Podle policejní mluvčí Mileny Šabatové uspořádali muži předváděcí akci v jednom uherskobrodském hotelu. Na základě letáků, které se objevily v domovních schránkách místních obyvatel, se na místě sešli důvěřiví lidé vyššího věku.

Hrnce, televizor i tablet

„Muži jim předvedli tlakový hrnec řízený počítačem, parní čistič, sadu kuchyňských hrnců, televizor, indukční desku a tablet," vyjmenovala mluvčí s tím, že součástí nabídky byla také kreditní karta s určitou finanční částkou.

„Z přítomných si vytipovali seniora, kterého se chystali podvést. Po předvedení zboží lidem rozdali obálky s odměnou a po jednom si je volali k sobě. Před nimi pak obálky otevírali s tím, že odměnu nikdo nevyhrál," popsala Milena Šabatová.

Z výhry se radoval až poslední účastník akce předem vytipovaný podvodníky. Muži seniorovi namluvili, že vyhrál kreditní kartu se sto tisíci korunami. „Podmínkou však bylo, že musí zaplatit 75 tisíc, za které získá všechno předváděné zboží a navíc i kreditní kartu," připomněla policejní mluvčí.

Podpis smlouvy, výhra později

Když dotyčný souhlasil, část zboží mu předali s tím, že zbytek i s výhrou obdrží později. K tomu už však nedošlo. Čtveřici se tímto způsobem podařilo podvést devětasedmdesátiletého muže v Uherském Brodě a pětasedmdesátiletou ženu v Uherském Hradišti.

„Senior mužům předal 75 tisíc korun, žena jim vyplatila 68 tisíc," popsala policejní mluvčí Milena Šabatová.  „Intenzivní pátrání dovedlo kriminalisty až na Mělnicko a do hlavního města. Podvodníci, takzvaní šmejdi, se u výslechu ke svému činu přiznali. Potvrdili, že jejich cílem bylo vnutit seniorům nabízené zboží a výhrou je nalákat k podpisu smlouvy," připomněla.

Mužům, kteří jsou obvinění z trestného činu podvodu, hrozí až pět let za mřížemi. „Navíc jsou podezřelí z obdobné trestné činnosti, kterou páchali i na dalších místech Česka," uzavřela mluvčí.

Čtěte také: Falešní klempíři 'rozhrabali' střechu, sbalili fidlátka a ujeli před policií