Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Primář urologie Richard Pabišta: Jsem rád za každého pacienta, kterému pomůžeme

Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ - 33 oddělení, 1,2 milionu ambulantních ošetření ročně, 13 tisíc operačních výkonů každý rok, 1500 porodů, 451 hospitalizací. To je stručná vizitka mozaiky mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice. Jedním střípkem v této mozaice je urologické oddělení. To vede už třináctým rokem doktor Richard Pabišta.

19.7.2015
SDÍLEJ:

Primář urologického oddělení Richard PabištaFoto: Deník/Šárka Charousková

„Urologické oddělení v mladoboleslavské nemocnici existuje už 34 let. V této chvíli máme celkem osm kmenových lékařů a dva externisty. Máme tři ambulance – dvě v Klaudiánově nemocnici a jednu v Benátkách nad Jizerou. Lůžkové oddělení disponuje 27 lůžky, z toho 23 je standardních a 4 jipová, kde leží pacienti po operacích. V loňském roce jsme hospitalizovali bezmála 1600 pacientů. A na našich ambulancích ošetřili přes 17 tisíc pacientů. Mladoboleslavská urologie Klaudiánovy nemocnice si tak stále udržuje vysokou výkonnost," řekl v úvodu rozhovoru primář Richard Pabišta.

Naposledy jsme s ním hovořili zhruba před rokem a půl. Co se od té doby změnilo? Na co je primář pyšný? O tom jsme se s ním bavili, ale dostalo se krátce i na politiku. Richard Pabišta v posledních komunálních volbách do zastupitelstva v Mladé Boleslavi dostal absolutně třetí největší počet hlasů.

Pane primáři, co se za ten více než rok u vás na urologii změnilo?

Lze říci, že léčebný plán, vize, operativa i léčebně preventivní činnost jsou na stejné úrovni. Zásadní však je to, že všeobecně ve všech oborech přibývá onkologických onemocnění, a to se pochopitelně týká i urologie. Jsou to zejména nádorová onemocnění prostaty, močového měchýře a ledvin.

Lze naznačit, co vše ke zmíněným problémům přispívá?

Rizikové faktory, které jsou všeobecně známé – obezita a kouření - platí ve všech oborech. Populace navíc obecně slábne, vidíme to i u mladých lidí, kde základními faktory jsou hodiny prosezené u počítačů, nízká pohybová aktivita. K tomu přispívá špatné stravování s nedostatkem ovoce a zeleniny.

Boleslavská urologie má poměrně dobrý zvuk. Provádíte řadu zákroků, které byly v minulosti doménou velkých klinik. Můžete některé zmínit?

Už třináct let standardně provádíme radikální prostatektomii, tedy odstranění zhoubného nádoru prostaty, kdy se odstraní celá prostata a semenné váčky a provede se spojení hrdla močového měchýře s močovou trubicí. To znamená, že pokud se nádorové onemocnění u pacienta diagnostikuje včas, tento má velkou naději na úplné vyléčení.

Tato operace se provádí klasickou operační cestou?

Ano. V éře robotů jsme se obávali, že lidé budou vyžadovat právě operace robotickou cestou a že pro takzvané otevřené operace nebude místo. Jenže opak je pravdou, dokládá to počet našich operací. V roce 2010 jsme jich provedli 19, loni a předloni 45 a 46 a letos za polovinu roku jich máme již 25. Musím s radostí říci, že jsme za poslední roky neměli závažnější inkontinenci, tedy poruchu udržení moči, což považuji za skvělý výsledek.

Na jaké zákroky jste na vašem oddělení pyšný?

Určitě na to, že provádíme veškeré spektrum endoskopických operačních zákroků na močovém traktu – resekce zbytnělé prostaty, resekce nádorů močového měchýře, odstranění všech konkrementů (konkrementy jsou pevné útvary - „kameny" - vznikající v dutých orgánech nebo jejich částech: žlučník, pánvička ledvinná, močový měchýř aj. – pozn. red.). Samozřejmě jsem pyšný na radikální prostatektomie. V posledních třech letech došlo k opravdu výraznému pokroku v laparoskopické operativě, a to včetně resekcí ledvin při zhoubných nádorech, dokonce jsme laparoskopicky provedli již několik plastik ledvinné pánvičky. To jsou ty dominantní operace, ale já jsem pyšný ne celkový chod oddělení. Na to, že k nám lidé s důvěrou chodí. Jsem pyšný za každého pacienta, kterému pomůžeme.

Kdy jste se rozhodl, že v medicíně půjdete směrem k urologii? Bylo to poté, kdy vám v pětačtyřiceti letech umřel na rakovinu prostaty tatínek?

Ano, to byl patrně onen spouštěcí moment.

Byla někdy chvíle, kdy vás napadlo, že jste mohlo zvolit jiný obor?

Ne. Na to jsem nikdy nepomyslel. Urologie je velmi rozmanitý obor. Své místo zde najde i ten, kdo nechce operovat. V operativě je obor velmi variabilní, jsou tu prvky otevřené operativy, laparoskopické i endoskopické.

S kolegyní, lékařkou Martinou Poršovou jste se spoluautorsky podíleli na dvou knižních publikacích.

Ano, šlo o publikace, jejímž hlavním autorem je náš kamarád a vynikající urolog, doktor Ivan Kolombo - Karcinom ledvin a Infekce močových cest. My jsme byli spoluautory.

Připravujete nějakou další publikaci?

Nepřipravuji, protože svůj volný čas využívám plně studiem tradiční čínské (tedy vlastně celostní) medicíny. V Mladé Boleslavi začala jednání s čínskou stranou i Středočeským krajem o možnosti otevření centra celostní medicíny. Na tom bych se strašně rád podílel, protože tradiční čínská medicína představuje dle mého názoru dobré spojení západní a východní medicíny. Při setkání s čínskými lékaři mně i oni potvrdili, že právě toto spojení i oni považují za optimální.

Kdy vás poprvé oslovila celostní medicína?

Vyplynulo to vlastně z mé práce, především v ambulanci. Víte, když má člověk zhoubný nádor, není jiná cesta než nádor chirurgicky odstranit. Bohužel, a s tím jsem se také setkal, jsou různí a skutečně musím použít výraz šarlatáni, kteří pacientovi řeknou, že zhoubný nádor odstraní například bylinkami. I s tímto případem jsem se setkal. Pochopitelně tomuto pacientovi jsem nádor odstranil chirurgicky a je dosud v pořádku. Tak takhle daleko to nesmí nikdy dojít. Na druhou stranu v pooperačním průběhu můžou třeba bylinky nebo i akupunktura pomoci k rychlejšímu zotavení pacienta. Nemusí se ovšem jednat jen o problematiku onkologickou. Celostní medicína může pomoci u funkčních poruch, při psychosomatických problémech, při určitých alergických reakcích, u energetických rovnováh organismu, při jeho oslabení.

Teď jsem si uvědomil, že jsem někde četl slova pacienta, který vás kdesi hodnotil, že přišel s urologickými obtížemi a vy jste poslal na ortopedii a také k zubaři. To se mu údajně nelíbilo.

Víte, když k vám přijde pacientka s opakovanými záněty močového měchýře, tak dobrý lékař musí hledat komplexně, tedy minimálně pátrat po fokálních ložiscích, tedy možných zdrojích těchto zánětů U opakovaných infektů opravdu může být příčina úplně někde jinde. Měl jsem například pacienta, kterého jsem poslal na panoramatický snímek chrupu, ukázalo se, že má skrytý zubní váček a po extrakci zubu byl dále zcela bez problémů. A byl to pacient, který měl močové záněty minimálně dva roky. I v dnešní době je spousta pacientů, kterým když nenapíšete antibiotika, nejste pro ně doktor. Je to metoda volby. Ještě k celostní medicíně. Víte, my se v naší západní medicíně dotýkáme jen jednotlivých orgánů, nebo menších celků, v době ultrazvuků, magnetických rezonancí a počítačových tomografií tak nějak zapomínáme a někdy na to i nemáme v přílivu pacientů čas - tedy na to podívat se na pacienta, jak to dělali staří praktici, tak jak mě k tomu nabádal můj učitel primář Ladislav Smetana. Musíme si uvědomit, že tak jako je člověk součástí vesmíru, tak i jeden orgán je součástí celého organismu. Ano, jak už jsem řekl, zhoubný nádor je třeba radikálně odstranit, o tom nemá smysl se bavit. Po operaci je potřeba pacienta ozářit nebo podat mu biologickou léčbu nebo chemoterapii. Ale pak máte dvacetiletou mladou ženu, která má během dvou let opakovaně třeba sedmkrát nebo osmkrát předepsána antibiotika na zánět močového měchýře. To jsou naštěstí ojedinělé případy. No a tady se výrazně může uplatnit celostní medicína. Určitými diagnostickými praktikami, zejména diagnostikou pulzu a a jazyka dokážeme zjistit, že problém je úplně někde jinde. To není žádné šarlatánství.

Na pacienta při pohledu celostní medicínou je ale asi potřeba mít více času, že?

Ano, to je zásadní problém. Počet námi ošetřených pacientů vlastně prostým dělením ukáže, že na jednoho pacienta včetně administrativy máme šest sedm minut. Obecně máme na pacienty, na povídání si s nimi málo času.

Před časem jste se rozhodl vstoupit do komunální politiky a na kandidátce ODS jste kandidoval jako bezpartijní do mladoboleslavského městského zastupitelstva. Tam jste se třetím největším počtem hlasů celkově dostal. Proč politika?

Důvěry voličů si velice vážím. Můj závěr z toho je ten, že voliči oceňují moji práci medicínskou, a tomu jsem opravdu rád. Oni mě hodnotí jako lékaře, ne jako politika, já jím ani nejsem a nemám ani ambice stát se politikem. Moje parketa je medicína. Té se chci a budu věnovat. Nikdy jsem nebyl a nebudu v žádné politické straně, ale vždy budu podporovat lidi, o kterých si myslím, že jsou pracovití. Když vidím, že existuje skupina lidí, za kterými je vidět kus práce, proč je nepodpořit. Nic víc v tom není. Nikdy jsem nebojoval za žádnou politickou stranu, je to jen o podpoře pracovitých lidí.

Jste Boleslavák, jak vidíte Mladou Boleslav?

Jako město, které prochází určitou renesancí. Kdo se opravdu dívá a sleduje dění, musí vidět práci radnice. Cyklostezky, parkovací plochy, renovace Ptácké ulice, Výstaviště, bazén. To není náhoda, to je systémová práce.

V ordinaci trávíte hodně času, k tomu zastupitelstvo. Když máte volný čas, co s ním?

Jsem vášnivý rekreační tenista. Sport byl vždy součástí mého života. Rád se věnuju své zahrádce a to na jeden život stačí.

Čtěte také: Primář urologie: případů rakoviny prostaty je čím dál víc

Autor: Jiří Macek

19.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
2

Už milion Čechů používá v televizi „červené tlačítko“

Jiří Menzel.
8

Režisér Jiří Menzel prodělal prý náročnou operaci. Leží v umělém spánku

Kandidáti odsoudili útok na děti z Teplic. Být táta, nařežu vám, řekl Topolánek

/VIDEO/ Jasný vzkaz vyslali uchazeči o Hrad těm, kdo se ohavně strefovali do prvňáčků ZŠ Plynárenská v Teplicích. „Kdybych byl táta, tak vám nařežu,“ řekl v debatě Deníku Mirek Topolánek.

Obce bojují se suchem. Vysazují třešně či hrušně

Švestková, hrušková i třešňová alej vyroste na území Velkých Bílovic. Pracovníci města v listopadu vysadili v tamním katastru dohromady sto ovocných stromů.

Ženy bez ambicí? Strany v příhraničí vedou jen muži

Jako by stav v příhraničních regionech jižní Moravy kopíroval situaci v nově složené poslanecké sněmovně. Počet předsedkyň okresních organizací zavedených politických stran: nula. Čelní pozice zůstávají v rukou mužů i navzdory vzácné shodě napříč stranami, že ženský pohled na jednotlivé problémy je přínos.

Borat se nabídl, že zaplatí pokutu za české turisty v Kazachstánu

Herec Sacha Baron Cohen, představitel hlavní role ve filmu Borat, se nabídl zaplatit pokutu za české turisty, které minulý týden v Kazachstánu zadržela místní policie. Vadilo jí, že se na náměstí v Astaně chtěli vyfotit v boratovských plavkách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT