Pro řadu voličů je ale druhé kolo senátních voleb zmatené. Krátký průzkum Berounského deníku odhalil, že informovanost lidí o druhém kole není dostatečná.

„Abych se přiznala, ani jsem netušila, že jsou zase nějaké volby. Vždyť žádné lístky mi do schránky nepřišly," divila se Hana Macourková, důchodkyně 
z Berouna. A přidal se i další hlas lidu, tentokrát šestapadesátiletý pan Petr: „A který den to bude? Jenom
 v pátek, když jsou jen dva kandidáti?"

Připomeňme tedy to nejdůležitější. Na volební lístky ve svých schránkách čekáte marně. Nepřijdou. „Volební lístky pro druhé kolo senátních voleb si budou moci lidé vyzvednout jen ve volební místnosti. Domů jim nepřijdou. Lidé budou volit ve stejném okrsku a u stejné komise, jako v minulém týdnu při senátních a krajských volbách," vysvětlila princip druhého kola Marcela Maršíková, jedna z členek volební komise v Berouně.

Volby budou opět dvoudenní, stejně jako při všech volbách v České republice. Volební místnosti se proto otevřou v pátek 14. října ve 14 hodin a zavřou ve 22 hodin. Pokud se rozhodnete volit až v sobotu 15. října, musíte tak učinit od 8 do 14 hodin. Pak už bude na řadě sčítání hlasů a vyhlášení výsledků.

Voliči: starší a střední generace

Kdo uspěje, o tom svými hlasy rozhodnete právě vy. Úspěšní kandidáti z prvního kola senátních voleb se celý tento týden pokoušeli oslovit především ty voliče, kteří v prvním kole volili jiné kandidáty, i ty, kteří váhají, zda k volbám vůbec vyrazit.

To ale není případ Jiřího Radila z Králova Dvora. 
V červnu mu totiž bylo osmnáct, a tak jsou toto jeho první volby. „Šel jsem už minulý týden a půjdu zase. Mám štěstí, že postoupil můj kandidát. Ale asi bych šel k volbám i v případě, kdyby vyhrál někdo jiný. Chci se totiž aspoň pokusit ovlivnit výběr. Kdyby si každý řekl, že jeho hlas stejně nic neznamená, mohly by se volby zrušit," míní mladý volič.

Podle volebních komisí ale patří spíš k výjimkám. 
K volbám podle jejich odhadů chodí hlavně starší a střední generace. Ale třeba druhé kolo senátních voleb toto pravidlo zbourá.

Čtěte také: Berounsko: Oberfalzera výsledek voleb překvapil, Stibal z nich má radost