Až do rána vyjížděli hasiči v celém kraji pětačtyřicetkrát, z toho na Rakovnicku třiadvacetkrát!

Mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková upozornila na jejich nejdramatičtější zásah: „Nejspíše blesk, ale případ je v šetření, zapálil v půl dvanácté v noci střechu stodoly ve Slabcích. Na místo jsme vyslali hasiče ze stanice Hasičského záchranného sboru Rakovník a dobrovolné jednotky z obce Hvozd, Čistá, Slabce a Skryje."

Střecha stodoly spadla, oheň se podařilo dostat pod kontrolu půl hodiny po půlnoci. „Naštěstí v objektu nikdo nebyl. Hasiči při hašení požáru zřídili čerpací stanoviště na rybníku v Rousínově," popsala Lenka Kostková. Způsobená škoda je odhadnuta na 400 tisíc korun, uchránit se podařilo hodnoty za milion korun.

V Lubné - Huřvinách voda zatopila komunikaci a před vjezdem do betonárky byla tak velká laguna, že se lidé nemohli ráno dostat do práce.

Noční bouřka zasáhla nejvíce Rakovník a jeho nejbližší okolí. V Rakovníku hasiči v noci čerpali vodu ze sklepa například v domově důchodců. Mezi Rakovníkem a Městečkem padlé stromy uvěznily řidiče osobního auta na komunikaci. U rakovnické sokolovny postihl stejný problém dalšího řidiče, tentokrát ale byla důvodem voda, ve které felicie uvízla. V Prokopově ulici se svezl travnatý svah, který uklízela Údržba městských komunikací. Voda ochromila Plzeňskou ulici.

Přímo v Rakovníku čerpali hasiči vodu mimo jiné ze sklepů v Muzeu T. G. Masaryka, z výtahové šachty v ulici Pod nemocnicí. Voda neušetřila zubní ordinaci, domy v Nádražní a Kuštově ulici. Kanalizace ji nestačila například pobírat v Ottově ulici v Krušovicích.

Mluvčí rakovnické radnice Alida Štulajterová ve čtvrtek ráno uvedla: „Jsou poškozeny komunikace, poklopy od kanálů. Škody se teprve sčítají. Zatím nevíme, jak budou velké."

Množství spadlých srážek se v jednotlivých místech dost lišilo. V Chrášťanech spadlo dvacet čtyři milimetrů, v Olešné třicet pět a v Lišanech šedesát osm. V Chrášťanech vítr ošlehal chmel na návětrných stranách chmelnic. „Kromě toho nám lehly některé porosty hrachu," řekl Miloslav Klas ze Zemědělské společnosti Chrášťany.

Školní statek Bulovna byl celý vytopený. Byly plné silážní jámy. Voda se dostala i do chlévů. Například ve čtyřřadém kravíně stála voda v krmné chodbě. „Takový příval vody jsem nezažila, co jsem tady. Nyní odčerpáváme vodu. Co se stalo na polích, jsme ještě nezjišťovali. Ale řídké porosty zatím stojí. Nejprve musíme dát dohromady statek," hlásila po ránu Zdeňka Kounovská, vedoucí statku.

Bouřky potrápily i na Kladensku

Kladensko - Bouřky z vedra, které se přehnaly ze středy na čtvrtek také nad Kladenskem a Slánskem, zaměstnaly hasiče, energetiky a pracovníky Českých drah. Přestože vichr nebyl tentokrát příliš intenzivní, potoky vody se valily ulicemi, zaplavily kanály a tradičně pár sklepů. Krátce před půlnocí bouřilo například ve Slaném tak silně, že se na chvíli město ponořilo do tmy.

V důsledku silných výbojů přestaly například fungovat závory u železničního přejezdu na Pražském předměstí ve Slaném a výstražná signalizace byla stále v pohotovostním režimu. „Zjistili jsme jaká je situace na železničním přejezdu ve Slaném na Pražském předměstí a oznámili to operačnímu Českých drah.

Z důvodu výpadku elektrické energie musely být závory kolem půlnoci obsluhovány manuálně," řekl k události vedoucí Městské policie ve Slaném, Pavel Štěpánek. Jak dále Kladenskému deníku potvrdil mluvčí Správy železniční a dopravní cesty, Tomáš Drvota, kvůli výpadku elektrické energie nebyly na Kladensku hlášeny žádné jiné poruchy na železnici, kromě přejezdů ve Slaném. Závory nefungovaly celkem na pěti místech na trase ve směru Slaný - Podlešín.

Podle mluvčího společnosti ČEZ pro oblast středních Čech, Jana Beneše, na Kladensku stále ještě i dnes odstraňují energetici drobné poruchy na rozvodech vysokého i nízkého napětí. "Není to krizová situace. Je to běžný stav po bouřce. Zanedlouho budou všechny závady odstraněny," řekl mluvčí Beneš.

Obtěžkané stromy vodou a pod náporem větru padaly tentokrát v Kladně v Huťské ulici, Kovárech, ve Lhotě i v Pozdni.

„Ve čtvrtek dopoledne vyjížděli slánští hasiči, s velitelem směny Valdemarem Richterem, na pomoc do obce Líský, kde na podemleté krajnici hrozilo zřícení nákladního vozidla plného asfaltu do příkopu. Vyprošťovat ho musel několik hodin jeřáb," sdělila mluvčí hasičů Lenka Kostková.

V důsledku bouřky přestaly fungovat ve Slaném i závory na přejezdu.  Městská policie na situaci okamžitě upozornila České dráhy.

V důsledku bouřky přestaly fungovat ve Slaném i závory na přejezdu. Městská policie na situaci okamžitě upozornila České dráhy. Autor: Deník/Kateřina Husárová