Ten ji potřetí za posledních pět let zbavil obvinění z držení a užívání omamných látek.

Důchodkyně Brodská, stejně jako v roce 2007, si pěstovala na zahradě několik květin konopí. Z nich pak na základě odborných knih vyráběla oleje a masti, které ji pomáhaly léčit především ošklivé rány na nohách. Podle jejích slov ji léčba zachránila nohy před amputací.

Soudci předložila i potvrzení od ošetřujícího lékaře, který už také po několikáté potvrdil, ža ač sám nemůže léčebné účinky konopí prokázat, paní Brodská se po užití příslušných mastí cítí lépe.

Zneužití konopí jiným způsobem důchodkyně rezolutně odmítá. „Nemám ráda kouření marihuany, nesnáším to. Sama bych to nikdy nekouřila,“ řekla u soudu. Konopí nikomu jinému neposkytla.

Státní zástupce poukázal na nepoměr kelímků na masti a samotných mastí vzhledem k nalezenému množství konopí. A při výslechu se zeptal obžalované, zda při výrobě medikamentů používá květy nebo listy. „Obojí. A přiznávám, že to na gramy nevážím. Vezmu dvě hrsti palic a další hrsti listí. Pak to svařuji pět minut a za týden znovu pět minut,“ načrtla zhruba výrobu léčebných preparátů.

Bez zabavených přípravků se stav nohou zase zhoršil

Ještě před vynesením rozsudku se dotazovala, zda je možné, aby ji policisté zabavené masti a oleje vrátili. „Vždyť se mi ty nohy zase zhoršují. Do tří týdnů, do měsíce my ty rány znovu prasknou a to je příšerná bolest. Kdyby mi to nevzali, už mám obě nohy vyléčené,“ stěžovala si důchodkyně u soudu.

Státní zástupce navrhl podmíněný trest u spodní hranice sazby.

Soudce Krejčík však návrh rázně smetl ze stolu a zprostil Brodskou obžaloby. Stejně jako před několika lety Nejvyšší soud ČR, kam až se poprvé případ paní Brodské dostal. „Argumenty státního zástupce neobstojí. Neexistuje důkaz, že by paní Brodská používala marihuanu jinak, než popisuje. Divím se policii a státnímu zastupitelství, že plýtvá silami na takového věci. Konání paní Brodské není a nemůže být trestným činem,“ řekl Krejčík při zdůvodnění osvobozujícího rozsudku.

Případ však nymburským verdiktem nekončí. Státní zástupce se proti němu na místě odvolal. Kauzou se tedy bude muset zabývat krajský soud.

Kauzu už řešil Nejvyšší soud ČR

Ke stejné situaci jako tentokrát došlo už v roce 2007. I tehdy paní Brodské údajně na udání sousedů policie sklidila úrodu konopí, z které si připravovala mastě a oleje. Tehdy konopí poskytla i známé, také kvůli léčebným účinkům. Stejně jako nyní soudce Václav Krejčík i tenkrát paní Brodskou osvobodil.

Jenže z krajského soudu byl případ vrácen k doplnění dokazování. I napodruhé však Krejčík paní Brodskou osvobodil. Kraj znovu nebyl s verdiktem spokojen, a tak vlastně napotřetí přinutil nymburský soud paní Brodskou odsoudit. Což pod nátlakem paragrafů tehdy soudkyně Eva Holasová učinila. „Náš právní řád neumožňuje používání této látky jakýmkoliv způsobem. A jsme vázáni právním názorem nadřízeného soudu,“ zdůvodnila tehdy podmíněný a nejnižší možný rozsudek soudkyně Holasová.

Jenže paní Brodská se odvolala a případ se dostal k Nejvyššímu soudu ČR. „Ten dospěl k tomu, k čemu já už o rok dříve. Tedy k tomu, že nejde o trestný čin a také paní Brodskou žaloby zprostil,“ připomněl Krejčík.

Čtěte také: Lékaři chtějí možnost využít konopí k léčbě