Zemědělci jsou spíše skeptičtí. Pokud nespadne voda včas, příští úroda je v ohrožení. Běžný srážkový průměr na Rakovnicku v zimních měsících je osmdesát jedna milimetrů, letos spadlo pouhých dvacet šest. Přesto se zatím na polích nedostatek vody u nás tak neprojevuje.

„Zachránily" to loňské červnové záplavy. Pokud ale nyní nezaprší, problém by v naší suché oblasti mohl nastat v dubnu a květnu. V tuto chvíli rostliny nepřijímají hnojiva, která byla díky mírné zimě aplikována včas, protože mají málo vody. Pokud ale včas zaprší, bude vše v pořádku.

V měsíčním předstihu

Počasí beze srážek nyní zemědělci využívají k setí jařin a máku. Letos se oproti loňsku dostali do polí zhruba o měsíc dříve. Loni se jarní práce rozjely až kolem patnáctého dubna. Letos šla první jarní pšenice do země v Zemědělské společnosti Chrášťany dokonce v druhé polovině února. Ranní mrazíky zatím brzdí vegetaci rostlin, takže, ač se do polí vyjelo brzy, porosty odpovídají obvyklému roku.

Přípravu půdy si pochvaloval Jaroslav Mikoláš, jeden z jednatelů Lupofytu Chrášťany: „Příprava půdy jde výborně. Sejeme jarní ječmeny a máky. Ty jsou v Lišanech už v zemi. V tuto chvíli sejeme v Oráčově. Využíváme příznivého počasí. Chtěli bychom vše dostat do země do pátku, protože v neděli má pršet."

Podobně jsou na tom s jarními pracemi v Kounově. „Zaseli jsme mák na pětatřiceti hektarech. Teď sejeme jarní ječmeny, které jsou zhruba jen na pěti hektarech. Počítáme, že s nimi skončíme do pátku. Pak nás ještě čeká zasít hořčici. Ale s tou ještě počkáme. Protože pokud by vzešla za týden, deset dní, mohly by ji poškodit ranní mrazíky. U nás bylo tento týden minus tři až minus pět stupňů," řekl ředitel Probiosu Kounov Pavel Řepík.

Rostliny neudělaly žádný pokrok

I když by se mohlo zdát, že po mírné zimě jsou ozimy v dobré kondici, vypadají naopak hůře než loni. Hůře totiž vypadaly už na podzim. Bylo mokro, takže se obtížně a pozdě sely. V zimě bylo sice teplo, ale rostliny neudělaly žádný pokrok. Mohlo by jim pomoci letošní včasné jarní hnojení dusíkem.

Nyní porosty řepky i obilí pomalu ožívají. Potřebují jen dostatek vláhy. Zvláště u obilovin záleží na tom, jak odnoží, protože porosty jsou vesměs řídké, zvláště ty pozdě seté.

Ve chmelu se v Kounově zatím agrotechnické práce nerozjely. Zatím pracují na rozestavěné chmelnici a na opravách konstrukcí. „Pokud počasí vydrží, počítáme, že bychom v příštím týdnu začali s vláčením. Také začneme s věšením drátu na šestnácti hektarech výsazu, který se neřeže," plánoval ředitel Probiosu Pavel Řepík.