Jelikož obyvatelé bytovek před časem rozprodali do sběren i kotle a radiátory, vytápějí nyní čtyřiadvacet bytů svépomocí. Jak se dá a čím se dá.

„V obou bytovkách, které mají celkem čtyři vchody, žijí romské rodiny, za kterými přijíždějí celoročně další příbuzní. Dnes už je tam obyvatel nespočet. Jejich odpadní vody a fekálie pak tečou do potoka a protože topí v bytech čímkoli, ze zápachu nevyjdeme. Přemnožili se tam i hlodavci, nemluvě o svrabu a dalších nemocech. Kromě toho uprostřed obce rozebírají lidé z bytovek i vraky aut," potvrdil správce místní části Václav Protiva.

Přestože si roky na tento nešvar na schůzkách na Městském úřadě ve Slaném stěžuje, mají i ostatní lidé z Trpoměch pocit, že jejich situaci ve skutečnosti nikdo řešit nechce. Opakovaně proto Václav Protiva oslovil Kladenský deník, zda by alespoň novináři nemohli pomoci. Vyjeli jsme neprodleně na místo.

U bytovek

V pondělí dopoledne bylo kolem bytovek relativně poklizeno a klid. Jen za záclonami bytů byly vidět hlavy zvědavců. Na balkonech jednotlivých partají si nelze nevšimnout polínek a dalšího dřeva na otop, což je v panelovém domě přinejmenším neobvyklé, stejně jako psí bouda, povalující se kočárek nebo křeslo pod okny.

To, jakým způsobem kdo bydlí a jak si svou domácnost vyzdobí, by místní ponechali stranou. Horší však je, že lidé ze sousedství, kteří se odvážili ozvat a poukázali na to, že fekálie pouštěné do potoka nejsou v pořádku, stejně jako pálení lepenkových překližek či polyethylenových láhví v kamnech v bytovkách nebo rozebírání vraků aut, se vždy se zlou potázali.

Bojí se ozvat

Místní už se bojí mluvit. Řada z nich bere zlé sousedství, kde bydlí nájemníci závislí na sociálních dávkách, raději obloukem. Přestože Kladenský deník v Trpoměchách oslovil několik starousedlíků, báli se zveřejnit svoje jméno, protože se jim to nejednou vymstilo. Sklidili maximálně spršku nadávek, a někteří dokonce i pár facek.

Ať tak či tak, trvající problémy se zněčišťováním vodního toku a zamořováním ovzduší, by měli především řešit majitelé bytovek. Jedni ale bydlí v Praze a druzí na Berounsku. Pokud oni nezmění liknavý postoj, nic se nezlepší. Zatím si vždy vysloužili maximálně pokutu.

Kontrolu chystají v pátek

Kladenský deník se na situaci v Trpoměchách dotazoval i na odboru životního prostředí ve Slaném, kde referentka Monika Nováková odpověděla, že úředníci se do Trpoměch chystají na kontrolu v pátek. Zda shledají pochybení či nikoli, je otázkou.

„Úředníci tu byli už mockrát, ale zatím se nic nezměnilo. Čistička odpadních vod je dávno vykuchaná a vše, co mohli povedení nájemníci prodat, skončilo ve sběrně. Vleče se to už osm let. Jsem zvědavý, co se stane tentokrát. Pravdou je, že jednou nebo dvakrát v týdnu vidím před bytovkami parkovat fekální vůz, ale podle toho, jakou mají Romové z bytovek spotřebu vody, by sem musel fekální vůz jezdit minimálně jednou denně," doplnil Protiva.

Romové se brání

Oslovení Romové z bytovek vidí pochopitelně situaci jinak a spíše se považují za oběti systému.

„Všechno, co dostaneme, zaplatíme za nájem. Práci neseženeme. Nikdo o nás nestojí. Přestěhovali jsme se sem před časem a v bytě nebylo ani topení. Bylo odřezané. Prakticky jsme se nastěhovali do holobytu. To, že tu není čistička, je starost majitele, ne naše. Na dřevo a a na uhlí nám peníze nezbývají, tak jsme rádi, že nám někdo dá dřevo zadarmo a nebo seženeme nějaké soušky v lese. Je to těžké živobytí.," odvětila Romka.

Starousedlíci a rekreanti

Lidé z Trpoměch, kteří už útlaky ze strany svých nepřizpůsobivých sousedů ale nechtějí nadále snášet, jsou odhodláni se obrátit i na vyšší instance. Zoufalí jsou i zahrádkáři, kteří se jezdí do obce rekreovat a nemohou páchnoucí vodou z potoka ani zalévat.

„Když nepomohou slánští úředníci, oslovíme inspekci životního prostředí a když nás nevyslyší ani tam, půjdeme na ministerstvo. Nechápu, proč by tohle měli spořádaní lidé snášet a ještě se báli vylézt z domu, aby jim někdo nenamlátil," doplnil starousedlík z Trpoměch, který v obavách o svoji bezpečnost nechtěl prozradit jméno.

Čtěte také: V Příbrami unikl odpad z kanalizace do areálu rybářského svazu