Z toho 52 jich mělo přes jedno promile a dopustili se tím trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. „Oproti stejnému období loňského roku je to o 60 opilých motoristů více," upřesnila příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová.

Při jedné z posledních akcí od pátku do neděle, se policejním hlídkám podařilo při silničních kontrolách zastavit celkem 18 řidičů ve věku od 18 do 70 let, kteří usedli za volant pod vlivem alkoholických nápojů. „Nejvyšší naměřenou hodnotu, a to 1,54 promile, měl sedmatřicetiletý muž, který byl kontrolován v katastru obce Hřebeny. Nejvíce opilých řidičů bylo v sobotu, většinou jeli z rekreačních oblastí," uvedla mluvčí Schindlová.

Více než stovkou v obci

V sobotu se dokonce jeden motorista pokoušel strážcům zákona ujet. Dvaatřicetiletý muž nebyl za jízdy připoután bezpečnostním pásem, když se ho policisté snažili kolem poledne zastavit. Řidič začal ujíždět směrem na Milešov, při pronásledování nereagoval na výstražná zvuková či světelná znamení. I přes obec podle policie jel rychlostí přes 100 kilometrů v hodině a bezohledně ohrožoval další účastníky silničního provozu.

„U obce Podmoky se ho nakonec podařilo zastavit. V dechu mu policisté naměřili 0,6 promile alkoholu. Muž svého činu litoval, tvrdil, že udělal chybu, ale nechtěl prý přijít o řidičské oprávnění," popsala Monika Schindlová.

Během čtvrt roku je to už několikátý řidič, který se snažil policejní hlídce ujet. V dubnu to byl lupič, který na zadním sedadle vezl zmláceného a okradeného majitele automobilu. Při náhodné silniční kontrole se ho podařilo policistům po několika kilometrech zběsilé jízdy dopadnout, když odbočil do slepé ulice.

Po silnici I/4 v protisměru

V květnu ujížděla jednapadesátiletá žena po silnici I/4 v protisměru, dokonce ji ani nezastavilo to, že havarovala do svodidel. V dechu měla téměř čtyři promile alkoholu.

Další motorista při honičce zajel do lesa, kde rychle přesedl na místo spolujezdce a tvrdil, že neřídil. Jak se později ukázalo, opakovaně se vyhýbal předvolání na policii. Čtyřiadvacetiletý muž, který se také marně pokoušel o ujetí hlídce, měl při následné kontrole v dechu 0,7 promile, na zadním sedadle byli čtyři spolujezdci a ještě tvrdil, že neřídil.

Až neprůjezdná vozovka kvůli dopravní nehodě zastavila také dvaatřicetiletého muže, který v červnu ujížděl kvůli tomu, že má platný zákaz řízení. „Předposlední případ pokusu o ujetí skončil těžkým zraněním spolujezdce, lehkým zraněním řidiče a druhého spolujezdce. Řidič, který se pokusil ujet v noci policistům, jízdu zakončil sjetím do koryta výpusti rybníka v Rožmitále a nárazem do zdi mostu. Přístroj u řidiče vykázal hodnotu přes dvě promile," dodala policejní mluvčí Monika Schindlová.