Podle vedoucí mělnického oddělení dopravy Renaty Michňové registry sice fungují, 
v plném a hladkém provozu ale pořád nejsou. „Nejde nám propojení s ostatním registry. 
A občas nemůžeme dohledat například rodné číslo nebo bydliště klienta," řekla Deníku.

Lidé čekající na přihlášení svých aut musejí počítat se zdržením, protože se na odborech dopravy tvoří velké fronty. „Pokud by před koncem pracovní doby přišlo více lidí, než zvládneme odbavit, vypneme číselník. Lidé, na které se nedostane, mají však možnost objednat se mimo úřední dny a hodiny," vysvětlila vedoucí mělnického oddělení dopravy.

V Mělníku se chvílemi registr zpomaluje, v Kralupech nad Vltavou je ale situace horší. „Registr běží - a neběží. Dnes jsme tu měli technika a budeme jednat o tom, jak to bude dál. Hodně lidí tu čeká na odbavení a my jim nemůžeme plně vyhovět. Už to trvá opravdu dlouho," posteskla si Ivana Sklenářová z kralupského odboru dopravy.

Registr vozidel prošel před čtrnácti dny plánovanou odstávkou, kdy do něj bylo z evidence ministerstva vnitra převedeno čtrnáct a půl milionu záznamů a sedm a půl milionu vozidel, která jezdí po České republice. Převod mezi ministerstvy vyšel na sedmačtyřicet milionů korun.

Registr vozidel stále úplně nefunguje, raději volejte

Potvrdilo se to, co úředníci očekávali v souvislosti se spuštěním nového systému registru vozidel - nastal totální kolaps. Nefunkčnost systému se nevyhnula ani Rakovníku. Radnice doporučuje se s odborem dopravy nejprve telefonicky spojit.

„Je to složitější systém, není pravda, že je jednodušší. Navíc jsme neabsolvovali žádná školení. Nevíme tak, jak systém vypadá," řekla Deníku jen několik málo dnů před spuštěním nového registru vozidel úřednice z rakovnického odboru dopravy a zároveň dodala: „Zatímco teď přihlásíte automobil za dvě desítky minut, poté to bude trvat třeba i hodinu."

Zejména v prvním týdnu po spuštění nového systému registru vozidel zažívali úředníci doslova perné chvíle. Systém nefungoval. A spolehlivě nefunguje ani v těchto dnech. Vedení Městského úřadu Rakovník proto doporučuje využít nejprve telefonu, pokud vyrážíte s nějakým požadavkem na odbor dopravy.

„V současné době je registr vozidel částečně v provozu, fungují pouze některé aplikace, a proto doporučujeme občanům, aby se před návštěvou odboru dopravy telefonicky informovali na odboru, zda lze jejich požadavek vyřídit," uvedla mluvčí rakovnického úřadu Alida Štulajterová.

Zatímco v týdnu po spuštění měli žadatelé s prodlevou pochopení, nyní tomu už tak není. A stěžují si. „Bylo to nejen nevhodně načasované, protože je období letních dovolených, ale také se kupuje nejvíce vozidel. S tím, že systém nefungoval tak, jak má, se dalo počítat. Toto by se jinde v Evropě nestalo," řekl rozhořčený Milan Šturma. Ten si sice pořídil nový automobil, ale zatím jej má v garáži a jezdí s tím starým.

S podobnými problémy se však potýkají úředníci nejen v okolních regionech středních Čech, ale v celé České republice.

V Příbrami odbavovali jednoho klienta více jak šedesát minut. V pondělí přicházeli první klienti už před sedmou hodinou. V osm hodin, kdy se otevřely dvě přepážky, bylo žadatelů kolem třiceti. I tady trvalo úřednicím odbavení jednoho klienta mnohem déle, než za fungování předchozího programu. Fronta zájemců tak rozhodně neubývala a na obou stranách přepážek panovala nervozita.

Na Kladně sáhli po změně úředních hodin. Jak uvedl mluvčí kladenské radnice Vilém Frček, mnoho údajů, například technické informace o vozidle, v registru chybí a úředníci je musí doplňovat ručně. Převod auta, který dříve trval maximálně deset minut, se tak nyní protáhne na půl hodiny. Kladenský magistrát proto rozšiřuje ve snaze uspokojit požadavky co nejvíce klientů stávající úřední hodiny úseku evidence motorových vozidel.

Ve středu měly přepážky otevřeno až do 18 hodin (předtím to bylo jen do 15 hodin), stejně tomu bude i ve čtvrtek. Od pondělí do čtvrtka je tedy evidence občanům k dispozici vždy od 8 do 18 hodin. „K této úpravě jsme přistoupili proto, abychom co nejvíce snížili negativní dopady nefunkčního systému, který déle než týden komplikoval životy lidem nejen v Kladně, ale v celé republice," poznamenal kladenský primátor Dan Jiránek.

I přes problémy spojené se spuštěním nového centrálního systému registru vozidel se nehodlá ministerstvo dopravy navrátit k tomu starému. Zástupci ministerstva tvrdí, že o víkendu se podařilo odstranit ty nejzásadnější systémové chyby. Že se systém každým dnem zlepšuje, potvrdil i ministr dopravy Pavel Dobeš.

„Dodavatel centrálního systému začal vysílat své pracovníky přímo na jednotlivá pracoviště registru, kde pomáhají se zpracováním agendy. Dnes mi například úředníci v Plzni potvrdili, že během dne odbavili všechny žadatele, přestože jejich vyřízení trvalo déle, než jsou zvyklí. Znamená to například, že pokud v databázi nejsou správně zařazeny jednotlivé položky, tak je program nahlásí jako chybné. V takovém případě je nutné je znovu zadat. To je samozřejmě nevýhoda centralizace, ke které jsme však museli přistoupit, i kvůli Evropské unii," uvedl k problematice ministr dopravy Pavel Dobeš.