Podle Kořena byla příčinou skrytá vada v místě, které nebylo předmětem rekonstrukce, ale bylo součástí staveniště. "Došlo k porušení trubky, která odvádí vodu od výpustního zařízení tělesem hráze. Jak tam vznikl tlak napuštěním rybníka, tak se pomalinku do té narušené trubky nahrnovala voda a odnášela materiál, až tam tři čtvrtě roku po napuštění vznikla kaverna, která se propadla, a voda tudy vytekla," uvedl starosta.

Firma podle něj uznala reklamační nárok a závadu za několik týdnů odstraní. Poškozený díl bude vyměněn a trubkou procházející hrází bude navíc natažen rukávec, který má zabránit podobným nehodám do budoucna.

Město kromě Marvánku nechalo odbahnit a opravit také Mlýnský rybník, jehož hráz před třemi lety poškodila povodeň. Podle Kořena je nyní potřeba řešit protipovodňová opatření mezi Říčany a Prahou. "Pokud by přišla povodeň jako v roce 2013, tak ty dopady budou podobné. Protože zatím nejsou žádná opatření, která by ji zbrzdila," upozornil starosta. Řešením jsou podle něj suché poldry, slepá ramena nebo třeba meze v polích.

Čtěte také: Oblíbené jezero v Ostré roky pozvolna pustne. Povede se ho zachránit?