„Předčasné volby zřejmě budou, ale je to podle mého názoru zbytečné, když do řádných zbývá pár měsíců," reagoval Zdeněk Nejdl. S tím rozhodně nesouhlasí senátor a stínový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Ten zastává názor, že čím dříve, tím rozhodně lépe. „Nové volby by se mohly konat na přelomu října a listopadu," nastínil možný termín konání voleb Chládek.

S tím, jak nakonec dopadla situace ve sněmovně, je spokojen i Zdeněk Renc (VV). „Je to nejčistší řešení, které prosazujeme od začátku. Karty tak budou znovu rozdány," uvedl Zdeněk Renc.

Podobně reagoval i lídr KSČM v Rakovníku Miloslav Kubínek. „Situace se vyvíjí přesně tak, jak jsem doufal, že se vyvíjet bude. Takže já jsem spokojen. Navíc většina národa si předčasné volby přeje," řekl Miloslav Kubínek. Místostarosta Rakovníka Jan Švácha (TOP 09) označil po dění ve sněmovně, když se nepotvrdila koalice se 101 podpisy, předčasné volby jako jediné možné řešení. Politici z Rakovníka se navíc také shodli na tom, že vláda Jiřího Rusnoka důvěru nedostane. To se také nakonec během středečního hlasování v poslanecké sněmovně stalo. Zároveň se však ukázalo, že deklarovaná těsná většina čítající 101 poslanců neexistuje. „Ukázalo se, že předčasné volby jsou opravdu jediné možné řešení," reagoval Jan Švácha (TOP 09).

Zdeněk Nejdl (ODS) byl zklamaný z postoje dvou poslanců za ODS při hlasování. Ti totiž opustili sál. „Nečekal jsem, a ani mě nikdy nenapadlo, že se v ODS najdou poslanci, kteří svým postojem znemožní usilovat o vládu pod vedením Miroslavy Němcové," přiznal Zdeněk Nejdl.

Zástupce Věcí veřejných v Rakovníku Zdeněk Renc se především opřel do Karolíny Peake. „Potvrdila to, že zradí pro sebe a kvůli sobě kohokoliv. Je to ukázka lidí, kteří by rozhodně v politice neměli být," dodal Renc.

Reakce jednotlivých politiků z Rakovníka:

Zdeněk Nejdl (ODS)

Očekával jsem, že vláda Jiřího Rusnoka důvěru nedostane, což se naplnilo. Nečekal jsem, a ani mě nikdy nenapadlo, že se v ODS najdou poslanci, kteří svým postojem znemožní usilovat o vládu pod vedením Miroslavy Němcové. Snad se jednou dozvíme pravdivé důvody jejich postoje. Předčasné volby zřejmě budou, ale je to podle mého názoru zbytečné, když do řádných zbývá pár měsíců. Protože jsem měl ve středu dovolenou, mohl jsem sledovat část diskuze ze sněmovny, některé příspěvky byly hodně zajímavé.

Jan Švácha (TOP 09)

To, že vláda Jiřího Rusnoka nedostala důvěru, mě nepřekvapilo. Je to signálem toho, že alespoň část poslanců má ještě pud sebezáchovy a nepodpoří vládu bez jakéhokoliv mandátu voličů. Podle mého názoru je postup dvou poslanců ODS bezprecedentní. Na druhou stranu se tak ukázalo, že předčasné volby jsou opravdu jedinou možností.

Zdeněk Renc (VV)

Předčasné volby jsou jediným a hlavně nejčistším řešením a od samotného začátku je prosazujeme. Jedině nové rozdání karet je demokratické řešení. Co se týče postoje Karolíny Peake, tak u ní mne nic nepřekvapí. Moc ji sice neznám, vím to z doslechu z bývalých jednání, ale potvrdila to, že zradí pro sebe a kvůli sobě kohokoliv. Je to ukázka lidí, kteří by rozhodně v politice neměli být.

Miloslav Kubínek (KSČM)

Politická situace se vyvíjí přesně podle mých představ a je nezbytně nutné, aby se konaly předčasné volby. K tomu většina národa si je přeje. Takže jsem spokojený. Jsem ovšem překvapen a nemohu se smířit s tím, že ODS udělala světový průšvih a ještě chtěla znovu vládnout. Její představitelé by se již neměli ucházet o žádné funkce v řízení státu. Předčasné volby by se měly uskutečnit co nejdříve. Lidé by je měli také vnímat jako jedny z mála nejdůležitějších a ve velkém počtu přijít k volebním urnám.

Senátor Marcel Chládek: Volby ukončí politickou krizi

Rakovník - Předčasné volby do poslanecké sněmovny nejspíše budou. Jak vnímá dění posledních dní senátor Marcel Chládek (ČSSD), možný budoucí ministr školství? A souhlasí s komentáři v jiných médiích a politologů, že kvůli tomu, že sociální demokracie nakonec zvedla ruku pro vládu Jiřího Rusnoka, oslabila pozice předsedy strany Bohuslava Sobotky? Jelikož se nakonec sociálním demokratům podaří splnit slib - předčasné volby - požádali jsme Marcela Chládka o rozhovor.

Co říkáte na to, že vláda Jiřího Rusnoka podporu nedostala, respektive že se totálně zbortila ještě ten den tolik avizovaná většina se 101 podpisy?

Myslím si, že lepší variantou než vláda Jiřího Rusnoka jsou předčasné volby, které ukončí vleklou politickou krizi a z těchto voleb vzejde vláda s plným politickým mandátem. Že se zhroutila tzv. 101 pravicových stran je jenom dobře, aspoň již nebudou této zemi dále škodit.

Překvapilo vás jednání Karolíny Peake a dalších dvou poslanců za ODS?

U Karolíny Peake mě nepřekvapí vůbec nic, je to mementem pro voliče, aby se v budoucnu opět nenechali zlákat různými pofidérními pseudostranami a spolky. Je nutné zdůraznit, že se Karolína Peake dostala do Poslanecké sněmovny prostřednictvím již dnes zdiskreditovaných Věcí Veřejných, ze kterých přeskočila do dalšího kočkopsa pod názvem LIDEM. Ani u ODS to pro mě není překvapením, protože se v současnosti jedná o velmi nestabilní stranu.

Nakonec nejspíše dojde k rozpuštění sněmovny a předčasným volbám. Kdy by se mohly volby podle vás uskutečnit?

Čím dříve, tím lépe. Lze předpokládat, že by se nové volby mohly uskutečnit na přelomu října a listopadu.

Jaký máte názor na komentáře, že současný předseda ČSSD Bohuslav Sobotka prohrál důležitý boj ve straně? Je tomu opravdu tak?

Nemyslím si to. Pozice předsedy Bohuslava Sobotky je ve straně nadále silná a jím navržené usnesení počítalo s urychlenými předčasnými volbami. Vývoj posledních událostí dává panu předsedovi jednoznačně zapravdu.

Jak jste jako strana se středečním výsledkem hlasování spokojeni?

ČSSD je s výsledkem spokojena, protože jako jediná strana dlouhodobě preferuje rozpuštění současné Poslanecké sněmovny PČR a předčasné volby.