Kladenský magistrát na ni s odvoláním na zákon o správě daní a poplatků odmítá odpovědět. Známo pouze je, že celkem bylo loni v říjnu před parlamentními volbami za tyto zábory vybráno 11 390 korun.

O zmíněnou problematiku se začala zajímat kladenská organizace Strany zelených. Její zástupci zjistili, že nejlukrativnější plochy ve městě mají dlouhodobě zamluveny občanští a sociální demokraté, kteří tvoří v Kladně koalici. 

„S ODS bylo jednání vstřícné a uvolnili nám pro náš mítink čas i prostor. Ale až před nedávnem jsme byli informováni, že na základě městské vyhlášky musíme zaplatit poplatek, což nám předtím nikdo neřekl," uvedl předseda kladenské organizace Strany zelených Václav Kadeřávek.

Ačkoli se nejedná o žádnou závratnou sumu, zelení se o problematiku začali více zajímat a zjistili, že dlouhodobé zamluvení veřejných prostor peníze z kont politických stran nevysává, jen samotný konkrétní zábor. „Tento systém podle nás jasně znevýhodňuje politickou soutěž. Navíc je velmi netransparentní," je přesvědčen předseda.

Otevřený dopis obsahoval dvě otázky

Zelení proto položili vedení magistrátu dotazy prostřednictvím veřejného diskusního fóra. Odpovědí se zde ale podle svých slov nedočkali. Kladenskému primátorovi tedy zaslali otevřený dopis obsahující dvě otázky: 1) Kolik metrů plošných si pro potřeby politického shromáždění jednotlivé strany v Kladně před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2013 zarezervovaly? 2) Jaká částka byla jednotlivým politickým subjektům za tyto zábory vyměřena?

Primátor v odpovědi uvedl: „Nemůžeme vám odpovědět, kolik si zarezervovaly a zaplatily jednotlivé politické strany, neboť uvedené údaje podléhají zákonu o správě daní a poplatků a jejich zveřejnění je mimo jiné postihováno pokutou jak pro organizaci, tak pro jednotlivce." Dále informoval, že politickým stranám, koalicím a hnutím bylo loni v říjnu povoleno sedm předvolebních záborů prostranství za přibližně jedenáct a půl tisíce korun.

Zelení se s touto odpovědí nesmířili a připravují další kroky. Nelíbí se jim mimo jiné, že politickým stranám je prý účtována stejná cena za zábor jako trhovcům, navíc ceník je za zábor v největším středočeském městě vyhláškou stanoven jen pro komerční účely, což případ politického shromáždění není.

Zelení nejsou jediní, kdo kritizují vedení radnice za poskytování informací. Například sdružení Lepší Kladno se marně dlouhodobě domáhá údajů o veřejných zakázkách, odměnách politiků či uzavřených smlouvách. Rovněž v těchto případech se magistrát odvolává na platné zákony, které to neumožňují.