V Rakovníku chce Armáda České republiky zřídit zcela nový útvar. Jiří Celetka z tiskového oddělení ministerstva obrany řekl, že se neuvažuje nad tím, že by byl do Rakovníku přesunut jakýkoliv existující útvar.

Místostarosta Rakovníka Miroslav Samaš pak sdělil, že do města přijel počátkem února první zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky, generálporučík Jiří Baloun. „Ten nám potvrdil, že armáda počítá s tím, že do roku 2018 zde bude šest set až šest set padesát vojáků," potvrdil Miroslav Samaš.

V Rakovníku by mělo vzniknout jakési armádní logistické centrum, a to vzhledem k vybavení, možnostem a rozlehlosti areálu, ale také výcvikové centrum pro nové jednotky. „Armáda chce využívat prostory také pro shromažďování nakoupené vojenské techniky, která následně bude přerozdělována k útvarům, či ke shromažďování staré techniky. V areálu je dostatek garáží a objektů k tomu vhodných," uvedl Miroslav Samaš.

Stačí připojit počítače

Nově vznikající útvar v rakovnických kasárnách má za úkol připravit objekt k provozu. Nebude to ale nic složitého. Vojenské objekty jsou, a to vzhledem k rozsáhlé rekonstrukci před několika lety, v dobrém stavu. Bude se tak jednat o zcela běžné potřeby, jako je oprava vnitřních omítek, vymalování nebo položení nové podlahy zejména v jednotlivých kancelářských prostorech či ve služebnách.

„Procházeli jsme budovy, stačí připojit počítače a může se defakto pokračovat. Samozřejmě, že během těch dvou let došlo k určitým věcem jako je oprýskání zdí, fasády a podobně," řekl už dříve ke stavu kasáren starosta města Pavel Jenšovský (ČSSD).

O tom, že vojenský objekt v Rakovníku Armáda České republiky neprodá, ale znovu zužitkuje, přijel rozhodnout do Rakovníka počátkem září ministr obrany Martin Stropnický (ANO) spolu s náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky Josefem Bečvářem.

„Armáda tato kasárna potřebuje, protože jsme v jiné bezpečnostní situaci a jsme také v jiné situaci, co se týče počtu vojáků. Chceme totiž přijímat více vojáků už i v tomto roce, ale i následujících letech. Chceme mít také početnější aktivní zálohy. Máme řadu dalších plánů, a proto potřebujeme zázemí, které nám rakovnická kasárna mohou poskytnout," nechal se slyšet loni v září ministr obrany Martin Stropnický.

Záchranáři se už nevrátí

Vojáci opustili vojenský areál k 1. lednu 2014, od té doby armáda řešila, co s objektem, už se také připravoval jeho prodej. V současné době Armáda České republiky prodává menší areál poblíž hasičské stanice. Jeho aktuální cena je 25 milionů korun. Menší areál prodávala armáda už koncem minulého roku, a to za 32 milionů korun, ovšem o areál nikdo neprojevil zájem.

Zpět se už nevrátí záchranáři. Vedení rakovnické radnice dalo sice ministerstvu obrany návrh, aby v Rakovníku znovu sídlil záchranný prapor, nebo alespoň minimálně záchranná rota, tak jak tomu bylo dříve. Armáda ale od těchto útvarů ustupuje.

„Požadovali jsme, aby součástí kontingentu, který tu bude, byl také záchranný útvar, minimálně záchranná rota. Byli jsme ale ubezpečeni, že armáda od těchto útvarů ustupuje, s tím, že k těmto úkolům cvičí všechny své útvary," vysvětlil starosta Pavel Jenšovský s tím, že v případě potřeby tak právě jakýkoliv útvar, který zde v Rakovníku bude sídlit, bude schopen poskytnout záchrannou činnost.

Čtěte také: Rakovničtí se vzdali poslední pojistky ve vojenském areálu