„Jde o pohledávky na hranici vymahatelnosti," potvrdil starosta s tím, že jde o nejméně dvacet let staré dluhy lidí, se kterými se většinou město soudilo, aby byty opustili. A tehdy ani později neměli snahu dlužné nájemné zaplatit.

Na začátku letošního roku město nabídlo všem dlužníkům, že zaplatí-li dlužné nájemné, odpustí jim penále. Nikdo z nich se ale neozval. Částky za penále jsou přitom výrazně vyšší než holé dluhy.

Kromě nejstarších pohledávek, které se chystá prodat, má město peníze za neplacené nájemné u řady dalších lidí. Například u nájemnice, dlužící městu milion osm set tisíc korun, je nezaplacené nájemné tři sta padesát tisíc korun. Penále je tak po letech pětkrát vyšší než základní dluh.

Dluhy se musí platit

Prodání nejstarších pohledávek je jasným vzkazem města všem neplatícím nájemníkům, že dluhy se musí platit. „Je to možná ostré řešení, ale odpuštění dluhů by nebylo výchovné. Z hlediska slušnosti je špatné dluhy neřešit. Dlužníci nemohou dělat, že se jich to netýká," poznamenal mělnický starosta.

O peníze přitom nejde. Město počítá s tím, že za pohledávku dostane nízkou částku. „Dvacet tisíc bychom považovali za úspěch," poznamenal starosta. Mělničtí zastupitelé se shodli, že město prodá pohledávku ve výběrovém řízení nejvyšší nabídce.

Čtěte také: Za nájem dluží velké peníze. O rekordmany není nouze