Přístup do vody tu vyžaduje překonat nejprve ostnatý drát, který obklopuje kolem dokola celý lom, a slézt ostré a strmé skály, přesto na toto místo zavítá každoročně několik desítek odvážlivců.

Nedobrá proslulost Mořiny dosahuje za hranice středních Čech. Kdyby tu měl každý mrtvý po sobě zanechat křížek, připomínalo by to tu více pohřebiště nežli koupaliště. Letos tu zahynuli už dva lidé. Alena tu život nenechala ze skály ji vyprostil její kamarád. Co ji tenkrát vedlo k tomu se do zakázané Ameriky vydat, to si dnes už přesně nevybavuje. „Snad to byl právě ten chtíč okusit zakázané."

Zákaz neodradí ani rodiny s dětmi

Majitel záchranné služby Trans Hospital Bořek Bulíček Aleně přitakává: „Od té doby, co ho zavřeli, tak se tam všichni snaží dostat." Podle něj lidi láká i atraktivní lokalita a čistá voda. Cena za vykoupání v průzračné vodě v Mořině se však platí příliš vysoká. Podle Houdka tu ročně nedobrovolně zahynou tři až čtyři lidé, dalších deset až patnáct lidí si tu přivodí lehčí či menší zranění.

„Naposledy jsme zasahovali u smrtelného úrazu, když kluk při skoku do vody zavadil hlavou o skálu," říká Bulíček. Mrtvý byl pravděpodobně ještě před tím, než do vody dopadl. Často se však lidé zraní už při samotném slézání skály.

Před nebezpečím Velké Ameriky se nezastaví mladí dobrodruzi, ale dokonce ani rodiny s dětmi. „Pamatuji na případ z minulého roku, kdy jsme zachraňovali ze skály visícího tatínka s desetiletým dítětem. Druhé, o dva roky starší dítě, se mu podařilo vytáhnout přes hranu lomu, aby zavolalo pomoc. Naštěstí jsme stačili přijet včas a oba jsme zajistili," vzpomíná Bulíček na jeden z těch šťastnějších případů.

Koupání je možné v lomech bez zákazů

Lomů a lomečků je uprostřed krásné krajiny Berounska hodně, Bulíček připomíná i Malou Ameriku méně známého bratra Velké Ameriky. V obou případech se zde lidé bez porušení zákazu nevykoupou.

Zákaz koupání platí i na řadě jiných míst ve středních Čechách. Ve většině případů jde právě o nebezpečné lomy. Uvolněné kameny, ostré skály, skoky do neznámých hlub, to všechno se člověku může stát osudným.

S alkoholem v krvi je nebezpečno všude

Právě skákání do neznámých vod považuje za nejvíce nebezpečné ředitel středočeské záchranky Martin Houdek. „V letošním roce už máme dva případy, kdy lidé skočili do vody, kde to neznali. S největší pravděpodobností mají poraněnou míchu," říká. Podle něj následky toho mohou být fatální, kdy člověku funguje hlava, ale nefungují mu končetiny.

Houdek také upozorňuje na užívání alkoholu před koupáním. V takovém případě už nehraje roli, zda jde o známé či neznámé vody nebo o nebezpečné lomy. Alkohol celkově snižuje bystrost, opilý člověk rozumově neodhadne, co je v jeho silách.

Nebezpečné také je chodit plavat těsně po jídle s plným žaludkem, lépe je počkat zhruba hodinu. Dalším rizikem pro plavce je pobyt v blízkosti plavidel a plavební dráhy, po níž plují lodě a čluny.

Další nebezpečná místa pro koupáníKostomlátky na Nymbursku stále se zde těží písek. Lidé se sem chodí koupat na vlastní nebezpečí. U pískovny nejsou upravené břehy pro koupání. Vodní nádrž Suchomasty na Berounsku zatopený lom leží asi tři kilometry od Berouna. Pro plavce zakázáno. Jsou zde nebezpečné skály, jak nad hladinou, tak i pod ní.

Jezy na Sázavě na Benešovsku nebezpečné jsou především pro vodáky, kteří zde nedodržují bezpečnostní pravidla. Několik tragédií se odehrálo v Českém Šternberku a nebezpečí číhá také na Brejlově pod Týncem nad Sázavou či na jezu na Žampachu nedaleko Jílového u Prahy. Zvláště nebezpečný je Kaňov na šestnáctém kilometru řeky Sázavy 60 metrů dlouhý a 1,7 metru vysoký jez se šest metrů širokou propustí, pod níž se za vyššího průtoku nad asi 60 kubických metrů za vteřinu tvoří takzvaný válec.

Lom v Hřiměždicích na Příbramsku už řadu let je dějištěm Highjump, soutěže ve skocích do vody z extrémní výšky. V lomu se stalo již několik úrazů po skoku do vody, ale jen ze strany diváků, kteří nerespektovali zákazy či riskovali pod vlivem alkoholu. Například při loňském ročníku záchranáři ošetřili za tři dny v době konání soutěže 142 lidí. Šlo kromě jiného i o úrazy rukou a nohou či tržné rány na hlavě po riskantních skocích do vody.