Letos to již bylo podruhé, kdy okolí zříceniny hradu Krakovec, kde trávil své poslední chvíle před odchodem do Kostnice Jan Hus, uklízeli vězni. Tentokrát z věznice Drahonice, která se nachází na Lounsku. V minulém roce zde pracovali odsouzení z oráčovské věznice.

Sám kastelán Krakovce Jiří Sobek pomoc od vězňů s otevřenou náručí vítá. A byl to právě on, kdo se rozhodl využít pracovní sílu odsouzených a nabídkou o spolupráci tak učinil první krok.

„Spolupráci s Krakovcem jsme navázali v loňském roce, kdy nás kastelán hradu pan Sobek oslovil, zda by bylo možno využít sílu odsouzených,” řekla mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová. I ona stála u zrodu této spolupráce.

„Kolem ,baráku´ je stále dost práce. A šest rukou navíc toho udělá více než dvě. Ti kluci mi pomáhají s údržbovými pracemi, jako je odstraňování náletů, jejich následné pálení a také vyvážení sutí či odklízení kamenů,” reagoval na dotaz Deníku kastelán Sobek. Ten je s prací vězňů nadmíru spokojen. A to nejen kvůli odvedené práci, ale i kvůli faktu, že památkám se stále ztenčuje rozpočet na opravy a další potřebné věci.

„To slovo nemám příliš rád, ale jsem v maximální míře spokojen,” hodnotil práci Sobek. Podle něj je to jedna z možností, jak se mohou vězni dostat mimo prostory věznice a pobýt tak několik hodin na svobodě. „Pokud by se naskytla i řemeslnická práce, tak jsou schopni ji udělat,” dodal Sobek.

U odsouzených se takovéto práce těší velikému zájmu

Ne každý vězeň však může opustit prostory věznice. Vždy záleží na typu věznice a hlavně jaké typy odsouzených jsou zde uvězněny. Ztíženou situaci mají trestanci z věznic se zvýšenou ostrahou. Ti mají možnost pracovat minimální.

„Tady jsou tři vězni z věznice Drahonice, ta má profilaci dozorovou, takže jsou zde vězni, kteří mohou opustit věznici právě například za účelem práce,” dodala mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová.

U odsouzených se takovéto práce těší velikému zájmu, a i když se jedná o práci ve volném čase a bez nároku na peněžitou odměnu, je o ni zájem. „Můžu říct, že většina odsouzených je ráda, když může na takovouhle akci vyrazit. Takže je nemusíme ani přemlouvat a ta poptávka odsouzených je větší než naše nabídka,“ řekl pro Český rozhlas Region vychovatel a mluvčí drahonické věznice Jaromír Hykl, jenž dohlížel na práci odsouzených u hradu Krakovec.

Čtěte také: Vězni párali z padělků oděvů ochranné značky