Šéfem zdravotnického ústavu schválila valná hromada nemocnice, což je Středočeský kraj, stoprocentní držitel jejích akcií, šestačtyřicetiletého Oldřicha Vytisku z Prahy. 

Petr Hostek je ale novým předsedou dozorčí rady nemocnice. Při příležitosti ukončení práce direktora, poskytl Deníku rozhovor.

Jak prožíváte situaci, že už nejste ředitelem nemocnice?

Paradoxně jsem celkem klidný.

Šéfem největšího zdravotnického zařízení na Benešovsku jste byl přesně tři roky. Zkuste prosím zhodnotit toto období.

Nemocnice byla pro mě velmi zajímavá výzva. Ze zařízení, které bylo po prvním čtvrtletí roku 2013 ve ztrátě třicet milionů korun a reálně mu hrozil úpadek, se podařilo během necelých dvou let udělat zdravotnické zařízení oceňované stupněm AAA. Je to nyní super stabilní firma vhodná pro investování, pokud by akcie byly veřejně obchodovatelné. Má totiž zisk blízký dvaceti milionům korun, proto může do přístrojového vybavení masivně investovat ze svého a není nutná dotace akcionáře ve formě navyšování základního jmění. Nemocnice má našlápnuto na velice ostrém zdravotnickém trhu se udržet. A troufnu si tvrdit, že ji předávám ve velice dobré kondici. Ta je podle mého nejlepší, ze všech pěti středočeských krajských nemocnic. Pokud nové vedení bude pokračovat v nastoupeném trendu, a já nemám důvod se obávat, že by to tak nebylo, bude benešovská nemocnice stabilním a kvalitním poskytovatelem zdravotní péče.

Za ony tři roky se vám podařilo realizovat řadu projektů. Který z nich považujete za ten nej?

Tím nejlepším kouskem, který se nám povedl, bylo přes „odpor půlky středočeského světa" prosadit projekt magnetické rezonance. Sehnat na něj peníze a v šibeničním termínu pracoviště postavit a spustit.

Už jste se na magnetu nechal také sám vyšetřit?

Zaplať Pán Bůh jsem to nepotřeboval. Naposledy jsem na magnetu byl v Ústřední vojenské nemocnici a ke zděšení tamního personálu, jsem i přes hluk, který rezonance při vyšetření dělá, usnul.

Bavili jste se už s novým ředitelem nemocnice Oldřichem Vytiskou o tom, zda bude pokračovat ve vámi započatých, zatím nedotažených projektech?

Nemocnici opouštím bez velkých emocí, protože vím, že Oldřich Vytiska bude minimálně pokračovat tím směrem, kam má nemocnice našlápnuto. Nový ředitel tak ví, že jsou už alokovány peníze na rekonstrukci dětského oddělení, máme i peníze na rekonstrukci bývalé střední zdravotnické školy, máme zajištěno i financování nového počítačového tomografu. Máme také další prostředky, třeba i na zajištění projektu Bezpečná nemocnice. Benešovská nemocnice totiž, jako jedna z mála v České republice, nemá zajištěno monitorování vnějšího perimetru, což narušuje bezpečnost zaměstnanců a brání monitoringu neoprávněných vstupů do nemocnice.

To jsou nyní dost citlivé informace. Je dobře je zveřejňovat?

Ano, je. Jsem pro, aby občané měli kompletní informace. Obyvatelé z vilkové čtvrti v sousedství nemocnice berou jako samozřejmost, že si jdou na plácek, který je vyčleněn jako heliport, vyvenčit psy. S tím nemám problém do té doby, než stejnou cestou budou chodit chrupat do teplíčka nemocnice bezdomovci. Protože do hlav lidí nevidíme, ale víme, čeho všeho jsou schopni, měl by se ještě letos vybudovat kolem nemocnice plot a bezpečnostní služba by měla mít dokonalý přehled, kdo do nemocnice vstupuje a kudy. Budou tak alespoň vyslyšeny nářky zdravotníků, kteří si stěžují, že zejména v nočních hodinách neví, s kým se v areálu potkávají. Pohyb mezi pavilony se totiž odehrává neustále.

Předpokládám, že nebudete mít problém novému řediteli pomoci při jeho práci…

Původně jsem si myslel, že zůstanu v představenstvu, tedy výkonném orgánu nemocnice. Po rozhovoru s hejtmanem a s vědomím toho, co se na mě hrne v mém novém zaměstnání na radnici, jsme se ale dohodli na tom, že budu zastávat post v dozorčí radě a z té pozice budu nápomocen. Vzhledem k tomu, že inženýra Vytisku znám řadu let, těším se na naši vzájemnou spolupráci.

A jak se těšíte na spolupráci se Zdeňkem Seidlem, který je po krátké odmlce znovu v představenstvu, a který před vaším nástupem do nemocnice říkal, že nejste nejvhodnějším kandidátem na post ředitele, protože nejste lékař?

Pan profesor se stal členem představenstva a snad i jeho předsedou. A můj vztah k němu? Mně on nikdy nevadil, zatímco já jemu pořád. Na místě ředitele seděla přede mnou řada lékařů a až na čestné výjimky, toho v této pozici moc nedokázali. Myslím, že ani pan profesor Seidl nemůže zpochybnit, že benešovská nemocnice je nyní v dobré kondici.

Každý člověk, který odchází ze svého pracoviště, si s sebou odnáší domů celý náklad věcí, který si tam nanosil, aby si prostředí trochu zkrášlil. Kolik jste toho odnášel zpátky domů vy?

Moc toho nebylo. Nemám ve zvyku si z kanceláře dělat domácí prostředí. Do kanceláře se chodí pracovat, ne tam žít. Přesto jsem si musel odnést modely motorek a plakáty Harleyů. A samozřejmě také svůj oblíbený slavistický hrneček.

Čtěte také: Kvůli vysoké nemocnosti starosta Benešova zrušil schůzi zastupitelstva