Nic zlého se tentokrát nestalo, ale konec nechce nikdo raději ani domyslet. Pachateli v případě takového útoku na letadlo hrozí ovšem nemalý trest.

Vzhledem k tomu, že silný zdroj světla zamířil v úterý v noci do kokpitu letadla ze směru Unhošť - Jeneč na Kladensku, byl na inkriminované místo vyslán neprodleně současně i policejní vrtulník.

„Posádka zaznamenala, že letadlo bylo oslněno silným zdrojem světla, pravděpodobně se jednalo o laserový paprsek. Vrtulník byl proto v hotovosti na základě požadavku operačního odboru policejního prezídia.

Vrtulník prohledal určenou oblast. Jelikož ale pachatel nebyl nalezen, vrátil se stroj na základnu patnáct minut po třiadvacáté hodině," řekl Kladenskému deníku šéf letového úseku Letecké služby Policie České republiky Pavel Forst.

Přestože v úterý v noci nebyl při útoku světlem nikdo zraněn, ani nebylo poškozeno dopravní letadlo, ohrožení bylo značné. Podle mluvčí společnosti Letiště Praha Evy Krejčí má oslněný Airbus 321 kapacitu až 170 pasažérů. V takových případech je ve hře už opravdu hodně.

Paprsek sice neublíží letadlu, zato pilota oslní

Obyvatelé Unhoště a Jenče sice v úterý v noci zpozorněli, proč jim nad hlavami létá půl hodiny vrtulník, ovšem podobné případy nejsou podle šéfa policejní letecké služby ničím až tak výjimečným.

„Světelných útoků na letadla zaznamenají piloti i několik měsíčně. Někdy létáme na místo, jindy ne. Odvíjí se to od momentální situace. Dopadnout pachatele je ale pokaždé složité," uzavřel Pavel Forst.

Nevhodný žert přijde někdy pachatele pěkně draho. Paprsek sice neublíží letadlu, zato pilota oslní natolik, že na několik vteřin může ztratit pozornost. Dopadený a usvědčený pachatel v takových případech riskuje, že za svůj čin zaplatí i několikamilionovou pokutu či skončí za mřížemi.