V Pleteném Újezdu nechali majitelé chaty kamna bez dozoru. Oheň spolykal majetek za sto tisíc korun. V Lánech a Kladně-Dubí pro změnu vzplály saze. V Buštěhradu stál majitele domu problém s horkovzdušným rozvodem krbu jeden milion korun.

„Hasiči zasahovali také ve Velké Dobré, kde byla příčina vzniku požáru neodborná instalace krbové vložky. Zde se jim podařilo zachránit majetek za čtyři miliony,“ uvedla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

Kámen úrazu je stále stejný: lidé šetří za odborníky a podceňují pravidelnou údržbu. „Nebezpečné jsou hlavně komíny, ve kterých se topí nevhodnými palivy, jako je například mokré dřevo, domovní odpad, dřevotříska či plasty. Při jejich spalování se v komíně vytvoří vrstva usazenin. Ty jsou velmi hořlavé a nelze je odstranit běžným kominickým nářadím,“ vysvětlil slánský kominík Josef Jelínek.

Při zanedbaném čištění se mohou saze od jisker ohně vznítit. „Když komín vyhoří, v lepším případě popraská a nedá se používat. V tom horším se může požár rozšířit i na jeho okolí,“ řekl kominík.

Dalším velkým rizikem je u nevyhovujících komínů vznik a únik jedovatého oxidu uhelnatého.