Soutěž stejně jako v loňském roce pořádá slavný rybář Jakub Vágner, který do Kutné Hory dorazil spolu se svou přítelkyní Eliškou Bučkovou. Program přístupný široké veřejnosti začal v 17 hodin ve Vlašském dvoře tak trochu symbolicky za doprovodu kapek deště.

Úvodního slova se ujal starosta Kutné Hory Martin Starý, do angličtiny překládal známý moderátor Jiří Kalemba. Po krátké taneční a kejklířské ukázce středověké skupiny se přítomní průvodem přesunuli do chrámu svaté Barbory, kde se konalo uvítání.

Ke všem přítomným promluvil arciděkan Jan Uhlíř. Ten ještě předtím, než účastníkům mistrovství slavnostně požehnal, připomněl, že první křesťané byli právě rybáři. „První křesťanský symbol byla ryba a svatý Petr je navíc patronem rybářů," uvedl.

Rovněž řekl, že na rybářích obdivuje zejména trpělivost, protože právě z ní vzniká pokora, která je tolik důležitá nejen pro rybářské úspěchy, ale také v normálním životě. Potom již jednotliví členové týmů symbolicky nalili vodu do připravené broušené sklenice, ze které pomocí větviček arciděkan všem požehnal.

Charitativní rozměr mistrovství

Jakub Vágner v chrámu svaté Barbory zároveň přečetl přímluvy za ty, za něž je třeba se modlit. Nebylo v nich zapomenuto ani na onkologicky nemocné děti, neboť mistrovství světa juniorů v lovu kaprů má i letos charitativní rozměr.

Akce si klade za cíl získat peníze na zakoupení moderní diagnostiky dětských akutních leukémií pro Fakultní nemocnici Motol. Slavnostní předání finančního daru zástupcům se stane součástí sobotního doprovodného programu.

Krátce po osmnácté hodině zazněla v chrámu svaté Barbory česká státní hymna a potom bylo již na programu losování lovných míst pro jednotlivé týmy. První z nich začnou soutěžit již ve středu.

Koncert kapely No Name

V další dnech pak bude mistrovství patřit zcela Katlovu. Soutěž se uskuteční od středy do soboty. O víkendu pak vyvrcholí vyhlášením výsledků a velkým doprovodným programem pro rodiny s dětmi. V areálu Katlova bude připraven rybářský veletrh, indiánská vesnička, ukázky sokolnické práce nebo projížďky na koních.

Sobotní slavnost pak uzavře koncert slovenské populární skupiny No Name. Program však neskončí v sobotu. Pokračovat ve stejném duchu bude také v neděli, jen v tu chvíli již bude znám vítězný tým druhého ročníku Mistrovství světa juniorů v lovu kaprů.

Letos poprvé by také Česká republika měla hostit již devatenáctý ročník mistrovství světa v kaprařině dospělých, který se sem přesune z francouzského jezera Madine.

Čtěte také: U chytání populární rybář zůstal, jen se mu začal věnovat v jiné podobě