Ta se teď stává hlavním střediskem místního společenského života.

A že nešlo jen o symboliku, dokládá, že mnozí neváhali za stromy zaplatit až dva tisíce korun. Jde totiž o vzrostlé stromy, u nichž se očekává, že přežijí případné nepříznivé klimatické podmínky a také dříve zmohutní a celý prostor už na jaře zazelenají.

Město a jeho obyvatelé tak učinili další krok v postupné revitalizaci centra Dolního Bousova, kde už město opravilo řadu budov, část kostela a také kompletně zrekonstruovala faru, kde vytvořila společenské centrum s galerií, knihovnou a zasedací místností. V současné době také vrcholí rekonstrukce místní školy.

„Chtěli jsme udělat něco pro životní prostředí, pro své potěšení a také sem určitě někdy zajdeme v létě relaxovat na lavičku,“ shodli se členové jedné z rodin, které se do projektu zapojily. V jiném případě zase spojily síly místní kamarádky, které utvořily skupinu, v níž se na strom složily a pak jej společně zasadily. Mnozí ze „sponzorů“ stromů jsou zaměstnanci automobilky Škoda, která rovněž tento dobročinný projekt podpořila.

Více o celé akci prozrazuje starosta Dolního Bousova Miroslav Boček.

Pane starosto, jak vás vůbec napadlo uspořádat takovou hromadnou veřejnou akci?
Je to více-méně nápad vedoucí našeho informačního střediska paní Říhové a zástupců města. Výhledově jsme měli v plánu tuto část města zkrášlit hlavně s cílem, aby dobře sloužila místním občanům.

Co to vlastně je za prostor, který teď zkrášlujete?
Je to areál bývalé fary, kde se nachází knihovna a infocentrum. Zde na pozemku chceme mít takový odpočinkový prostor, nebo řekněme kout, který ještě hodláme na jaře zazelenit trávou a také instalovat lavičky. Zvažujeme i instalaci mobiliáře pro děti.

Vysazujete zde také nové stromy, které ale nejsou ledajaké. Místní lidé si je de facto adoptovali?

Ano, napadlo nás, iniciovat do této akce také místní občany, aby se do těchto příjemných prostor naučili chodit a aby si ho také vážili. Každý zájemce si tak mohl adoptovat, tedy zakoupit, strom, potom si jej zasadit a teď se o něj také bude starat.

To je poněkud unikátní pokus. Divím se, že se něco takového vůbec povedlo… Myslíte, že se lidé nakonec budou o stromy skutečně starat?
Ano, ale vidíte, že stromy jsou vzrostlé, takže některé stály až kolem dvou tisíc korun a věříme, že i to bude motivací do další péče o tyto dřeviny. Samozřejmě ale musím říci, že město se bude o tento areál starat, zeleň budeme udržovat, sekat trávu a také je již připravené umělé zavlažování, takže to určitě bude fungovat.

Plánujete, že by se tady lidé mohli scházet, odpočívat, nebo relaxovat?
Určitě, prostor bude otevřen pro veřejnost. Je to blízko knihovny, takže hlavně na jaře a v létě je to ideální místo k odpočinku. Už nyní tady například za hezkého počasí pořádáme odpolední čtení pro děti. Bude to kout Dolního Bousova, který má sloužit lidem a přitom si zachovává svoji historickou hodnotu v blízkosti kostela, který se také postupně opravuje. Zrovna nedávno jsme odstranili část lešení, dvě strany jsou již hotové, ale ještě nás část prací čeká. Řádově bude potřeba ještě investice ve výši 1,5 milionu korun.

Do této lokality jste už hodně investovali, kolik milionů jste již dali do revitalizace centra města?
Pohybujeme se v řádech milionů korun. Jen do samotné fary se již investovalo 7 milionů, do kostela kolem 6 milionů. V současné době také pořádá občanské sdružení Kostel svaté Kateřiny, zejména jeho zakladatelé pan Vynikal (místostarosta), pan Borovička (místní podnikatel) a pan Hurský (lesník) sbírku na další etapu opravy kostela. Podobná sbírka již proběhla loni, kdy se vybralo cca 300 tisíc korun a letos zkoušíme sehnat další peníze.

Co dalšího máte v plánu?
Pracujeme na realizaci sběrného dvoru. Již byl vysoutěžen dodavatel, ale trochu se to zadrhlo na příjmu peněz z fondu životního prostředí, takže výstavba začne asi až na jaře. Nicméně, máme termín realizace do konce příštího roku, takže čas na to máme. Sběrný dvůr bude umístěn v místní části na Piváku směrem na Rachvala. Ve dvoře bude více kontejnerů na různé druhy odpadu a otevřen bude několik dnů v týdnu.

Intenzivně pracujete také na rekonstrukci základní školy. Ta bude dokončena kdy?
Investice se skládá ze dvou částí. Minulý týden jsme měli kolaudaci zateplení a výměny oken. Na tuto část jsme dostali dotaci z fondu životního prostředí skoro 9 milionů korun a druhou akcí je samotná rekonstrukce školy, na což jsme získali skoro 29 milionů korun z Regionálního operačního programu střední Čechy. Rekonstrukce školy byla rozdělena na tři etapy. První byla dokončena před prázdninami, druhá etapa proběhla o prázdninách a třetí chceme dokončit do konce letošního roku, vše přitom probíhá za provozu školy, ale vždy tak, aby se děti mohly bez obtíží učit.

Čtěte také: Škoda Auto vysadí desítky tisíc stromů