„Jsem zastánce postupu, že každý psovod by si měl čtyřnohého kamaráda - parťáka připravit sám. To je nejideálnější přístup. Pejsek si zvykne na psovoda, ví co může očekávat. Na druhou stranu psovod ví, jaké povahové vlastnosti pes má. Dostává ho ve věku sedmi týdnů z chovné stanice, takže zná slabiny zvířete od štěněte až do dospělosti. Ví, čeho se má vyvarovat a na co se má zaměřit," vysvětlil praxi policejních kynologů Richard Haas, vedoucí oddělení služební kynologie středočeského ředitelství Policie ČR.

„Termín postavení do výkonu služby je individuální. Do 14 až 16 měsíců provádíme výchovu a socializaci psa. Seznamujeme ho s hlavní cviky, jako je poslušnost, obrana, vypracování pachové stopy. Další půl rok nám musí stačit na všestrannou kynologii k získání  kategorie  hlídkové psa H1, což je  nejnižší stupeň u policie," konstatoval vrchní komisař Haas. 

Psi jsou pak zařazení do skupin některého ze čtyř středisek základních kynologických činností v kraji. Pokud obdrží kynologové z chovné stanice svěřence ve věku 12 až 17 měsíců pes už má základní výcvik a socializaci za sebou.

Umí se pohybovat v různých prostorách, skupinách. Nereaguje na neznámé prostředí nebo větší pohyb lidí. Je ovladatelný, umí vyštěkat pachatele, zadržet ho, ví co je to pachová stopa. Když se uvede na nášlap a dá se mu povel stopa, dokáže po určitou dobu na určitou vzdálenost sledovat pach na trase.

„Se specializací začínáme ve věku 16 až 18 měsíců, když už je pejsek vyzrálý a jeho povahové vlastnosti se až tak nemění. Během půl roku jsme ho schopní naučit vtiskávání pachu látek do paměti a jedince dát do výkonu služby," uvedl Richard Haas

Doplňování stavů čtyřnohých pomocníků má na starosti odbor služební kynologie a hypologie policejního prezidia, respektive jeho chovné stanice.

„Předem se řídíme povahovými vlastnostmi psa, na jakou je určený specializaci. Výběr většinou provádí tříčlenná komise. Já jako krajský kynolog, psovod, k němuž zvíře půjde, a koordinátor dané skupiny. Případně vedoucí speciálek, který za činnost zodpovídá," poodhalil zákulisí vedoucí středočeských kynologů.

Do policejního výcviku se mohou dostat i „civilní" štěňata. „Rozhodují genetické předpoklady psa, jeho rodičů, prarodičů. To si hlídají jednotliví psovodi. Chodí na různé závody, soutěže a sledují, jak se chová pes i fena,"  objasnil Richard Haas.

„Máme tady v Domašíně u Vlašimi na Benešovsku i psy bezpapírové. Protože není pravidlem, když je pes s rodokmenem a pochází z dobrého spojení dobrých rodičů,  že se musí hodit k výkonu služby. Osvědčilo se  nám spojení německého a belgického ovčáka  na problematiku vyhledávání drog a akcelerátorů požárů," doplnil vrchní komisař.