Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O pěstounskou péči je i přes finanční podporu malý zájem

Příbram /ROZHOVOR/ - Téměř u každé ženy se s narůstajícím věkem dostavuje touha stát se matkou. Můžeme tomu říkat dnes oblíbeným pojmem „tikání biologických hodin".

14.9.2013
SDÍLEJ:

Etoložka a sociální pracovnice Lenka Průšová.Foto: archiv Lenky Průšové

Za normálních okolností žena dříve nebo později otěhotní, ale v mnoha případech se to nepodaří ani při té největší snaze. Potom nastává okamžik, kdy je nutné se rozhodnout, co dál.

Jsou v podstatě jen dvě možnosti. Buď je definitivně smíříme s bolestivým osudem a budeme žít bez dětí nebo se pokusíme vzít si do péče dítě cizí.

Možností jak si vzít do své domácnosti děťátko, je několik. Například poručenství, osvojení, mezinárodní adopce a také třeba pěstounská péče.

Vzhledem k tomu, že je toto téma velmi složité a každý, kdo se o pěstounskou péči zajímá, potřebuje kvalitní a přesné informace, požádali jsme o radu Lenku Průšovou, zkušenou etopedku a sociální pracovnici.

Co přesně znamená pěstounská péče?

Pěstounská péče je klasickým nástrojem pomoci dítěti s nařízenou ústavní výchovou. Nelze se však domnívat, že tato forma je vhodná pro všechny děti, které žijí v ústavní péči - je vhodná jen pro některé a to zejména pro děti, které mají omezenou nebo prakticky žádnou možnost navrátit se do původní biologické rodiny. Dále pak pro děti, kde nejsou podmínky pro osvojení (např. zdravotní handicap, právní překážky atd. nebo vyšší věk dítěte). Na straně osob, které mají zájem stát se pěstouny je potřeba zejména posoudit důvody, které je k takovému kroku vedou. Jedná se většinou o osoby, které mají určitou zkušenost s péčí o děti, vychovaly svoje vlastní a mají ještě dost sil pomoci někomu dalšímu postavit se do života.

Každý potencionální náhradní rodič jistě „vybírá" dítě podle sympatií nebo jeho životního příběhu. Může si tedy žadatel dítě vybrat sám a z jakého prostředí si dítě vybírá?

Prioritou je uspokojení potřeby dítěte, tedy hledáme dítěti vhodné rodiče. Samozřejmě se přihlíží k přáním budoucích rodičů nebo pěstounů. Nelze však říci, že osoby, které mají zájem být osvojiteli nebo pěstouny, si dítě mohou jednoznačně vybrat. Je jim vytipováno určité dítě a tyto osoby se mohou rozhodnout, zda jej přijmou do své péče či nikoliv. Vytváření rodičovských citových vazeb u biologicky nevlastního dítěte je proces velmi složitý a náročný.

Jak je to s pěstounskou péčí z pohledu dítěte? Které děti jsou pro druh této péče vhodné a které nikoliv?

Na tuto otázku se mi velmi těžce odpovídá. Právní problematika v této oblasti není příliš složitá, mnohem složitější je situace dítěte po stránce zdravotní (ve smyslu biologické, psychologické, sociální a dnes i spirituální). Budu spíše uvádět, jaké děti do pěstounské péče přicházejí. Jedná se spíše o děti staršího než batolecího věku. Tedy budeme hovořit o dětech předškolního a nižšího školního věku jako typickou věkovou skupinu dětí odcházející do pěstounské péče. Co se týká jejich fyzického zdraví, nejsou limitovány ničím, jen schopností pěstounů realizovat jejich specifické potřeby související se zdravotním stavem. Velkým problémem je však u dětí citová deprivace. Přesto, že se občas objeví názor, že citová deprivace je odstranitelná vřelým vztahem k dítěti, že se jedná o handicap, který lze odstranit, není to vždy pravda.

Může dítě samo rozhodnout o tom, že k potencionálním pěstounům nechce?

Vracím se k předešlé otázce. Citová deprivace má za následek, zejména u menších dětí, že mají touhu mít pro sebe někoho, téměř kohokoliv. Sociální pracovník i psycholog sice má povinnost zjistit stanovisko dítěte k jeho umístění do náhradní rodiny je-li to možné, ale většina dětí se vyjádří kladně, protože se jedná o novou zkušenost, případně jejich touha po rodině je velmi silná. Moje zkušenost je taková, že i relativně velké děti cca do 10 let chtějí být v náhradní rodině i tehdy, pokud je jim tam ubližováno. Na druhou stranu jsem zažila případ, kdy dívka požádala po měsíci v náhradní rodině svojí paní učitelku, aby zařídila její návrat do dětského domova, protože v náhradní rodině jí bylo ubližováno.

Jak je to s biologickými rodiči dítěte, mohou mít vliv na pěstounskou rodinu?

Do pěstounské péče mohou přicházet dětí, které jsou právně volné, pak se zpravidla pěstouni stávají i jejich poručníky, ale i děti, které mají rodiče se všemi rodičovskými právy. Biologičtí rodiče se tak mohou stát velkými hráči v osudu dětí v náhradních rodinách. Také si musíme uvědomit, že pěstounská péče končí zletilostí dítěte, případně se dítě může do původní rodiny vrátit, pokud jsou k tomu v rodině podmínky. Na straně pěstounů je pěstounská péče ukončena vždy, pokud o to požádá pěstoun.

Rozhodne -li se žadatel pro tuto formu péče o dítě, jaká kriteria musí splnit, aby se mohla žádost zdárně vyřídit?

Základní kritéria jsou daná příslušným zákonem č. 359/1999 Sb., o sociálně právní ochraně dětí. Velmi stručně je shrnu asi takto: osoba, která má zájem stát se pěstounem, musí být způsobilá k právním úkonům, osobnostně vyzrálá s jasnou motivací, která ji vede k osvojení nebo pěstounské péči. Všechny ostatní podmínky může každý občan zjistit na oddělení sociálně právní ochrany dětí každého obecního úřadu obce s rozšířenou působností.

Říká se, že dítě, na jehož natažené ruce se často odpoví odmítnutím, může navždy ztratit schopnost projevovat svou něžnost a vycházet vstříc. Mám tím na mysli, co se děje v případě, že pěstounská rodina nefunguje tak, jak by měla? Je nad ní nějaký dohled?

Otevíráte svou otázkou další skupinu problémů v této oblasti. Formálně dohled, resp. kontrola nad realizací pěstounské péče existuje. Je dána právě zákonem o sociálně právní ochraně dětí, v platném znění. Zejména novela tohoto zákona, která je účinná od 1. ledna 2013, přinesla řadu změn včetně povinnosti pěstounů se pravidelně každý rok vzdělávat. Na tomto místě bych ráda upozornila, že přibližně deset až třináct procent, někde i více dětí, se vrací ročně zpět z pěstounské péče předčasně. V žádném případě za nezvládnutí pěstounské péče nemůžeme vinit dítě. Vždy se jedná o selhání buď pěstounů v krizové situaci nebo o špatný výběr pěstounů systémem.

Je pěstounská rodina nějak zvýhodněna státem v podobě finanční podpory?

Ano, pěstounská péče je finančně velmi dobře saturovaná, neboť stát odměňuje pěstouny a zároveň přispívá na potřeby dítěte v pěstounské péči. Finanční saturace je relativně velmi vysoká. Nelze si však myslet, že peníze jsou všechno. Přesto, že je vysoká nezaměstnanost, finance, které stát poskytuje, mohou přesahovat výdělečné možnosti některých osob, je zájem o pěstounskou péči stále malý. Pevně věřím, že je to tím, že si lidé uvědomují její vysokou psychickou náročnost a dlouhodobost a že se nejedná o nezájem o osudy dětí v ústavní péči.

Ještě bych se ráda zmínila o pěstounské péči na přechodnou dobu. O jaký druh náhradní péče se jedná, co obnáší a jak to vnímají samotné děti?

Pěstounská péče na přechodnou dobu je relativně nový institut, který nemá dlouholetou tradici, jako např. pěstounská péče. Jedná se o zvláštní, spíše pečovatelsko-vychovatelskou činnost na relativně krátkou dobu. Zpravidla nejdéle jeden rok. Praxe může být však naprosto jiná. Do pěstounské péče na přechodnou dobu odchází děti, které nemají jasný právní stav - například děti, které budou v budoucnu osvojené, ale mám už i zkušenost, že do tohoto typu péče bylo umístěno dítě s počínajícími poruchami chování. Protože se jedná o zcela nový institut, nejsou ještě plně zmapované všechny jeho výhody a nevýhody, to ukáže až čas. Bezpochyby se jedná o ještě náročnější činnost, protože nelze zabránit vzniku citové vazby u dětí i u dospělých, případně u dalších členů rodiny a bude nutné zřejmě řešit řadu problémů s tím spojených.

Dagmar Čerňanská

Autor: Redakce

14.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

TK Svazu průmyslu a dopravy ČR po skončení jeho volební valné hromady proběhla 28. dubna v Praze. Představilo se na ní nové vedení svazu. Jaroslav Hanák
9

Andreji, dostaň Česko mezi dvacítku nejlepších, vyzývá Hanák

Tomio Okamura.
33 6

Okamura: Český rozhlas mě zesměšnil. Zestátním ho, pokud budu ve vládě

AKTUALIZOVÁNO

Autobus prorazil část závory na přejezdu. Projíždějící vlak zabrzdil včas

Sedm dětí jelo v autobuse, který v úterý před osmou hodinou ráno prorazil na železničním přejezdu ve vyškovských Nosálovicích závoru. Především díky rychlé reakci strojvedoucího vlaku, který jel v té chvíli po trati, se nestala tragédie.

Končí sjezd komunistů Číny. Prezident Si Ťin-pching se vyrovnal velkému Maovi

Dneškem vyvrcholil týden trvající 19. sjezd Komunistické strany Číny (KSČ). Prezident Si Ťin-pching může být vrcholně spokojen, protože sjezd bez poznámek schválil jeho ideologii. K tomuto aktu, který upevňuje moc prezidenta, došlo poprvé od éry Mao Ce-tunga. 

Výsledek voleb je oficiální. Babiš a Faltýnek mají novou imunitu

Výsledky víkendových voleb do Poslanecké sněmovny byly dnes vyhlášeny ve Sbírce zákonů. Od středy do příštího pátku bude možné regulérnost voleb zpochybnit u Nejvyššího správního soudu. Oficiálním vyhlášením výsledků bude zároveň přerušeno trestní stíhání některých poslanců včetně Andreje Babiše či Jaroslava Faltýnka z ANO, kteří získali zvolením znovu imunitu. Policie tak o vydání k trestnímu stíhání bude muset požádat znovu.

Vznikne dálniční obchvat Česka? Rodí se již v hlavách úředníků

Paprsky dálnic od Prahy směrem do regionů nebudou do budoucna stačit. Už nyní je třeba přemýšlet o rychlých spojkách mezi krajskými městy, které by postupně dotvořily okruh kolem České republiky. Na silniční konferenci v Brně to řekl šéf Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT