Je středa, krátce po desáté hodině dopolední. Slunce se pomalu šplhá na oblohu a skrz mraky ukazuje svou sílu. Zatímco krajští úředníci tisknou poslední razítka na dokumenty, které zkolaudují nový sportovní areál na Vrchbělé, v části bývalého vojenského prostoru Ralsko, v tamním dvoupatrovém hotelu uniká plyn.
V tu chvíli je v budově zhruba čtyřicet lidí. Nastává chaos, panika. Lidé se snaží co nejrychleji dostat se na čerstvý vzduch. Na schodištích o sebe zakopávají, někteří si zvrtnou kotníky a zůstávají nehybně ležet na chodbě. Jiní nevychází z pokojů. Z hotelu jsou slyšet jen výkřiky a naléhavé prosby o pomoc.
„Při provádění údržbářských prací ve spodním patře hotelu došlo k úniku plynu. Jeden pracovník se přitom zranil," popsal nasimulovanou situaci velitel zásahu Zdeněk Bidzilia, který je také vedoucím integrovaného záchranného systému a služeb středočeských hasičů. Kolega zraněného muže okamžitě vybíhá do přízemí, kde je recepce. Recepční ihned vytáčí tísňovou linku a přivolává na místo neštěstí složky integrovaného záchranného systému.
Nejtěžší úkol
Jako první před hotelem brzdí profesionální jednotka hasičů z Bělé pod Bezdězem. Před nimi je nejtěžší úkol. Musí zjistit, kde přesně plyn uniká, musí uzavřít jeho přívod a přívod elektřiny. Dále musí najít osoby, které potřebují pomoci, zjistit v jakém stavu jsou a musí zahájit evakuaci.
Zatímco v dýchacích přístrojích vbíhají do budovy, přijíždí další jednotky. Jako druzí jsou na místě bělští dobrovolní hasiči, za nimi profesionálové z Mladé Boleslavi a dobrovolné jednotky z Katusic a Bakova nad Jizerou. Všichni mají stejný úkol vyvézt z hotelu všechny návštěvníky a předat je do péče zdravotníkům. I ti jsou ve sportovním komplexu během pár minut od oznámení.
„Prosím, pomozte nám. Kde jste kdo," ozývá se hotelovou chodbou. „Nechci ještě umřít," křičí mladá dívka z některého z pater. Bělští hasiči nejdříve na nosítkách vynášejí muže ze suterénu, který zřejmě únik plynu zavinil. Je ale nejvážněji zraněný, a proto bude potřebovat pomoc zdravotníků nejrychleji. „Bolí mě kotník. Asi ho mám zvrtnutý," říká se slzami v očích hasičům jedna z dívek ležící na schodech.
Čáry na dveřích
Hasič ji bere do náručí a odnáší ven. Jen pár metrů od ní se nachází další, ta je ale v bezvědomí. Několik dívek zůstalo raději zavřených na pokoji. Zřejmě se bály, aby se nenadýchaly plynu.
„Aby hasiči měli přehled o tom, které pokoje už jsou zkontrolované a které ne, pomáhají si značkou. Když vstupují do pokoje, udělají na dveřích čáru křídou. Jakmile je prostor zkontrolovaný a osoby evakuované, dokreslí druhou čáru, vytvoří vlastně křížek, což je pro ostatní jednotky znamením, že tento pokoj už mohou vynechat," vysvětloval Jan Hadrbolec, ředitel územního odboru mladoboleslavských hasičů, Karlu Horčičkovi, náměstku hejtmana Středočeského kraje, který akci podpořil a financoval.
Před budovou už panuje čilý ruch. Pár metrů od hotelu je shromaždiště zraněných. Jeden z policistů čte ze seznamu jména návštěvníků a eviduje si, zda už jsou venku všichni. „Jaké máte zranění," ptá se zase vedoucí zdravotnické záchranné služby. Podle druhu zranění je předává dále. Hasiči je na nosítkách přibližují k sanitním vozům, kde už se o ně starají záchranáři.
Červená karta
Někteří mají zakrvácenou hlavu, jiní zase frakturu zápěstí či kotníků. „Nebolí vás hlava, břicho, pánev? Ještě vyšetřím dlouhé kosti," prohmatává pacientku záchranářka. Pro lepší orientaci jí na krk věší červenou kartu, která značí těžší zranění. „Pojede na úrazovou ambulanci do nemocnice," ukazuje řidiči sanitky dívku s ovázanou hlavou. Za necelou hodinu zásah končí.
Zdravotníci ošetřili a připravili k transportu tucet zraněných, ti, kterým nic nebylo, seděli v hasičském autobuse. „Při cvičení jsme si vyzkoušeli, jaký je prostor nového hotelu a spolupracovali ze záchranáři. Můj první dojem je dobrý. Celou akci ale ještě musíme vyhodnotit," dodal Zdeněk Bidzilia, který v závěru poděkoval i figurantkám z mladoboleslavské zdravotnické školy.
Čtěte také: Hasiči se jezdí učit zvládat velký žár