„Od ledna letošního roku zahájila Městská policie Čelákovice v Přerově nad Labem svou činnost na základě veřejnoprávní smlouvy, která byla odsouhlasena zastupitelstvy obou stran. Základní činností je preventivní hlídková činnost na frekventovaných místech a místech, kde se zdržují závadové osoby. Místa jsme vybrali a konzultovali 
s vedením Přerova nad Labem. Další místa si strážníci nachází průběžně sami, dle vlastního zjištění, a nebo ve spolupráci s Policií ČR," popisuje velitel Městské policie Čelákovice Radek Fedaček.

Strážníci se obcí procházejí zhruba hodinu a přijíždějí nepravidelně jednou až dvakrát denně. Obec se totiž v poslední době setkává s vandalismem. „Téměř každý měsíc se můžeme v obci setkat s chováním, které se většině občanů nelíbí. Rozbité okno, převrácené odpadkové koše, ničení dopravního značení, pokusy o vloupání a podobně. V prosinci se někdo postaral o to, že shořel celý žlutý kontejner na plasty. Zbyla po něm jen kolečka," popisuje starostka Přerova nad Labem Darina Kocsisová.

V únoru zase vandalové zničili dětský domeček na školní zahradě. „Zvažujeme, že bychom po obci rozmístili fotopasti nebo kamerový systém," doplňuje starostka.

Čelákovičtí strážníci rovněž v Přerově měří rychlost. Především v blízkosti školy, kde řidiči pravidelně nedodržují stanovenou maximální rychlost 30 kilometrů v hodině. O porušování „třicítky" vědí své i v sousedních Semicích. Původně se snažili domluvit s městskou policií v Lysé, ale nakonec se zkrátka obrátili na státní. „Nepravidelně k nám jezdí hlídka státní policie a měří rychlost hlavně u školy. Musím říct, že se to opravdu zlepšilo. Lidé je párkrát viděli a jezdí opatrněji," říká starosta Semic František Novotný.

Odpadky a černé skládky

Opakovaně v Přerově radnice řeší také potíže s vyvážením odpadu na místa, kam nepatří. „Další, na co dohlížíme, je čistota v okolí míst na separovaný odpad, zda tu někdo neodkládá volně odpadky. Podobná činnost bude prováděna i po celé obci. Budeme sledovat, zda někde nejsou zakládány černé skládky," říká velitel čelákovických strážníků.

Městská police má v Přerově nad Labem za úkol také dohlížet na dodržování dopravních značek a předpisů. „Zejména se jedná o přestupky zákazu vjezdů a špatného parkování na exponovaných místech jako je prostor před školou, u zahradnictví a samozřejmě v centru obce v okolí skanzenu. Další, na co budeme dohlížet, je dodržování zákazu nočního parkování nákladních vozidel," líčí Radek Fedaček. Strážníci jsou rovněž vybavení na odchyt toulavých psů.

Podobné služby v regionu poskytují okolním obcím také Milovice. Od loňského podzimu jezdí na deset hodin měsíčně hlídka například do Stratova. Obec trápí automobilisté, kteří nedodržují povolenou rychlost. Hlavní funkcí strážníků je tedy právě měření rychlosti. „Navíc pokuty, které strážníci vyberou od řidičů překračujících povolenou rychlost, jdou Milovicím. Pro nás je to tedy rozhodně výhodné," uvedl starosta Milovic Lukáš Pilc. Od Stratova dostávají ročně 60 tisíc korun, což pokryje náklady na strážníky. Podobné služby poskytují milovičtí strážnici také Jiřicím.

Nymburští strážníci do okolních obcí nejezdí. „Městská policie Nymburk nemá 
s žádnou další obcí uzavřenou veřejnoprávní smlouvu, takže v jiných obcích nemůže působit," říká mluvčí nymburské radnice Markéta Tomčíková.

JOLANA BOHÁČKOVÁ