„Vhodně zvoleným postupem a trpělivostí se nakonec podařilo vypátrat 52letého muže a 53letou ženu," konstatoval.

Zda se policisté odpíchli od záznamů kamer sledujících dění na dálnici, nebo vedla k úspěchu jiná taktika, ovšem Chalupa neupřesnil. Však to znáte; kouzelníci také neprozrazují své triky – a u policejních fint je to ještě důležitější, aby případní další pachatelé nedostali echo, na co si dát pozor.

Příběh vyřešeného případu se začal odvíjet 6. března. Na Pražském okruhu – podle nového označení dálnici D0 – se nedaleko Jesenice ve směru k brněnské dálnici D1 50 minut po poledni odstavným pruhem pomaličku ploužil automobil Audi A8 se zahraniční poznávací značkou. Se zapnutými varovnými blinkry signalizujícími, že posádka má potíže.

Pomoci lidem v nouzi se rozhodl 26letý řidič, který zastavil – aniž tušil, že právě v té chvíli už je téměř „chycen". Starší a důvěryhodně vyhlížející cizinec za volantem, který se představil jako vedoucí pracovník zahraniční společnosti, se začal svěřovat, co se mu přihodilo.

'Zlatý' prsten do zástavy

Veze ženu s dítětem, na našem území byl okraden – a nutně potřebuje peníze na benzin. „Hned mu nabízel do zástavy zlatý prsten a náramek, aby mu půjčil nějaké peníze, které vrátí hned, až se dostanou do svého domova," přiblížil Chalupa smyšlené divadýlko, dovedně rozehráté podle osvědčeného scénáře.

Historka, na níž nebylo ani zbla pravdy kromě faktu, že cizinec skutečně žádal peníze – čím víc, tím lépe – účinkovala. Mladý muž přikývl a neznámým předal 14 tisíc korun. S odstupem mu ovšem začaly vrtat hlavou pochybnosti, zda nenaletěl; historky o podvodnících využívajících obdobné finty jsou přece obecně známy. Když nechal ocenit předané šperky, bylo vše jasné: jejich hodnota nedosahovala ani stokoruny. Dohromady.

Než spadla klec, museli policisté z Jesenice spolupracovat s kolegy v dalších lokalitách středních Čech i v Praze – a také s partnery v zahraničí. A povedlo se! Pár pocházející z jihovýchodu Evropy se podařilo vypátrat i zadržet – a pod tíhou shromážděných důkazů se dvojice v úterý k podvodnému jednání přiznala; v rámci zkráceného přípravného řízení jí také hned bylo sděleno podezření z podvodu.

„Policistům se navíc podařilo zajistit podvodně získané peníze a vrátit je zpět podvedenému mladíkovi," poznamenal Chalupa.

Čtěte také: Muž vyhýbající se vězení žil pod jménem příbuzného