„Oční oddělení Klaudiánovy nemocnice již řadu let patří mezi několik pracovišť, která pomocí laseru provádějí zákroky na sítnici. Jejím poškozením trpí zejména pacienti s cukrovkou, jejichž potíže mohou bez laserového zásahu skončit i slepotou," uvedl k přístroji Zdeněk Mazal, primář zdejšího očního oddělení.

Nyní mají lékaři k dispozici nový moderní přístroj špičkové koncepce, který péči o pacienty nejen zrychlí, ale je také šetrnější. Přístroj stál dva miliony korun a nemocnice si ho hradila sama. „Doposud pracovali oční lékaři s pomocí přístroje, kterým prováděli na sítnici laserové body jednotlivě. Přitom u různých chorob je třeba laserem aplikovat těchto bodů až dva tisíce. Zákrok tak trval poměrně dlouho a pro pacienta i lékaře byl značně náročný," vysvětlil přednosti nového laseru Mazal.

Laserové ošetření sítnice se tak pomocí nového přístroje výrazně zkrátí, což je pro pacienta příjemnější a navíc je možné za den ošetřit více pacientů a zkrátit díky tomu objednací lhůty. „Dříve sezení s jedním pacientem trvalo kolem dvaceti až třiceti minut, nyní jsme tuto dobu zkrátili zhruba na méně než polovinu," zdůraznil primář.

Doba ošetření je ale stejně individuální. Každopádně je však zákrok tímto laserem méně zatěžující, většinou zcela nebolestivý a podstatně rychlejší.

Přístroj, který je v Klaudiánově nemocnici, je jeden z mála v republice. Pracuje totiž se žlutým laserem, který má jiné, pro lékaře v některých ohledech lepší fyzikální a biologické vlastnosti, než původně používaný zelený. „K některým vrstvám sítnice je žlutý laser šetrnější, jinými lépe proniká a dokáže tak zasáhnout i hlubší ložiska," upřesnil primář Mazal.

Starý laser je ovšem stále funkční a lékaři ošetření oběma kombinují. Zákrok je ambulantní a je fyzicky velmi náročný i pro lékaře. Za den je pro něj únosné ošetřit maximálně 6 až 8 pacientů. Oční oddělení laserových zákroků na sítnici provede ročně kolem 1600, převážně se jedná právě o diabetiky.

Ačkoliv laserové ošetření sítnice pacientům zrak nemusí zlepšit, ve většině případů dokáže alespoň zastavit změny, které by jinak vedly k jeho podstatnému zhoršení.