Dobře si však uvědomujeme, že toto číslo je pouze pomyslnou špičkou celého ledovce a skutečný stav je několikanásobně horší," uvedl.

V Česku jsou desítky tisíc automatů

Ministerstvo financí ke konci letošního března evidovalo takřka 59 tisíc technických herních zařízení. K 31. prosinci 2013 to bylo celkem 61 026 herních automatů a videoterminálů.

Na začátku letošního dubna vedení resortu oznámilo, že v 1500 správních řízení rozhoduje o odnětí licencí k provozu VLT (videoloterijní terminál), kdy obec na svém území jejich provoz zakázala. Týká se to více než deseti tisíc herních automatů, které by měly zmizet ještě v průběhu léta.

Do technických her, kam ministerstvo řadí právě interaktivní videoloterijní terminály, ale také například elektromechanickou ruletu, internetové kurzové sázky či lokální loterijní systémy, gambleři každoročně vhazují stále více peněz. Zatímco v roce 2008 v nich prosázeli necelých 36 miliard korun, v roce 2012 to už bylo takřka 88 miliard korun. Vložené částky v roce 2012 meziročně vzrostly o 14,4 procenta.

Mapy nelegálního hazarduPodle aplikace se aktuálně nachází v České republice 117 nelegálních heren.

Z aktuálních informací uvedených v mapě vyplývá, že nejvíce se černým hernám daří v Moravskoslezském kraji a na Brněnsku.

Ve středních Čechách je údajně deset nelegálních heren: 3 v Sedlčanech, 2 v Příbrami, po jedné v Čáslavi, v Bakově nad Jizerou, ve Veltrusech na Mělnicku, v Neveklově na Benešovsku, v Šestajovicích v Praze - východ a v Dolních Břežanech na Praze - západ.

Mapu provozuje Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů Spelos.

Informace o působení nelegálního hazardu vychází z podnětů jak veřejnosti, tak členů loterijní asociace Spelos, kteří se tímto způsobem chtějí jasně distancovat od nelegálních heren a jiných nepovolených provozů.