„Nejhůř na to byly asi tady ty tři domy, které jsou v bezprostřední blízkosti Blanice," uvedla Růžena Kučerová, starostka Louňovic pod Blaníkem a ukázala směrem na pravý břeh koryta ještě stále rozvodněné řeky.

Zatímco to jeden dům odnesl v uvozovkách pouze zatopený sklepem, druhý měl vodu až ke vchodovým dveřím. Nejhůř ovšem dopadl malý domek na kraji ulice. Ten voda zatopila takřka až po okna a žena, která v něm bydlí, musela být hasiči evakuovaná. Přestože měla obec k dispozici pro tento případ budovu úřadu a základní školu, starší žena našla azyl u své známé, která bydlí jen o pár metrů dál.

„Bohužel králíky a slepice se nám už zachránit nepodařilo," poznamenala smutně starostka s tím, nejvíce postižené ženě obec poskytuje alespoň čistící prostředky, pitnou vodu a s úklidem ji mimo jednoho zaměstnance úřadu pomáhají lidé přidělení na veřejně prospěšné práce.

„Byl to hrozný fofr. V neděli kolem jedenácté hodiny dopoledne mi volala starostka Kamberku, že se k nám valí zhruba třiceticentimetrová vlna pravděpodobně z protržené hráze tamního rybníku. Když jsme viděli, jak voda nebezpečně stoupá, začali jsme narychlo budovat protipovodňovou hráz z hlíny ze sousední stavby čistírny odpadních vod. Doufali jsme, že to pomůže. Ale proud vody byl tak silný, že jí na jednom místě provalil a byl konec," zkonstatovala nyní už rezignovaně Růžena Kučerová.

„Tolik vody tady nebylo ani při povodních v roce 2002. Takže jsme vůbec nepředpokládali, že by se mohlo něco takového stát," přiznala starostka Louňovic.

Velké vrásky na čele přidělával starostce obecní most vystavěný v padesátých letech minulého století. Přestože prošel před rokem důkladnou kontrolou kvůli zátěži těžké techniky, která přes něj vozila stavební materiál na opravu druhého, velkého mostu, obávala se, že nápor vody nevydrží. „Celý se klepal a zbýval jen kousek a voda by se přes něj převalila. Proto jsme okolo něj raději prokopali škarpu, abychom mu ulevili. A pomohlo to," potvrdila Kučerová. Přesto je most pro auta raději uzavřený a obec čeká na vyjádření statika.

Obavy měla louňovická starostka také o rozestavěnou čistírnu odpadních vod. Podle jejích slov zbývalo dvacet centimetrů a voda by přetekla do stavby. „Akorát jsme měli dělat zkoušky těsnosti. Jenomže tím, že tam nateklo, se všechno pozdrží. Ale zase víme, že i když přijde velká voda, stavba vydrží," poznamenala tentokrát s úsměvem starostka.

Ta se snaží, společně se zastupiteli Louňovic řešit protipovodňová opatření. Ale jak sama připouští, nebude to nic jednoduchého. V první řadě prý bude žádat povodí o vyčištění koryta Blanice, do které se začala voda po víkendových deštích vracet teprve až ve čtvrtek. „Všechno je to o penězích. Tady nešlo o bezprostřední ohrožení lidských životů jako jinde, takže v žádostech o dotace budeme až někde v zadu," posteskla si opět smutně Kučerová.

Kde o sobě dala voda také pořádně vědět byla sousední chatová osada Dubina. Řada nemovitostí tam skončila minimálně s vytopenými sklepy. „Velký dík patří nejen našim dobrovolným hasičům, kteří pomáhali postiženým celou situaci zvládat, ale také jejím kolegům z Kamberku a Načeradce," neopomenula poděkovat Růžena Kučerová. 

Tam má ale ještě jednu velkou obavu. Komáry, kteří se mohou z všudypřítomného naplaveného bahna začít v teplém počasí rojit.