Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noc kostelů ukáže lidem nenásilný pohled na křesťanství

Kutná Hora /ROZHOVOR/ - V malém domu naproti vchodu do Církevního gymnázia sv. Voršily v Kutné Hoře přivítá účastníky páteční Noci kostelů Miroslav Papež, který je již mnoho let členem malého sboru Apoštolské církve a s chutí se vrhl do celostátní akce s touhou nenásilně ukázat křesťanství lidem.

1.6.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Krzystof Dedek

Co si představit pod názvem Noc kostelů?

Noc kostelů nabízí možnost přiblížení křesťanství široké veřejnosti. Je to noc plná nenucenosti a zároveň citlivosti a hloubky. Je to také příležitost poznat prostory, kde se křesťané schází. Návštěvníci se zde mohou seznámit s vírou prostřednictvím rozhovoru, hudby, umění, zážitků atd.

Jaký program tedy čeká návštěvníky?

V bohatém programu je zařazena historie sboru Apoštolské církve, biblická témata, modlitby, křesťanské písně, odpovědi na otázky týkající se křesťanství.

Proč se zapojila zrovna Apoštolská církev?

Je to jedinečná možnost ukázat na křesťanské prostředí i z jiného pohledu, než jak bylo doposud vnímáno z pohledu například katolické církve.

Co tímto dnem otevřených dveří chcete lidem sdělit?

To, že jsou v životě i jiné priority a pomoc, která běžně není k vidění. Chceme ukázat křesťanství, které není zavřeno pouze ve zdech modliteben a kostelů, ale je připraveno pomáhat lidem.

Noc kostelů začne v 18 hodin, proč zrovna tento nezvyklý čas?

Předpokládáme, že lidé v těchto hodinách mají více času, jsou otevřenější vnímat i duchovní oblast.

Kdo převzal záštitu nad touto akcí?

Noc kostelů je pod záštitou ministerstva kultury. Jmenovitě zaštiťuje tuto akci například předseda Vlády ČR Petr Nečas, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová a mnozí další v oblasti jak sekulární, tak duchovní.

Sbor je velice útulný. Jaká je jeho kapacita?

Sbor není v současné době tak veliký, jako jsou sbory v Americe či jinde ve světě, ale doufáme, že skrze připravované akce mezi nás přijdou další lidé.

Mohou vás tedy lidé navštívit i v jiné dny, než prvního června, kdy se Noc kostelů bude konat?

Samozřejmě. Kdykoliv, přes týden je v budově otevřena prodejna křesťanské literatury, v neděli dopoledne běží shromáždění a v neděli večer jsou modlitby otevřené všem. Pro kohokoliv, kdo chce přijít. Probíhají také skupinky, srazy mládeže, pracujeme v Uhlířských Janovicích. Po dohodě se s lidmi scházíme i individuálně.

Plánujete v nejbližší budoucnosti nějaké další akce?

Nejbližší akce, kterou pořádá Apoštolská církev, je duchovní soustředění, které se bude konat od poloviny července v nádherném prostředí Zlatých hor. Také bychom chtěli navázat na loňskou akci, kterou byla návštěva významného pastora z Texasu.

Vyrážíte i do ulic?

Ano, to je další plán. Chceme začít pracovat na projektu „Děti ulice", tedy začít se věnovat dětem, které se po škole toulají po ulicích. Dát jim smysl pro odpoledne, připravit jim zajímavý program, ukázat dětem, že existuje i něco jiného, než se jen bezcílně toulat s cigaretou v ruce.

Když lidé přijdou do sboru Apoštolské církve, proč zde nevidí zahaleného kněze a zpovědnici ukrytou v prostorném kostele?

Zajímavá otázka. Prvotní církev totiž vůbec nesídlila v kostelech. Lidé se scházeli po domovech a v podloubích. Víra by měla být založena na vztahu s Bohem, ne na pozlátku, monumentálních prostorech a zpovědnicích.

Prozradíte nám tedy rozdíl mezi věřícími?

Mezi upřímně věřícími není rozdíl, je jen rozdíl mezi církvemi a jejich přístupu k životu, ve víře. Jsou tři typy církví: evangelikální, kam bychom zařadili naši církev, dále jsou církve evangelické a církev katolická. Zásadní rozdíl je ve výkladu některých pasáží Bible a v křtu. Například katolická církev křtí narozené děti, které se samy nemohou rozhodnout. Víra je aktem rozhodnutí. A pokud se nemohu sám rozhodnout a udělá to za mě někdo jiný, pak se to stává tradicí a s vírou to nemá mnoho společného. Naše církev křtí až v okamžiku, kdy je člověk sám rozhodnut.

Chtěl byste lidem jako pastor něco vzkázat?

Zaprvé, a to je ta nejdůležitější věc: Bůh je miluje. Všechny bez rozdílu, ať v životě provedli cokoliv. Zadruhé, Bůh tomuto původně křesťanskému, nyní ale ateistickému národu zaslíbil záchranu. Co se týká Kutné Hory a okolí, máme nádherné zaslíbení, že „z Kutné Hory vyjde světlo, které zasáhne český národ", a já věřím, že Bůh toto zaslíbení naplní.

Nicole Hubičková

Noc kostelů: lidem se otevře takřka stovka svatostánků

V pátek 1. června se otevřou dveře nejvýznamnějších středočeských sakrálních památek. Letos mohou lidé v kraji navštívit celkem devadesát šest kostelů a bazilik a zhlédnout řadu zajímavých programů.

Každý kostel měl při tvorbě večerního pořadu volné ruce. Někde se spokojí jen s otevřenými dveřmi a bohoslužbou, jinde plánují pestré akce pro děti, přednášky či výstavy. Například Jesenický kostel na Rakovnicku láká i na loutkové divadelní představení. To vše proto, aby účast lidí byla co největší.

Zájem o večerní prohlídky, doprovodný program nebo pouze o možnost vidět kostely rok od roku stoupá. S tím souvisí i to, že stoupá i počet památek, které se akce zúčastní. Letos poprvé se připojí i Křivoklát. V tamní kapli mohou lidé vyslechnout výklady a zažít noční prohlídky.

Praha

Do akce se tradičně zapojil i chrám svatého Víta. Bohatý program v nejznámější české katedrále začne mší svatou vedenou dómským farářem Ondřejem Pávkem v 18 hodin a skončí hudební tečkou, kterou po 23. hodině obstará. Dómský varhaník Josef Kšica. Návštěvníci se mohou těšit na komentované prohlídky katedrály, přilehlé Svatováclavské kaple či hrobky českých králů. S úderem osmé hodiny večerní pronese uvítací proslov kardinál Dominik Duka.

Benešovsko

Kostel sv. Bartoloměje v Divišově přivítá návštěvníky v 17 hodin mší svatou. Od 18 hodin se otevře tvořivá dílna pro malé i větší, zájemci si vyrobí vlastní krasohled. Na 20 hodin je naplánovaná prohlídka kostela s výkladem.

Berounsko

Kostel v Osově se připojí k Noci kostelů v pátek od 18 do 22 hodin. Na programu bude nejprve pobožnost, pak prohlídka kostela s odborným výkladem. Nebude chybět ani výstava rouch, fotografií, svícnů či kronik.

Boleslavsko

Mladoboleslavský kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Starofarní ulici nabídne od 18 hodin ekumenickou bohoslužbu, koncert souboru Hradišťan a malý varhanní koncert s následnou možností prohlídky varhan.

Kladensko

V kostele sv. Prokopa se program koná od 20 do 22 hodin. Těšit se můžete na koncert pěveckého sboru Sluníčko, hru na flétny, přednášku Od doby kamenné po dobu římskou a nádhernou hru na varhany.

Kolínsko

Společný projekt místní římskokatolické a evangelické farnosti nabídnou kostely Nejsvětější trojice a sv. Gotharda v Českém Brodě. V 18 hodin se můžete těšit na „Hlas zvonů," kdy zvony obou kostelů zazní současně.

Kutnohorsko

Noc kostelů ve chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře začne slavnostní vernisáží výstavy Stavební proměny chrámu. V empoře chrámu ji zahájí Jiří Fajt, Michaela Ottová a Aleš Pospíšil. Poté přijde čas na koncert biblických písní.

Mělnicko

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava v Kralupech nad Vltavou otevře své brány v 18 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na prohlídku kostela, pohled z kůru, seznámení s varhany či přednášku o kostelích a kaplích.

Nymbursko

V Nymburce se do akce Noc kostelů zapojí také kostel sv. Jiří. To je místo, které se otevírá veřejnosti poprvé po padesáti letech. Program začne v 15 hodin. Pro děti je připravena výtvarná dílna. Od 20 hodin vystoupí orchestr.

Příbramsko

V bazilice Nanebevzetí Panny Marie proběhne hlavní program od 18 do 23.20 hodin. Připraven je například haptický (dotykový) model Svaté Hory či výstava fotografií Svaté Hory M. Zelenky.

Rakovnicko

Akci v Jesenici začne svým vyzváněním v 19 hodin kostel sv. Petra a Pavla. V 19.15 bude odehráno krátké loutkové představení Divadla Před Branou Rakovník. Následuje například komentovaná prohlídka kostela pro děti.

Autor: Redakce, Vladimír Barák

1.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fikret Alić
4

Fotografie zuboženého muže symbolem genocidy. Bosňák přihlížel soudu v Haagu

Daniel Herman, ministr kultury a Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury (uprostřed předseda představenstva firmy AGPI, majitele vepřína, Jan Čech)
AKTUALIZOVÁNO
10 4

Herman podepsal odkup vepřína v Letech za půl miliardy. Stát zaplatí i sanaci

AKTUALIZUJEME

Stahují se nad vrahem z roku 1997 mračna? Jeho obětí byla dvacetiletá Lucie

Na první pohled zoufalý pokus, ve skutečnosti geniální tah. I takto se dá zhodnotit krok moravskoslezské policie, která ve čtvrtek svolala krátkou tiskovou besedu k případu vraždy z roku 1997. Tehdy 14. prosince neznámý pachatel uškrtil v Ostravě dvacetiletou dívku – Lucii V. Policisté se domnívají, že někdo jméno vraha může znát. 

AKTUALIZOVÁNO

Zeman z Ruska: Babiše i jeho vládu jmenuji ještě před Vánoci

Prezident Miloš Zeman jmenuje Andreje Babiše premiérem 6. prosince, 15. prosince hodlá jmenovat jeho vládu. Uvedl to dnes během návštěvy Ruska. Zprávu přinesla Česká televize. Ještě před oficiálním jmenováním se s Babišem setká 28. listopadu, aby vyslechl představu budoucího ministerského předsedy o složení vládního týmu.

Každému podle potřeb? Zastupitelé Prahy za ANO si prý rozdělovali trafiky

Do voleb do Evropského parlamentu v roce 2014 vstupovalo hnutí ANO 2011 se sloganem “Zrušte trafiky, volte profíky”. Deník Aktuálně.cz ve čtvrtek informoval, že právě zastupitelé za ANO si systematicky rozdělovali funkce v městských firmách. Deník zároveň odkazuje na dokument z jednání zastupitelského klubu ANO, který má k dispozici.

Zeman užívá návykové látky, míní Schwarzenberg

/ANKETA/ Prezident Miloš Zeman se kvůli dlouhodobému užívání návykových látek změnil a přišel o zábrany. V rozhovoru s agenturou ČTK to řekl čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který zároveň Zemana kritizoval za jeho výroky při návštěvě Ruska či za jeho tvrzení, že nevede kampaň za své znovuzvolení. Jako o vhodném kandidátovi do prezidentského úřadu mluvil o bývalém velvyslanci Pavlu Fischerovi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT