Podle Petra Svobody z Rakovníka, pro kterého je pyrotechnika celoživotní vášní, který je autorem vyhlášených Novoročních ohňostrojů v Rakovníku a úspěšně prodává pyrotechniku už řadu let, je především v prvé řadě dobré si rozmyslet, od jakého prodejce si pyrotechniku koupím.

Nebezpečné padělky

Střelný prach byl vynalezen v Číně a proto i většina těchto výrobků se dodnes v Číně vyrábí. Číňané jsou schopni ve svých manufakturách vyrobit pyrotechniku špičkové kvality, ale zároveň z této země putuje do celého světa i pyrotechnika podřadná, vyrobená většinou na zakázku podvodných prodejců, či obchodnických „zlatokopů".

Na první pohled obal vypadá, tak jak má i s požadovaným atestem. Ty musí mít všechny k nám dovážené výrobky, stejně jako český návod. Jenže i toto se už dnes dá falšovat.

„Varuji před některými asijskými prodejci. Ti tomu nerozumí a jsou schopni prodat komukoli „neskutečné" věci, a to buď úplné braky, či mnohdy i zboží, které se běžnému zákazníkovi do ruky dostat nesmí. Tímto často riskují nejenom jejich vážné ublížení na zdraví, ale také i tu nejkrajnější variantu!" upozornil Petr Svoboda.

V supermarketech je sice vše legální, nákupčí jsou však vybízeni k uskutečňování vysokých výdělků a to často bývá i na úkor kvality a spokojenosti zákazníka, který však většinou tento trik nepozná.

Nákup u odborníků

„Proto více doporučuji nákup u kvalifikovaných odborníků-nadšenců, pro které je dobré doporučení a tudíž spokojenost zákazníka jasnou prioritou. Nechci si tímto přihřívat vlastní polévku, ale myslím, že je v naší republice dost takovýchto prodejců," doplnil Svoboda.

Je třeba si uvědomit, že ohňostroj ve velké krabici nemusí být vždy velký. Záleží to tedy hlavně na množství a kvalitě použité pyrotechnické slože.

A to je skutečnost, kterou je mimo jiné schopen kvalifikovaný odborník rozeznat a dobře s výběrem poradit. „Naše firma mimo jiné zajišťuje přímo v obchodě i televizní videoprojekci, která je také dalším vodítkem k úspěšnému výběru," řekl Petr Svoboda

Kategorie

Zábavná pyrotechnika se dělí do tří prodejních kategorií. Ty by měly být prezentovány odděleně i v obchodě. V běžném obchodě najdete tři kategorie, ale existuje i kategorie čtvrtá, pro kvalifikované odpalovače ohňostrojů.

Mnozí prodejci toto nedodržují a prodávají výrobky různých kategorií i těm, kterým do ruky vůbec nepatří. To je nebezpečné zvláště u dětí.

Použití výrobku s platným atestem, to znamená od spolehlivého prodejce, při přesném dodržení návodu, by mělo být bezpečné.

Zásady odpalování

Při odpálení pyrotechniky je třeba dodržet několik zásad. První je, nepokládat výrobek na nestabilní a vlhké místo, například někam na svah, zábradlí, do louže, či tajícího sněhu. Pokud je hodně mokro, použijeme dřevěnou desku, či paletku.

Pakliže nemáme k dispozici pyrotechnickou sirku (bývá občas u výrobků),výrobek podpalujeme zdvojenou sirkou nebo zapalovačem. Je dobré si připravit obojí.

„Pak je důležité najít na výrobku Start, tedy zelenou zápalnici zvanou stopina, která je krytá zvýrazněnou polepkou a dát ji do vodorovné polohy." Při samotném odpalování nikdy nedáváme hlavu nad výrobek, protože z něj vystřelují efekty směrem nahoru," varoval Petr Svoboda.

Kompakty, které při jednom podpálení předvedou několik různých efektů, například během jedné minuty se nikdy před odpálením nevybalují z obalů, efekty obal prostřílí.

Důležité je také vybrat bezpečné okolí pro odpal. Nikdy se nestřílí například pod dráty elektrického vedení. Světlice se může od nich odrazit zpět. U rotujících efektů je rovněž vhodné, volit větší vzdálenost, než je běžně uvedena na výrobcích.

Co ale dělat, pokud se po zapálení například kompaktu neděje vůbec nic? Petr Svoboda sděluje doporučený postup: „V první řadě je dobré, nechat výrobek chvíli „odpočívat," asi tak patnáct až dvacet minut. Neběžet hned k němu a nestrkat nad něj hlavu. Pak výrobek vezmu a dám do nádoby s vodou, poté je vhodné ho zakopat do země. Nikdy ho neházíme hned do kontejneru."

Pokud je vše z kompaktu vystříleno, můžeme ho dát do kontejneru na běžný domovní odpad, ovšem až po důkladném zalití vodou. Pakliže je výrobek vystřílený jen z části, aplikujeme první variantu.

Kompakty

Právě kvůli bezpečnosti v posledních letech letos nejvíce „frčí" už zmiňované kompakty. Neprodávají se už kulové pumy, oblíbené hlavně u mužů. Tyto „kuličky" se zasunovaly do moždíře, papírové vinuté trubičky, pak se zapálila zápalnice. Ta pumu vystřelila do výšky, kde bouchla a udělala kulovitý efekt.

Lidé nedodržovali bezpečnost, v opilosti často kulemi po sobě stříleli a podobně. Nyní jsou kulové pumy namíchané v kompaktu, což je stabilnější a odpaluje se jich na jedno zapálení několik po sobě. To je o hodně bezpečnější.

Určité nebezpečí číhá při odpalování raket. Směr letu může snadno ovlivnit větší vítr, či jeho poryvy. Příliš bezpečné nejsou ani přibalené plastové trubičky nabízené k jejich odpálení, které povětšinou neodpovídají velikosti raket.

Často padnou a raketa tak změní neočekávaně svůj letový směr. Když už je odpalujeme, nikdy je nepouštíme z ruky, stejně jako římské svíce, ale připravíme si už odpoledne kovové trubky zatlučené do země. Při velkém větru rakety vůbec nepouštíme.

„Z hlediska bezpečnosti doporučuji tedy kompaktní efekty. Na jedno zapálení můžeme sledovat menší ohňostroj a mnohé mají dokonce i své finále, větší efektovou razanci na konec," radil Svoboda.

Zahradní ohňostroje

Hitem posledních let jsou ale takzvané zahradní ohňostroje. Což jsou sestavy různých kompaktů, profesionálně sestavené, které si zákazník může odpálit i sám. Ohňostroj z nich trvá třeba i pět minut.

Objednávají je s oblibou menší obce, firmy, ale stále častěji i rodiny a jednotlivci. I u těchto druhů však můžou být kvalitativní rozdíly. To však poznáme až po vyzkoušení sestav různých prodejců.

„Tyto „pyrotechnické koktejly" uspokojí povětšinou i ty nejnáročnější milovníky ohnivých obrazů. Nezbývá mi tedy, než vám popřát Dobrý odpal!" řekl na závěr Petr Svoboda.